31-01-2022 23:47

Volley League: O παθιασμένος ΠΑΟΚ λύγισε 3-1 τον Ολυμπιακό και ανέβηκε κορυφή

Ο ΠΑΟΚ με κορυφαίους του Ούντρις (26π), Κουμεντάκη (16π) αλλά και τον πασαδόρο Μπρέτ Γουόλς νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής και μέχρι να διεξαχθεί η αναμέτρηση του Φοίνικα ΟΝΕΧ με τον Παναθηναϊκό θα απολαμβάνει την κορυφή της βαθμολογίας στην Volley League. Από τον Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Πάβλε Πέριτς, με 23 πόντους, ήταν ενώ ο Τέπαν, στην πρώτη του εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα, πήρε 19.

O αγώνας ήταν ντέρμπι για τα δύο πρώτα σετ όταν και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Από εκεί και πέρα ο δικέφαλος ήταν καλύτερος σε υποδοχή, μπλοκ και αποτελεσματικότητα επίθεσης και πήραν δίκαια τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ που ητν καλύτερος στο μπλοκ με 9, έφτασε στους 28 βαθμούς έναντι 27 του Παναθηναϊκού που έχει έναν αγώνα λιγότερο και 24 του Ολυμπιακού. Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το 1ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-7 και 23-21 αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα του. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 25-24, 26-25, 29-28 και 31-30 αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατρηθεί όρθιος. Ο Ζουπάνι έχασε το σερβίς (31-31), ο Πέριτς έκανε λάθος (32-31) και ο Κουκλίνσκι έκλεισε το σετ με 33-31 ανοίγοντας το σκορ με 1-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ όπου με το σερβίς του Τεπάν έκανε το 10-8, ενώ ο Ζουπάνι άνοιξε το σκορ στο 15-12. Οι Κουμεντάκης, Κουκλίνσκι ισοφάρισαν 15-15, αλλά ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Ζουπάνι και τους Πέριτς, Τεπάν έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 20-15. Συντήρησε τη διαφορά και με τον Δαλακούρα έκλεισε το σετ 25-18 για το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγαλύτερες αντοχές, έκανε λιγότερα λάθη και πήρε διαφορά στο σκορ με 9-4 χάρις το σερβίς του Κουκλίνσκι. Οι Ούντρις, Κουμεντάκης έδωσαν έπαιζαν χωρίς αντίπαλο μετά και τα σερβίς του Γουόλς που χάλασαν την υποδοχή του Ολυμπιακού. Με σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 15-6 και έκλεισε άνετα το σετ 25-14 με τον Ούντρις και πήρε προβάδισμα με 2-1.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού στο 4ο σετ δεν ήταν αρκετή για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ καθώς ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Κουμεντάκη και την αποτελεσματικότητα του Ούντρις ξέφυγε με 6-1 και στη συνέχεια ανέβασε το δείκτη του σκορ με 16-11, 21-17. Ο Ολυμπιακός απλά ακολουθούσε στο σκορ και το ματς κρίθηκε στο φιναλε με ρεσιτάλ χαμένων σερβις απο τους ερυθρόλευκους που οδήγησαν  στο 25-20  και στο τελικό 3-1 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Διαιτητής challenge: Γεωργιάδης Εμμ. Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας. Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 4-8, 16-15, 20-21, 33-31

2ο σετ: 7-8, 15-16, 16-21, 18-25

3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-14

4ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσυς, 53 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (33-31, 18-25, 25-14, 25-20) σε 120'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γουόλς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (13/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 50% άριστες), Κουκλίνσκι 12 (10/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Ούντρις 26 (24/44 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. - 56% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Τέπαν 18 (13/37 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ζουπάνι 8 (6/11 επ., 2 άσσοι), Δαλακούρας 8 (8/17 επ., 44% υπ. - 22% άριστες), Πέριτς 21 (19/34 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. - 13% άριστες) / Ζήσης (λ, 78% υπ. - 43% άριστες), Τζιάβρας (λ), Προύσαλης, Ανδρεάδης 2 (2/4 επ.), Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης.