19-03-2022 23:29

Τρίτος ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άρη με 3-1 με σούπερ Κογιάρ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και με το τρίποντο που πήρε «κλείδωσε» την 3η θέση στην κανονική διάρκεια.

Αντιθέτως ο Άρης μετά την ήττα του και τη νίκη της ΑΕΚ βρέθηκε στην 5η θέση και θα περιμένει τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής για να δει την τελική του κατάταξη (μπορεί από 4ος έως 6ος).

Ο ΠΑΟΚ είχε σε σπουδαία βραδιά την Κογιάρ που σταμάτησε στους 27 πόντους, ενώ γενικά ήταν πολύ καλύτερος στην επίθεση με την Μερκάδο(22π) να μην είναι σε καλή μέρα και την Σουάν να προσπαθεί να κρατήσει τον Άρη.

Στο πρώτο σετ το αμφίρροπο 18-20 έγινε 18-25 με τα σερβίς της Κογιάρ, αλλά στο δεύτερο ο Άρης έκανε το ίδιο (από 18-18, 22-18 με την Τάνη στο σερβίς) για να ισοφαρίσει.

Οι γηπεδούχες μέχρι το 11-9 του τρίτου σετ είχαν το πάνω χέρι, όμως ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενα μπλοκ προηγήθηκε 11-12 κι έφτασε στο 13-17 με τον Άρη να κυνηγά συνεχώς το σκορ (17-20, 20-22, 22-24) για να τελειώσει το σετ η Μερτέκη.

Μετά το 1-2 ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε πλήρως,  ξεφεύγοντας γρήγορα με 4-8 και 8-16 για να κλείσει εύκολα το σετ.

Η γνώμη του πάγκου Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Για κάποιο λόγο ήμασταν πιεσμένοι στο γηπεδο κι αυτά τα ματς κρίνονται και στην ψυχολογία. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στην επίθεση και ψυχολογικά πιο έτοιμος και γι αυτό νίκησε. Εμείς τώρα θέλουμε τη νίκη στην τελευταία αγωνιστική για να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται»

Μάρκο Φενόλιο (προπονητής ΠΑΟΚ): «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη, η οποία μας δίνει την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς, και θέλαμε τη νίκη οπωσδήποτε. Χάσαμε το δεύτερο σετ, ωστόσο στην συνέχεια ανακάμψαμε, παίξαμε όμορφο βόλεϊ, διαχειριστήκαμε τα λάθη. Τώρα επικεντρωνόμαστε στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, είμαστε σε καλή κατάσταση, οπότε θα τα δώσουμε όλα».

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Κατσιούλης, Επόπτες: Κακάτσιου - Κοτσικάρη, Γραμματεία: Δεληκωστίδου, Παρατηρητής: Σιδηράς

1ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 18-25

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-20

3ο σετ: 8-6, 13-16, 18-21, 22-25

4ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 15-25

Τα σετ: 18-25, 25-20, 22-25, 15-25  σε 93'

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 2 (0/7 επ., 2 μπλοκ), Μυλωνά 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Μερκάδο 22 (17/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σουάν 15 (15/32 επ., 65% υπ. - 65% άριστες), Έβανς 13 (12/34 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Δρακουλίδου 2 (2/4 επ.) / Κουρτίδου (λ, 47% υπ. - 27% άριστες), Τάνη 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Γαϊτανίδου, Λάππα.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 10 (7/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 25% άριστες), Φιντόν 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ.-33% άριστες), Κογιάρ 27 (24/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι / Ξανθοπούλου (λ, 76% υπ.-59% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/8 επ., 67% υπ.-44% άριστες), Τερζόγλου.