10-05-2024 11:59

Β εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Προβάδισμα τίτλου για την Δεξαμενή 3-0 τον Φοίβο και «2-1» νίκες

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησαν οι τελικοί της Β’ Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ καθώς η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης πήρε τη νίκη με 3-0 (25-14,25-22,25-20), στον πρώτο αγώνα κόντρα στο Φοίβο Μελισσίων αλλά και το προβάδισμα με 2-1 νίκες.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-14. Στο δεύτερο είχαμε ντέρμπι, καθώς ο Φοίβος Μελισσίων βελτίωσε πολλά στην υποδοχή του αλλά και στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 18-19, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρουν το σετ και να ισοφαρίσουν σε 1-1. Πιο αποφασιστική Δεξαμενή με σερί 7-3, επικράτησε με 25-22 και πήρε προβάδισμα με 2-0.

Στο τρίτο σετ η Δεξαμενή μπήκε δυναμικά και έχτισε από νωρίς μια διαφορά που της έδινε άνεση και ηρεμία.

Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν, έκαναν την αντεπίθεσή τους, και ισοφάρισαν σε 17-17 αλλά δεν είχαν το καθαρό μυαλό στη συνέχεια ώστε να πάρουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Οι γηπεδούχες με νέο σερί 8-3, ξέφυγαν ξανά στο σκορ και έφτασαν στο 25-20 που παράλληλα οδήγησε και στη νίκη με 3-0

.Πλέον, η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης προηγείται στη σειρά με 2-1 και αναζητά μία νίκη σε δύο ματς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το επόμενο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Μελισσίων στις 12/5 με το Φοίβο να ψάχνει μια νίκη που θα οδηγήσει τους τελικούς σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

01η αγωνιστική

Πεμ-9/05/24

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"    3-0 (25-14,25-22,25-20)

02η αγωνιστική

Κυρ-12/05/24    21:45    Λύκειο Μελισσίων   ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης

03η αγωνιστική

Τετ-15/05/24     21:45    Νέο Κλειστό Μεταμόρφωσης      ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"

Μεταφορά αποτελεσμάτων A΄φάσης (1-1): ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΣΦΑ Μελισσίων ΄΄Ο Φοίβος'' 1-3, 3-2