18-09-2016 23:54

Έσπασε τα «κοντέρ» ο 38άρης Τζούριτς, 3-2 η Εθνική την Ουκρανία

Αποστολή στην Κοζάνη: Τίμος Αθανασόπουλος

Ένας υπερηχητικός Δημήτρης Τζούριτς(38 πόντοι, 29/50, 8 μπλοκ, 1 ασο) που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στην Εθνική τα πέντε τελευταία χρόνια και θύμισε τον σούπερ σταρ της Σμύρνης(2009), οδήγησε την ομάδα σε σπουδαία νίκη 3-2 επί της Ουκρανίας και θέλουμε πλέον άλλες δύο στην Αμβέρσα, για να διεκδικήσουμε την πρόκριση στο Ευρωβόλει, σε μπαράζ με το Μαυροβούνιο ή την Ισπανία.

Ο Τζούριτς σε αυτό το ματς ήταν ο τεράστιος διαγώνιος που γνωρίσαμε στα γήπεδα της Ιταλίας και της Κορέας, πήρε την ομάδα στις πλάτες του και απέδειξε ότι η ορθή βέβαια αντικατάσταση του, στο ματς με τη Μολδαβία, έθιξε τον εγωισμό του. Άλλαξε ταχύτητα και μεγαλούργησε.

Στα τρια πρώτα σετ ήταν καταπληκτικός, κουράστηκε στη συνέχεια, και παρόλα αυτά  προσπάθησε να γυρίσει το τέταρτο σετ από το σερβίς, έφτασε στο 23-24, αλλά το ματς πήγε στο ται μπρεικ. Εκεί ο Τζούριτς επιστράτευσε και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεων του και έκανε το τέλειο σετ . Πήρε 7 πόντους και εκτίναξε τη διαφορά με 1 άσο (5-3), 1 μπλοκ(11-6) και   τελείωσε το ματς με επίθεση. Σημαντική και η συνεισφορά του Πρωτοψάλτη, που μπήκε στο 16-15 του τέταρτου σετ, συμμάζεψε την υποδοχή, δυσκόλεψε τους Ουκρανούς με το σερβίς του και τελείωσε κρίσιμες επιθέσεις.

Η εθνική δεν ξεκίνησε καλά το ματς και στο πρώτο σετ χρειάστηκε να ανεβάσει ρυθμό και να κάνει την ανατροπή από το 17-13. Ο Τζούριτς είχε τα κέφια του και ο Στιβαχτής από το σέρβις διέλυσε την υποδοχή των Ουκρανών. Η ομάδα έτρεξε σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον αρχηγό και πήρε το πάνω χέρι. Ένας άσσος του Ανδρεάδη και τρία μπλοκ του Τζούριτς και του Πετρέα μετέτρεψαν το 19-21 σε 19-25.

Το δεύτερο σετ ήταν… θρίλερ. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα  και η Ουκρανία έχασε δύο σετ μπολ (24-23, 25-24). Τότε ο Τζούριτς ισοφάρισε και ο Στιβαχτής πήρε άσσο και ανέτρεψε τα δεδομένα (25-26). Η Ελλάδα έχασε και αυτή τις ευκαιρίες της αλλά ένα λάθος του Ζιλίνσκι έδωσε τέλος στο σετ (27-29)

Έβγαλε τα μάτια της

Μέχρι το τέλος του δεύτερου σετ ο Τζούριτς είχε 21 πόντους με 19/24 επιθέσεις και 2 μπλοκ. Παρότι άρχισαν να χαλάνε τα ποσοστά του, η ομάδα του Δρίκου είχε το πάνω χέρι και φαινόταν ότι θα πάρει και αυτό το σετ, αφού έφτασε να προηγείται με 19-15. Όμως το σερβις του Μπογιαντίροφ και τα κακή υποδοχή της ελληνικής ομάδας ανέτρεψαν τα δεδομένα. Η Ουκρανία ισοφάρισε στο 21-21 και με μια άουτ επίθεση του Κουμεντάκη έφτασε στο σετ μπολ (24-23). Τελικά εκμεταλλεύτηκε την δεύτερη ευκαιρία της και μείωσε σε 2-1.

Η Εθνική θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο αν κρατούσε την υποδοχή της μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε και ο Μπογκατίροφ έκανε μεγάλη ζημιά. Η Ουκρανία έτρεξε ένα σερί 5-0 και πήρε το πλεονέκτημα. Η Εθνική δεν παραδόθηκε, ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε στο 19-19, αλλά δεν ήταν αρκετό. Ο Τούπτσι με άσσο έκανε το 23-19 και ένα νέο μπλοκ στον Τζούριτς διαμόρφωσε το 24-20. Ούτε όμως τότε η γαλανόλευκη τα παράτησε. Μείωσε σε 24-23, αλλά στο τέλος ο Σόρκιν πήρε τον κρίσιμο πόντο για την Ουκρανία.

Η επιστροφή του Τζούριτς

Στο τάι μπρέικ ο Τζούριτς επέστρεψε στ επίπεδα των πρώτων σετ. Με τρεις δικούς του πόντους η Εθνική έφτασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (6-11). Η Ουκρανία μείωσε σε 13-10, αλλά και πάλι ο αρχηγός ήταν εκεί για να τελειώσει το ματς.

Στον συνολικό απολογισμό μετρούν οι νίκες και όχι οι βαθμοί και τα σετ, γι αυτό και το 3-2 είναι υπερπολύτιμο, αν και μπορούσε να έρθει και το 3-0, καθώς προηγήθηκαμε 2-0 σετ και 16-12, 18-13, 20-18.