Παρασκευή 24 Ιουνίου
Γυμναστήριο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, Θεσσαλονίκη
21.00 Ελλάδα - Πουέρτο Ρίκο 3-1 (25-17, 25-17, 27-29, 26-24)
Διαιτητές: Μούχα (Κροατία), Αμπντεραζέκ (Τυνησία)

*** Η Εθνική μας ομάδα έκανε την εμφάνιση της στον αγωνιστικό χώρο του Αλεξάνδρειου Μέλαθρου 1 ώρα πριν την έναρξη του αγώνα με το Πουέρτο Ρίκο
*** Υπενθυμίζουμε ότι αντιμετωπίσαμε το Πουέρτο Ρίκο και στο πρώτο τουρνουά όπου επικρατήσαμε με 3-0
*** 30 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει το ζέσταμα τους
*** Σιγά σιγά ο κόσμος έρχεται στο Αλεξάνδρειο για να στηρίζει τον Σωτήρη Δρίκο και τους παίκτες του
*** O Δημήτρης Τζούριτς δεν ακολούθησε την αποστολή και έμεινε στο ξενοδοχείο, με την ίωση που τον ταλαιπωρεί να μην έχει υποχωρήσει

Ο Σωτήρης Δρίκος ξεκινάει με τον Στιβαχτή πασαδόρο, Πετρέας και Ανδρεάδης στο κέντρο, Φράγκος και Κουμεντάκης στα άκρα, διαγώνιος ο Ασπιώτης και λίμπερο ο Γκαράς

1ο σετ: Η Ελλάδα στο πρώτο σερβίς της αναμέτρησης με τον Κουμεντάκη, 0-1 πρώτος πόντος του αγώνα για το Πουέρτο Ρίκο με τον Μοράλες, πρώτος χρόνος του Ανδρεάδη και 1-1, 1-2 πάιπ του Λόπεζ, 2-2 ισοφαρίζει ο Ασπιώτης, 3-2 έξυπνο πλασέ του Στιβαχτή, 3-3 στο φιλέ το σερβίς του Ασπιώτη, 3-4 επίθεση Μοράλες, 4-4 Φράγκος και νέα ισοπαλία, 4-5 πολύ άουτ το σερβίς του Φράγκου, 5-5 μπλοκ άουτ η πάιπ του Φράγκου, 6-5 λάθος του Πουέρτο Ρίκο, 7-5 μπλοκ άουτ Κουμεντάκης και για πρώτη φορά στο +2, 7-6 άουτ σερβίς Πετρέας, 7-7 πλασέ Γκόας, 8-7 Κουμεντάκης (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-7 υπέρβαση των Πορτορικάνων (τάιμ άουτ Πουέρτο Ρίκο), 10-7 άουτ επίθεση του Μοράλες και στο +3 η Ελλάδα, 10-8 μπλοκ άουτ Σάντσεζ, 11-8 επίθεση του Ασπιώτη, 12-8 νικάει ο Ασπιώτης τον Σάντσεζ πάνω στο φιλέ, 13-8 άουτ επίθεση Σάντσεζ και 3-0 σερί της Ελλάδας, 13-9 μπλοκ άουτ Σάντσεζ, 14-9 καρφί στη διαγώνιο από τον Ασπιώτη, 14-10 πρώτος χρόνος του Σιέρρα, 15-10 απαντάει η Ελλάδα επίσης με πρώτο χρόνο από τον Πετρέα, 15-11 άουτ σερβίς Ασπιώτης, 16-11 ωραία επίθεση του Φράγκου (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-12, 17-12 Πετρέα σε πρώτο χρόνο, 17-13 Λόπεζ, 18-13 άουτ επίθεση του Αρτσίλα, 18-14 Νιέβερ σε πρώτο χρόνο, 19-14 μπλοκ άουτ του Ασπιώτη, 20-14 καρφί του Φράγκου και η διαφορά στη μέγιστη τιμή της, (τάιμ άουτ Πουέρτο Ρίκο), 20-15 Σάντσεζ μπλοκ άουτ, 20-16, 21-16 πρώτος χρόνος του Ανδρεάδη, 21-17 Σάντσεζ, 22-17 ωραία συνεργασία Στιβαχτή - Κουμεντάκη και επίθεση πάιπ από τον δεύτερο, 23-17 νέα πάιπ του Κουμεντάκη, 24-17 εντυπωσιακό μπλοκ του Φράγκου στον Σάντσεζ και σετ μπολ για την Ελλάδα, Με άσσο του Ασπιώτη ολοκληρώνεται το πρώτο σετ 25-17 για την Ελλάδα

2ο σετ: 1-0 ο Φράγκος ανοίγει το σκορ στο δεύτερο σετ, 1-1, 1-2 μπλοκ του Σιέρρα στον Ασπιώτη, 2-2 μπλοκ άουτ Ασπιώτης, 3-2 άουτ επίθεση Σάντσεζ, 4-2 άσσος του Ασπιώτη (τάιμ άουτ Πουέρτο Ρίκο), 4-3 αστοχεί αυτή τη φορά ο Ασπιώτης, 5-3 πάιπ του Κουμεντάκη, 6-3 ο Κουμεντάκης καρφώνει στην κόντρα επίθεση, 6-4 μπλοκ άουτ Λόπεζ, 7-4 πρώτος χρόνος του Πετρέα, 7-5, 8-5 καρφί του Ασπιώτη (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-5 επίθεση του Κουμεντάκη και για πρώτη φορά στο +4 η Ελλάδα, 9-6 πέρασμα με πλασέ του Γκόας, 10-6 Ασπιώτης, 10-7, 11-7 καρφί του Φράγκου, 11-8 επίθεση Μοράλες, 12-8 πλασέ του Φράγκου, 13-8 Πετρέας σε πρώτο χρόνο, 13-9 άουτ η πάιπ του Κουμεντάκη, 13-10 Νιέβες μετά από χαλασμένη υποδοχή του Κουμεντάκη, 14-10 επίθεση Φράγκος, 15-10 αρκετά άουτ η επίθεση του Μοράλες, 15-11 άουτ το σερβίς του Φράγκου, 16-11 μπλοκ άουτ του Ασπιώτη (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-11 άσσος του Πετρέα και στο +6 η Ελλάδα, 18-11 επίθεση στο φιλέ από τον Αρτσίλα (τάιμ άουτ Πουέρτο Ρίκο), 18-12 πρώτος χρόνος Νιέβες, 19-12 Κουμεντάκης στη διαγώνιο, 19-13 λάθος στο φιλέ από τον Κουμεντάκη, 20-13 Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο, 20-14 μπλοκ άουτ Σάντσεζ, 20-15 δέχεται το μπλοκ ο Ασπιώτης, 21-15 καρφί του Φράγκου για να βάλει τέλος στο μικρό σερί 2-0 του Πουέρτο Ρίκο, 22-15 με πλασέ αυτή τη φορά σκοράρει ο Φράγκος, 22-16 άουτ σερβίς Ανδρεάδης, 22-17 άσσος του Σάντσεζ, 23-17 άουτ αυτή τη φορά το σερβίς του Σάντσεζ, 24-17 ο Πετρέας σε πρώτο χρόνο σκοράρει και 7 σετ μπολ για την Ελλάδα, 25-17 πάλι ο Πετρέας σε πρώτο χρόνο και 2-0 για την Ελλάδα με το ίδιο σκορ όπως στο πρώτο σετ

3ο σετ: Με τον Σμαραγδή αντί του Ανδρεάδη και του Τερζή αντί του Στιβαχτή ξεκινάει το τρίτο σετ ο Σωτήρης Δρίκος, 0-1 άουτ σερβίς του Κουμεντάκη, 0-2 άουτ επίθεση του Ασπιώτη, 1-2 άουτ σερβίς για το Πουέρτο Ρίκο, 2-2 ισοφαρίζει ο Ασπιώτης, 2-3 άουτ σερβίς Σμαραγδής, 3-3 καρφί του Φράγκου, 3-4, 3-5 μπλοκ του Πουέρτο Ρίκο, 4-5 άουτ σερβίς του Σάντσεζ, 4-6 άουτ σερβίς του Ασπιώτη, 5-6 άουτ σερβίς Νιέβες, 5-7 επίθεση Ριβέρα, 5-8 μπλοκ άουτ Σάντσεζ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 6-8 στο φιλέ το σερβίς του Μοράλες, 6-9 Ριβέρα, 7-9 Σμαραγδής σε πρώτο χρόνο, 8-9 εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Σμαραγδή στον Νιέβες, νέο εντυπωσιακό μονό μπλοκ αυτή τη φορά από τον Φράγκο και ισοπαλία 9-9, 10-9 λάθος του Πουέρτο Ρίκο και η Ελλάδα μπροστά με σερί 4-0, 10-10 άουτ σερβίς του Κουμεντάκη, 11-10 πάιπ του Κουμεντάκη, 12-10 διπλό μπλοκ στον Ριβέρα,13-10 άουτ επίθεση του Ριβέρα και στο +3 η Εθνική, 13-11 Ριβέρα, 13-12 μπλοκ του Πουέρτο Ρίκο, 14-12 επίθεση του Φράγκου, 14-13 Σάντσεζ, 15-13 άουτ σερβίς Ριβέρα, 15-14 στο φιλέ το σερβίς του Φράγκου, 15-15, 16-15 δυνατό καρφί του Ασπιώτη (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-15 τριπλό μπλοκ στον Σάντσεζ, 17-16 πλασέ του Σάντσεζ, 17-17 επίθεση φιλέ από τον Κουμεντάκη (τάιμ άουτ Ελλάδα), 17-18 άουτ η πάιπ από τον Φράγκο (3-0 σερί για το Πουέρτο Ρίκο), επιστρέφει ο Στιβαχτής αντί του Τερζή, 17-19 άουτ επίθεση του Κουμεντάκη και εσπευμένα καλεί τάιμ άουτ ο Σωτήρης Δρίκος, 18-19 ο Κουμεντάκης σταματάει το 4-0 σερί των Πορτορικάνων, 19-19 άουτ επίθεση Σάντσεζ, 19-20 Σάντσεζ, 20-20 μπλοκ άουτ Σμαραγδής σε επίθεση πρώτου χρόνου, 21-20 η Ελλάδα παίρνει και πάλι κεφάλι με λάθος του Πουέρτο Ρίκο και ο Γκασπάρ καλεί τάιμ άουτ, 21-21 άουτ σερβίς Κουμεντάκης, 21-22 Ριβέρα, 22-22 πλασέ Φράγκος, 22-23 άουτ σερβίς του Σμαραγδή, 23-23 νέα ισοπαλία με επίθεση του Φράγκου, 23-24 Μοράλες και σετ μπολ για το Πουέρτο Ρίκο, 24-24 Φράγκος, 24-25 άουτ σερβίς του Φράγκου, 25-25 Πετρέας σε πρώτο χρόνο, 26-25 άουτ επίθεση του Πουέρτο Ρίκο και ματς μπολ η Ελλάδα, 26-26 Μοράλες, 27-26 καρφί του Κουμεντάκη και 2ο ματς μπολ της Ελλάδας, 27-27, 27-28 τέσσερις μπαλιές για την Ελλάδα, 27-29 άουτ επίθεση του Κουμεντάκη και το Πουέρτο Ρίκο μειώνει σε 2-1

4ο σετ: 1-0 για την Εθνική μας ομάδα με καρφί του Φράγκου, 1-1 ισοφαρίζει το Πουέρτο Ρίκο, 2-1 λάθος σερβίς, 3-1 Φράγκος και πάλι, 3-2 στο φιλέ το σερβίς του Ασπιώτη, 3-3 ισοφαρίζει ο Σάντσεζ, 3-4 Ριβέρα Ε., 4-4 πάιπ του Κουμεντάκη, 4-5 άουτ το πέρασμα του Ασπιώτη, 4-6 στο φιλέ η επίθεση του Φράγκου (Πρωτοψάλτης αντί του Φράγκου), 5-6 Πετρέας σε πρώτο χρόνο, 5-7 μπλοκ στον Κουμεντάκη (διαμαρτυρίες για φιλέ των Πορτορικάνων από τον Σμαραγδή), 5-8 άουτ επίθεση του Κουμεντάκη (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ) (επέστρεψε ο Ανδρεάδης αντί του Σμαραγδή), 6-8 στο φιλέ το σερβίς του Ριβέρα Χ., 6-9 πρώτος χρόνος του Μοράλες που αγωνίζεται ως κεντρικός από το 2ο σετ, 7-9 καρφί του Κουμεντάκη μετά απο φάση διαρκείας, 7-10 σερβίς φιλέ Κουμεντάκης, 8-10 Πρωτοψάλτης, 8-11 Ιγκλέσιας, 9-11 επίθεση του Ασπιώτη, 10-11 μπλοκ του Πετρέα στον Ριβέρα Χ., 11-11 διπλή μπαλιά Νιέβες, 11-12 άουτ σερβίς Πουέρτο Ρίκο, 12-12 μπλοκ άουτ Ασπιώτης, 13-12 μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και μετά από αρκετή ώρα η Ελλάδα ξανά μπροστά στο τέταρτο σετ, 14-12 τριπλό μπλοκ στον Σάντσεζ, (τάιμ άουτ Πουέρτο Ρίκο), 15-12 μπλοκ του Στιβαχτή στον Ριβέρα Ε. (4-0 σερί για την Ελλάδα), 15-13 μειώνει στους 2 το Πουέρτο Ρίκο με επίθεση του Νιέβες, 16-13 καρφί του Κουμεντάκη (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-13 άσσος του Πετρέα και η διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+4), 17-14 στο φιλέ αυτή τη φορά το σερβίς του Πετρέα, 18-14 Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο, 18-15 πρώτος χρόνος του Μοράλες, 18-16 Σάντσεζ μειώνει στους 2, 18-17 μπλοκ του Σάντσεζ στον Κουμεντάκη και γρήγορα καλεί τάιμ άουτ ο Σωτήρης Δρίκος, 19-17 ανάσα με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη, 19-18 μπλοκ άουτ Ριβέρα Χ., 20-18 εντυπωσιακό καρφί του Πρωτοψάλτη, 20-19 Σάντσεζ, 21-19 επίθεση του Ασπιώτη, 21-20 πλασέ του Ριβέρα Χ. (τάιμ άουτ Ελλάδα), 21-21 άσσος με την βοήθεια του φιλέ ο Σάντσεζ, 22-21 λάθος επίθεση του Νιέβες, 22-22 άουτ σερβίς Πρωτοψάλτης, 23-22 μπλοκ άουτ Κουμεντάκης, 23-23 Ριβέρα Χ., 24-23 πρώτος χρόνος του Ανδρεάδη και ματς μπολ για την Ελλάδα, 24-24 μπλοκ άουτ Ριβέρα Ε., 25-24 πάλι με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη δεύτερη ευκαιρία για την Εθνική να πάρει τη νίκη, 26-24 άουτ η επίθεση πρώτου χρόνου από τον  Μοράλες και η Ελλάδα κάνει το 3-1, παραμένει αήττητη και ισοβαθμεί στην κορυφή με την Σλοβενία