Πολυτιμότερος αθλητής (MVP) της διοργάνωσης ήταν ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Δημήτρης Παλαιολόγος και την βράβευση έκανε ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής ανδρών και προπονητής των ανδρών του συλλόγου Δημήτρης Ανδρεόπουλος.
Ο νεαρός κεντρικός των «πρασίνων» αφού παρέλαβε το βραβείο του, χάθηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του και στον περιχαρή πατέρα του και έφορο της ομάδας Πλάτων Παλαιολόγο.
Τελικός: Παναθηναϊκός - Α.Σ.Πανερυθραϊκός 3-0
Διαιτητές: Αλέξανδρος Σταρίδας, Σπύρος Κουρπανίδης. Γραμματεία: Μαρία Ελένη Πανταζή.
Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-17, 25-16) σε 74΄.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μαρκάκης): Αυλωνίτης,Σταμπούλογλου, Παλαιολόγος, Φιλιππακόπουλος, Ανδρεόπουλος, Ράπτης / Κουτσομύτης (λ), Πίντζος (λ), Τάτσης, Σερεμέτης, Λαμπαδάρης, Παπαγεωργίου, Πολυχρονόπουλος, Στρασέβσκικ.
Α.Σ.ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Γ.Ρουσάκης): Δανιήλ, Ρουσόπουλος, Στόγιας, Σεστέμης, Σ.Μανδηλάρης, Διάτσιντος / Μπαλίνης (λ), Φωλιάς (λ), Σουσούνης, Σταφυλοπάτης, Ζαρωτιάδης, Συμαντήρας, Μπαλίνης, Ρέππας.
Η Α.Ε.Κ. το χάλκινο μετάλλιο
Η ΑΕΚ για δεύτερη συνεχή χρονιά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο καθώς στο μικρό τελικό νίκησε τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς με 3-1 σετ.
Διαιτητές: Χρίστος Μάλφας, Φραγκίσκος Βαρατάσης, Γραμματεία: Μαρία Ελένη Πανταζή.
Τα σετ: 3-1 (25-16, 21-25, 25-17, 25-18) σε 86΄.
ΑΕΚ (Κώστας Αγγελίδης): Θεοδώσης, Πυροβολάκης, Μαζωνάκης, Κοσμάς, Σπηλιωτόπουλος, Ηλιακόπουλος / Σωνάκης (λ), Ξανθόπουλος (λ), Καβαρινός, Χαλίλης, Στρίκκας, Γεωργίου, Καναγκίνης Αμερικάνος, Αλεξόπουλος.
Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Σαγιά): Γκότσης, Ζουρνατζής, Κεράνης, Σπηλιώτης, Οικονομόπουλος, Ροβιθάκης / Σιδέρης (λ), Σισιλιάνος Γιωτόπουλος (λ), Γαστεράτος, Ζάφτης, Αντωνόπουλος, Σιδέρης, Βλαχόπουλος, Σέρβης, Τηρήτας.
ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1.Παναθηναϊκός Α.Ο.
2.Α.Σ.Πανερυθραϊκός
3.Α.Ε.Κ.
4.Α.Ο.Π.Κηφισιάς
Τα αποτελέσματα του φάιναλ-4
Κυριακή 24 Φεβρουαρίου
Τελικός
Πανερυθραϊκός ΑΣ - Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3 (17-25, 17-25, 16-25)
Μικρός τελικός
ΑΟΠ Κηφισιάς - ΑΕΚ 1-3 (16-25, 25-21, 17-25, 18-25)
Ημιτελικοί
Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου
Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΕΚ 3-0 (25-14, 25-16, 25-17)
Πανερυθραϊκός ΑΣ - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-1 (29-27, 25-17, 24-26, 25-18)
Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΠΑΑΑ
2019: 1. Παναθηναϊκός, 2. Πανερυθραϊκός, 3. ΑΕΚ,4. ΑΟΠ Κηφισιά
2018: 1. Παναθηναϊκός, 2. Πανερυθραϊκός, 3. ΑΕΚ, 4.ΑΟΠ Κηφισιά
2017: 1. Παναθηναϊκός, 2. Πανερυθραϊκός, 3.Κολλέγιο, 4. ΑΕΚ
2016: 1. ΑΣ.Πανερυθραϊκός, 2.Γ.Σ.Πανελλήνιος, 3.Νέοι Βύρωνος
2015: 1. Α.Σ Πανερυθραϊκός, 2. Γ.Σ. Πανελλήνιος, 3. Φοίβος Μελισσίων
2014: 1. Πανελλήνιος, 2. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 3.Κολλέγιο Αθηνών
2013: 1. Παναθηναϊκός, 2. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 3.Πανελλήνιος Γ.Σ.
2012: 1. Πανελλήνιος, 2. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 3.Α.Ο.Κηφισιάς
2011: 1. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 2.Πανελλήνιος Γ.Σ.
2010: 1. Α.Σ. Πανερυθραϊκός, 2. Πανελλήνιος Γ.Σ., 3. ΑΟ Παλλήνης, 4. Παναθηναϊκός ΑΟ
2009: 1. Πανελλήνιος Γ.Σ., 2.Γ.Σ.Απόλλων, 3.Α.Σ.Πανερυθραϊκός
2008: 1. Πανελλήνιος Γ.Σ., 2.Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 3.Γ.Σ.Απόλλων
2007: 1. Παναθηναϊκός, 2.Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 3.Πανελλήνιος Γ.Σ.
2006: 1. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 2.Παναθηναϊκός, 3.ΑΕΚ
2005: 1. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 2.ΑΕΚ, 3.Α.Ε.Αγ.Παρασκευή
2004: 1. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 2.Γ.Σ.Απόλλων, 3.Α.Ε.Γκράβας
2003: 1. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 2.ΑΕΚ, 3.Α.Ε.Γκράβας
2002: 1. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 2.Πανελλήνιος Γ.Σ., 3.ΑΕΚ
2001: 1. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 2.Δ.Α.Σ.Ζεφυρίου, 3.Πανελλήνιος Γ.Σ.
2000: 1. Πανελλήνιος Γ.Σ., 2.Δ.Α.Σ.Ζεφυρίου, 3.Ιωνικός Α.Σ.
1999: 1. Ιωνικός Ν.Φ., 2.Παναθηναϊκός, 3.Ιωνες Α.Σ.Π.
1998: 1. Α.Ο.Τυφών, 2.Παναθηναϊκός, 3.Α.Ο.Δεξαμενή Μεταμόρφωσης
1997: 1. Ιωνικός Ν.Φ., 2.Α.Ο.Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, 3.Παναθηναϊκός
1996: 1. Πανελλήνιος Γ.Σ., 2.Α.Ο.Κηφισιάς, 3.Ιωνικός Α.Σ.
1995: 1. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 2.Α.Σ.Π.Κτησιφών, 3.Ιωνικός Α.Σ.
1994: 1. Α.Σ.Π.Κτησιφών, 2.Π.Σ.Αμπελόκηποι, 3.Α.Σ.Πανερυθραϊκός
1993: 1. Φ.Ο.Βριλησσίων, 2.Α.Ο.Παράδεισος, 3.Α.Σ.Πανερυθραϊκός
1992: 1. Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 2.Α.Ο.Κηφισιάς, 3.-
1991: 1. Α.Ο.Κηφισιάς, 2.Α.Σ.Πανερυθραϊκός, 3.Α.Ο.Νεάπολη