09-05-2024 23:20

Πανελλήνιο κοριτσιών Κ20 (Τελική φάση): Πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό, 3-0 τις Αμαζόνες

Με πλουραλισμό στην επίθεση και με πίεση στο σερβίς, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο κλειστό της Κατερίνης με 3-0 σετ των Αμαζόνων και ξεκίνησε με νίκη στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος κοριτσιών Κ20.

Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη άντεξε την πίεση των Αμαζόνων από την γραμμή των εννέα μέτρων και με κορυφαία την Παρασκευή Ζαφειρίου που σταμάτησε στους 18 πόντους πήρε το τρίποντο μετά από 83 λεπτά αγώνα.

Οι Αμαζόνες πάλεψαν το παιχνίδι, βρέθηκαν κοντά στην κατάκτηση του τρίτου σετ που θα έδινε νέο ενδιαφέρον στην επίθεση αλλά οι ερυθρόλευκες ήταν αυτές που χαμογέλασαν στο φινάλε και πήραν την νίκη με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Κουκουμάκας Π..

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 10 άσσους, 26 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-20, 26-24) σε 83'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Καρατζιά 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαγρέ 9 (9/28 επ., 39% υπ. - 17% άριστες), Δημητρίου 12 (5/8 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζαφειρίου Β. 4 (2/3 επ., 2 άσσοι), Ζαφειρίου Π. 18 (13/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 60% άριστες), Ιωαννίδη 6 (6/17 επ.) / Τερζάκη (λ, 43% υπ. - 14% άριστες), Παπαθανασίου (λ), Τσαγκοπούλου, Λιάλιου, Τριαντοπούλου.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Νικολαΐδη 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδοπούλου, Γερογιάννη 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλυσανδράτου 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Κορρέ 18 (13/40 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Ρεντούμη 8 (8/33 επ., 47% υπ. - 20% άριστες) / Μαραζοπούλου (λ, 53% υπ. - 27% άριστες), Αγουρζενιτζίδου 1 (1 άσσος), Λιακοπούλου 1 (1 άσσος), Δευτεραίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:

Πέμπτη 9 Μαΐου 2024

Β' Δ.Α.Κ. Κατερίνης, 17.00: Σ.Φ.Κ. Πιερικός - Π.Α.Ο.Κ. 3-2 (23-25, 20-25, 25-23, 25-16, 15-11)
Β' Δ.Α.Κ. Κατερίνης, 19.30: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-0 (25-17, 25-20, 26-24)

Παρασκευή 10 Μαΐου 2024

Β' Δ.Α.Κ. Κατερίνης, 16.00: Α.Ο.Ν. Αμαζόνες - Π.Α.Ο.Κ., Διαιτητές: Τσιούλα, Μούζουλας.
Β' Δ.Α.Κ. Κατερίνης, 18.30: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Σ.Φ.Κ. Πιερικός, Διαιτητές: Δρανίτσας, Λούμσι.

Σάββατο 11 Μαΐου 2024

Β' Δ.Α.Κ. Κατερίνης, 15.00: Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π., Διαιτητές: Ισκάς, Σταυρίδης.
Β' Δ.Α.Κ. Κατερίνης, 17.30: Σ.Φ.Κ. Πιερικός - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες, Διαιτητές: Πορτοκαλίδης, Σαρακινίδης.