07-11-2015 22:07

Το Μαρκόπουλο της ανατροπής

Το Μαρκόπουλο ππήρε το αίμα του πίσω. Η ομάδα των Μεσογείων μετά την... απογοήτευση της προηγούμενης εβδομάδας όταν και βρέθηκε να προηγείται με 13-6 στο τάι μπρέικ στην έδρα του Άρη, αλλά έχασε το σετ και το ματς, σήμερα ήταν η σειρά της να κάνει μια τεράστια ανατροπή στο ίδιο σημείο καθώς αν και έχανε με 7-12 από τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό επικράτησε με 15-13.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα των Μεσογείων που έπαιξε το τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ, ενώ παράλληλα αυτός ήταν κι ο πρώτος βαθμός για τον νεοφώτιστο Φιλαθλητικό.

Στο πρώτο σετ η εξαιρετική Σιρίνινα ήταν αυτή που επέτρεψε στο τέλος τον ΑΟΜ να ξεφύγει και να προηγηθεί με 1-0, αλλά από κει και μετά άρχισε το θρίλερ.
Συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ με το Μαρκόπουλο να προηγείται 23-22 και τον Φιλαθλητικό να απαντά για το 23-25, ενώ η ομάδα της Θεσσαλίας στο γ’ σετ προηγήθηκε με 20-24 για να πλησιάσουν πάλι στον πόντο οι γηπεδούχες χωρίς όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Στο δ’ σετ το Μαρκόπουλο (με την Λιάγκη πλέον διαγώνια) ξέφυγε 14-11, 18-15 κι έφτασε στο 24-21 με τον Φιλαθλητικό να απειλεί με ανατροπή (24-23) και το ματς να οδηγείται στο τάι μπρέικ.
Εκεί ο Φιλαθλητικός εκμεταλλευόμενος τα 3 λάθη του ΑΟΜ και τα τρία μπλοκ του προηγήθηκε με 6-10 και 7-12, αλλά η Αλεξάκου πήγε στο σερβίς και έφυγε αφότου το σκορ έγινε 14-12. Ο Φιλαθλητικός έπαθε μπλακ άουτ και παρόλο που μείωσε σε 14-13 το Μαρκόπουλο πήρε τη νίκη.

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη αλλά και για το ότι η ομάδα μου αντέδρασε μετά την απώλεια των δύο προηγούμενων αγώνων στο τάι μπρέικ. Είναι μια σημαντική νίκη, θα μας βοηθήσει ψυχολογικά, ωστόσο έχουμε μπροστά μας δύο δύσκολα ματς με Ολυμπιακό και ΑΟ Θήρας»

Λάμπρος Πράππας: «Μάλλον δεν ήμασταν έτοιμοι να κερδίσουμε το παιχνίδι. Πηγαίνουμε βήμα, βήμα αλλά δεν φτάνει αυτό. Παίξαμε καλά, δείξαμε βελτίωση τόσο ατομικά όσο και σαν ομάδα, όμως και πάλι δεν τα καταφέραμε να πάρουμε αυτό που αξίζαμε απέναντι σε μια πολύ μαχητική ομάδα».

Τα σετ: 3-2 (25-20, 23-25, 25-27, 25-23, 15-13)

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 7 (4/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αλεξάκου 14 (10/40 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 39% άριστες), Πατεράκη 6 (1/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Βάσκεζ 3 (2/7 μπλοκ, 1 μπλοκ), Σιρίνινα 17 (15/30 επ., 2 μπλοκ), Βαρουδάκη 20 (13/42 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υ. – 39% άριστες)/ Κοκκίου -λ (67% υπ. – 54% άριστες), Λιάγκη 12 (11/28 επ., 1 άσο), Καρακάση, Τσιάκουλα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 1 (1/5 επ.), Μολδοβανίδη
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Πράππας): Τσοπούλου 4 (3/11 επ., 1 άσο), Τοσιούδη 11 (6/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γεροβασιλείου 14 (12/38 επ., 2 άσοι), Ντόνα 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Δίρβα 13 (4/9 επ., 1 άσο, 8 μπλοκ), Τζούριτς 18 (13/48 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 49% υπ. - 50% άριστες)/ Αναγνωστοπούλου -λ (10% υπ. - 10% άριστες), Χατζηελευθερίου -λ (41% υπ. - 34% άριστες), Φακοπολίδου 6 (6/26 επ.)