09-12-2023 19:17

Με 26άρα Κούμπουρα ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τα Πεύκα

Ο Ολυμπιακός συνάντησε αντίσταση μόνο στο 2ο σετ από τα Πεύκα καταφερνοντας όμως να πανηγυρίσει την 7η νίκη του στη φετινή Volley League γυναικών, έχοντας σε εκπληκτική μέρα την Μίλιτσα Κούμπουρα.

Η Σέρβα διαγώνια τελείωσε το ματς με 26 πόντους (+21) με 23/36 επιθέσεις, 2 άσσους και 1 μπλοκ, όντας η πρώτη σκόρερ της ομάδας της.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει από νωρίς το προβάδισμα του (5-2, 8-5) και το 12-8 έγινε 15-8 και 18-9 για να έρθει εύκολα το 1-0.

Στο δεύτερο όπου ουσιαστικά κρίθηκε το ματς ο Ολυμπιακός και πάλι ξεκίνησε καλύτερα (7-4, 9-5), ωστόσο τα Πεύκα μάζεψαν τη διαφορά (11-10) και το 13-12 έγινε 13-15 με άσο της Νικόλοβα. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν μάλιστα στο +5 (14-19) και διατήρησαν μια σημαντική διαφορά μέχρι το 17-21. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του 4-0 για το 21-21 και το 22-23 έγινε 24-23 με μπλοκ της Εμμανουηλίδου και λάθος της Νικόλοβα. Τα Πέυκα έσβησαν δύο σετ μπολ, ωστόσο στο 26-25 το λάθος της Δρακουλίδου έδωσε το σετ στις ερυθρόλευκες.

Αυτή η εξέλιξη διαμόρφωσε νέα δεδομένα με τον Ολυμπιακό να ξεκινά εντυπωσιακά και στο τριτο σετ όπου προηγήθηκε με 6-2, 9-3 και χωρίς να κινδυνεύσει ποτέ έφτασε στο τελικό 3-0.

Διαιτητές: Ράντσιου, Μάλφας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κοκορομύτη, Δουκάκη, Γραμματεία: Μπίτσικα

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-11, 25-12
2ο σετ: 8-5, 13-16, 17-21, 27-25
3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-15

Τα σετ: 3-0 (25-12, 27-25, 25-15) σε 70'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (4/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ.-27% άριστες), Καράρο 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (4/12 επ., 3 μπλοκ), Κούμπουρα 26 (23/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 12 (10/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ.-00% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ.-52% άριστες), Κωνσταντέλλου, Βλαχάκη.

ΑΣ ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Γκραφ 5 (5/10 επ.), Δρακουλίδου 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Νικόλοβα 4 (2/16 επ., 2 άσσοι, 38% υπ.-31% άριστες), Κάντγουορθ 15 (15/31 επ., 40% υπ.-35% άριστες), Μορένο 5 (5/22 επ.) / Μπάλλα (λ, 54% υπ.-38% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Δορούκα, Ματσαρόκη, Μιχοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιαζ Νίζετιχ (αθλήτρια Ολυμπιακού): «Μια σημαντική νίκη, είμαστε χαρούμενες για αυτό. Θέλουμε μόνο νίκες μέχρι να ολοκληρώσουμε αυτό το έτος και το πρώτο μέρος της σεζόν. Αφού ολοκληρώσαμε στην Ευρώπη, είμαστε συγκεντρωμένες απόλυτα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα βελτιώνεται. Είμαι, επίσης, χαρούμενη για το βραβείο MVP της προηγούμενης αγωνιστικής, το οποίο παρέλαβα σήμερα. Ευχαριστώ την ομάδα και τις συμπαίκτριες μου, δεν θα μπορούσα να το κερδίσω χωρίς αυτές, είναι ομαδική δουλειά».

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Πεύκων): «Ήταν ένα δύσκολο ματς και εμείς ήμασταν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα σετ. Είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε το 1-1 και να είναι διαφορετικό το ματς, αλλά προφανώς ο Ολυμπιακός είναι δυνατός πάνω στο φιλέ, δεν μας βγήκε το σερβίς μας γενικά και χάσαμε δίκαια. Έχουμε δύο ματς ακόμη για τον πρώτο γύρο με Παναθηναϊκό και Θέτιδα όπου θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».