09-02-2013 22:42

Νίκη για την ένατη θέση, απώλεια της Σιλχάνοβα

Τα Βριλήσσια ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης για την ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 γυναικών μετά την επικράτηση τους με 3-1 σετ εντός έδρας επί του Παναθηναϊκού.  Η ομάδα του Μάρκου Κωβαίου σημείωσε μια πολύ σημαντική νίκη για την συνέχειά της στο πρωτάθλημα, ωστόσο «έχασε» την Σιλχάνοβα, η οποία υπέστη τραυματισμό στο 13-13 του δεύτερου σετ (γύρισε το γόνατό της).

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 8-1, 16-11, 24-20 αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα γρήγορο σερί την ύστατη στιγμή ισοφάρισε σε 24-24. Τα Βριλήσσια βρήκαν το σθένος να αντιδράσουν και πήραν το πρώτο σετ με 27-25.

Η ομάδα του Ρούση απάντησε στο δεύτερο σετ και αφού προηγήθηκε με 23-20 και 24-21 έφτασε στη ισοφάριση των σετ με 25-23.

Το τρίτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο αυτόν της Πετρουλάκη, η οποία από την γραμμη του σερβίς, χάρισε 4 άσους στην ομάδα της διαμορφώνοντας το 20-11 από 13-11 και βοήθησε τα μέγιστα ώστε τα Βριλήσσια να πάρουν το σετ με 25-15.

Οι φιλοξενούμενες πέρασαν στην αντεπίθεση στο τέταρτο σετ και έδειχναν ικανές να στείλουν την αναμέτρηση στο σετ της μιας ανάσας. Ο Κωβαίος σε μια προσπάθεια να ανατρέψει την κατάσταση έβαλε την Μαβίλη στο παιχνίδι στην θέση της Κυρίτση για σερβίς και ...φρέναρε απότομα τον Παναθηναϊκό και με ένα σερί 5-0 (από 20-22 σε 25-22) οι γηπεδούχες πήραν το σετ και κατά συνέπεια  τη νίκη.

Διαιτητές: Τσιμπινός-Μόσχος
Τα σετ: 27-25, 23-25, 25-15, 25-22

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Κωβαίος): Πετρουλάκη 15 (7/10 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ), Κυρίτση 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνη 13 (13/37 επ.), Γκότζη, 15 (15/31 επ., 40% υπ. -08% άριστες)Σιλχάνοβα 7 (4/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 11% άριστες), Καραγιώργου 12 (6/10 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Τσούμη (λ. 39% υπ. – 09% άριστες), Κόκκιου (λ), Κοκλανάκη 7 (6/17 επ., 1 άσο, 12% υπ. – 00% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Κουντουρά 9 (2/4 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Ιχτιάρη 6 (4/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 20 (12/48 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Πέρεζ 10 (9/32 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 05% άριστες), Καββαδία 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Νούσια 15 (13/26 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 10% άριστες), Μυλωνά (λ., 40% υπ. – 27% άριστες), Μαλουσάρη, Σωτηρίου 1, Λιάγκη