Για την Βραζιλία ήταν ο τέταρτος χαμένος τελικός στη διοργάνωση
Στο πρώτο σετ η Βραζιλία έφτασε στο 7-10, αλλά με τα σερβίς της Πόποβιτς η Σερβία έκανε την ανατροπή. Η Μπόσκοβιτς πήρε μόλις 9 επιθέσεις στο πρώτο σετ, όσες και η Μπούσα ενώ 8 είχε η Λόζο, Η τελευταία κάρφωσε άουτ στο 24-23 και βοήθησε την Βραζιλία να ιοσοφαρίσει σε 24-24 (από 24-22). Στο φινάλε του σετ επίθεση της Μπόσκοβιτς, και άουτ της Γκάμπι έγραψαν το τελικό 26-24 για την παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2022.
Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τη Βραζιλία να ξεφεύγει με 6-9, 10-12, 13-16 χάρη σε άουτ επίθεση της Μπόσκοβιτς και μπλοκ στην Σέρβα διαγώνια.Τα σερβίς της Στεβάνοβιτς και το ξέσπασμα της Μπόσκοβιτς, έφεραν σερί 7-0 και προβάδισμα με 20-16. Η Βραζιλία απάντησε με 4-0 και μείωσε σε 21-20 με νέο μπλοκ στην Μπόσκοβιτς ενώ στην εξέλιξη οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 22-22 με τρομερό άσο της Ταϊνάρα.
Στο 23-22 η Ταϊνάρα κάρφωσε άουτ κι αμέσως μετά το τρίτο μπλοκ της Στεβάνοβιτς στο ματς η Σερβία πήρε το σετ με 25-22 Στο τρίτο σετ η Βραζιλία ξέμεινε από ψυχολογία και δυνάμεις και η Σερβία με περίπατο πήρε το σετ με 25-17 και το ματς με 3-0 μέσα σε εξαλλα πανηγύρια.
Στατιστικά η Σερβία ήταν καλύτερη επίσης στο μπλοκ 9-5, ειχε ελαφριά υπεροχή στους άσσους 4-3 και έκανε λιγότερα λάθη.
Διαιτησία: Fabrice Collados (FRA), Karina Noemi Rene (ARG)
Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-22, 25-17)
BΡΑΖΙΛΙΑ (Χοσέ Ρομπέρτο Γκιμαράες): Κάρολ Γκάταζ 4, Γκάμπι 9, Κάρολ 9, Λορέν 9, Ροσαμαρία 4,Μακρίς / Νιέμε (λ) , Kίσι 1, Πρι Νταορί, Ρομπέρτα, Ταϊνάρα 5.
ΣΕΡΒΙΑ (Ντανιέλε Σανταρέλι): Πόποβιτς 7, Μπόσκοβιτς 24, Μπούσα 8, Στεφάνοβιτς 11, Ντρτσα 6 , Λόζο 7 / Πούσιτς(λ), Λάζοβιτς, Μιλένκοβιτς.
ΚΑΤΑΤΑΞΗ 2022
1.Σερβία
2.Βραζιλία
3.Ιταλία
4.Η.Π.Α.
5.Iαπωνία
6.Κίνα
7.Πολωνία
8.Τουρκία
9.Βέλγιο
10.Καναδάς
11.Άγιος Δομήνικος
12.Ολλανδία
13.Ταϊλάνδη
14.Γερμανία
15.Πουέρτο Ρίκο
16.Αργεντινή
17.Βουλγαρία
18.Τσεχία
19.Κένυα
20.Κορέα
21.Κολομβία
22.Κροατία
23.Καζακστάν
24.Καμερούν
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Tελικός - Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2022
Άπελντρον, Ολλανδία: Σερβία - Βραζιλία
Μικρός τελικός - Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2022
Άπελντρον, Ολλανδία: Ιταλία-ΗΠΑ 3-0 ( 25-20, 25-15, 27-25)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2022
(Γκλίβισε, Πολωνία): Σερβία - ΗΠΑ 3-1 (25-21, 25-20, 17-25, 25-23)
Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2022
(Άπελντρον, Ολλανδία): Ιταλία - Βραζιλία 1-3 (23-25, 25-22, 24-26, 19-25)
Τα αποτελέσματα των προημιτελικών
Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2022
Άπελντρον, Ολλανδία: Ιταλία - Κίνα 3-1 (25-16, 25-22, 13-25, 25-17)
Γκλίβισε, Πολωνία: ΗΠΑ - Τουρκία 3-0 (25-22, 25-15, 25-20)
Άπελντρον, Ολλανδία: Βραζιλία - Ιαπωνία 3-2 (18-25, 18-25, 25-22, 27-25, 15-13)
Γκλίβισε, Πολωνία: Σερβία - Πολωνία 3-2 (21-25, 25-21, 25-19, 24-26, 16-14)
Πρόγραμμα και αποτελέσματα της Β’ φάσης
Ε’ όμιλος
(Ρότερνταμ)
Τρίτη 4/10
Ιαπωνία-Βέλγιο 3-1 (21-25, 25-20, 25-16, 25-22)
Ιταλία-Βραζιλία 2-3 (20-25, 25-22, 25-22, 21-25, 15-17)
Ολλανδία-Αργεντινή 3-1 (22-25, 25-18, 25-12, 25-13)
Τετάρτη 5/10
Ιταλία-Ιαπωνία 3-1(20-25, 25-20, 25-14, 25-15)
Κίνα- Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-15, 25-19, 25-21)
Βέλγιο-Αργεντινή 3-0 (25-16, 25-23, 25-23)
Πέμπτη 6/10
Βραζιλία- Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-11, 25-13, 25-15)
Κίνα-Ολλανδία 3-2 ((22-25, 25-21, 25-15, 18-25, 15-12)
Παρασκευή 7/10
Ιαπωνία- Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-16, 25-19, 25-21)
Ιταλία-Αργεντινή 3-0 (25-18, 25-19, 25-17)
Βραζιλία-Ολλανδία 3-0 (25-19, 25-19, 25-20)
Σάββατο 8/10
Ιταλία-Κίνα 3-0 (26-24, 25-16, 25-20)
Βραζιλία-Βέλγιο 3-1 (26-28, 25-17, 25-11, 25-16)
Κυριακή 9/10
14:30, Κίνα-Βέλγιο 3-0 (25-18, 25-18, 27-25)
16:30, Ιαπωνία-Ολλανδία 3-0 (25-23, 25-23, 25-21)
19:30, Πουέρτο Ρίκο- Αργεντινή 3-1 (20-25, 25-15, 25-20, 25-23)
Στ’ όμιλος (Λοντζ)
Τρίτη 4/10
Ταϊλάνδη- Καναδάς 1-3 (19-25, 21-25, 25-23, 22-25)
ΗΠΑ-Άγιος Δομήνικος 3-1 (22-25, 25-19, 25-20, 25-14)
Τουρκία-Γερμανία 3-0 (25-21, 25-18, 25-21)
Σερβία-Πολωνία 3-0 (26-24, 25-22, 25-18)
Τετάρτη 5/10
Ταϊλάνδη- Γερμανία 1-3 (19-25, 22-25, 25-18, 23-25)
Τουρκία-Καναδάς 3-0 (25-22, 26-24, 28-26)
Σερβία-Άγιος Δομήνικος 3-0 (26-24, 25-20, 25-17)
ΗΠΑ-Πολωνία 0-3 (23-25, 20-25, 18-25)
Παρασκευή 7/10
Σερβια-Ταϊλάνδη 3-0 (25-16, 25-19, 25-21)
ΗΠΑ-Τουρκία 3-1 (25-22, 21-25, 25-20, 25-22)
Άγιος Δομήνικος-Γερμανία 3-1 (19-25, 25-18, 25-22, 25-18)
Πολωνία-Καναδάς 3-2 (25-19, 19-25, 16-25, 25-23, 15-5)
Σάββατο 8/10
ΗΠΑ-Ταϊλάνδη 3-2 ( 23-25, 21-25, 25-19, 27-25, 15-13)
Σερβία-Τουρκία 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)
Άγιος Δομήνικος-Καναδάς 2-3 ( 25-18, 23-25, 17-25, 27-25, 07-15)
Πολωνία-Γερμανία 3-2 ( 26-24, 20-25, 25-18, 26-28, 15-10)
BΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Ε’ ΟΜΙΛΟΣ (8 αγώνες)
Ιταλία 23-6 σετ 25β
Βραζιλία 25-8 23β
Ιαπωνία 22-8 21β
Κίνα 22-8 20
Βέλγιο 18-13 15
Ολλανδία 16-17 13β
Π.Ρίκο 7-19 6β
Αργεντινή 7-22 5
ΣΤ-ΟΜΙΛΟΣ (8 αγώνες)
Σερβία 27-2 26β
ΗΠΑ 21-11 20
Τουρκία 21-13 17
Πολωνία 21-14 17
Αγ. Δομήνικός 19-17 15
Καναδάς 17-18 14
Ταίλάνδη 16-19 11
Γερμανία 14-20 10
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (1952-2022) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2022 (Ολλανδία) | Σερβία | Βραζιλία | Ιταλία | Η.Π.Α. | - |
2018 (Ιαπωνία) | Σερβία | Ιταλία | Κίνα | Ολλανδία | - |
2014 (Ιταλία): | HΠΑ | Κίνα | Βραζιλία | Ιταλία | - |
2010 (Τόκιο): | Ρωσία | Βραζιλία | Ιαπωνία | ΗΠΑ | - |
2006 (Οσάκα): | Ρωσία | Βραζιλία | Σερβία Μαυρ. | Ιταλία | - |
2002 (Βερολίνο): | Ιταλία | ΗΠΑ | Ρωσία | Κίνα | 10η |
1998 (Οσάκα): | Κούβα | Κίνα | Ρωσία | Βραζιλία | - |
1994 (Σάο Πάολο): | Κούβα | Βραζιλία | Ρωσία | Νοτ.Κορέα | - |
1990 (Πεκίνο): | ΕΣΣΔ | Κίνα | ΗΠΑ | Κούβα | - |
1986 (Πράγα): | Κίνα | Κούβα | Περού | Αν.Γερμανία | - |
1982 (Λίμα): | Κίνα | Περού | ΗΠΑ | Ιαπωνία | - |
1978 (Λένιγκραντ): | Κούβα | Ιαπωνία | ΕΣΣΔ | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Γκουνταλαχάρα): | Ιαπωνία | ΕΣΣΔ | Νοτ.Κορέα | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Βάρνα): | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Βορ.Κορέα | Ουγγαρία | - |
1967 (Τόκιο): | Ιαπωνία | ΗΠΑ | Νοτ.Κορέα | Περού | - |
1962 (Μόσχα): | Ιαπωνία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Ρουμανία | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (1952-2022) |
|||||
Ομάδες | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο | |
1. | ΕΣΣΔ | 5 | 2 | 1 | 8 |
2. | Ιαπωνία | 3 | 3 | 1 | 7 |
3. | Κούβα | 3 | 1 | 4 | |
4. | Κίνα | 2 | 3 | 1 | 6 |
5. | Ρωσία | 2 | 3 | 5 | |
6. | Σερβία | 2 | 2 | ||
7. | Ιταλία | 1 | 1 | 1 | 3 |
8. | ΗΠΑ | 1 | 2 | 2 | 5 |
9. | Βραζιλία | 4 | 1 | 5 | |
10. | Πολωνία | 1 |
2 | 3 | |
11. | Περού | 1 | 1 | 2 | |
12. | Ρουμανία | 1 | 1 | ||
13. | Νοτ.Κορέα | 2 | 2 | ||
14. | Τσεχοσλοβακία | 2 | 2 | ||
15. | Σερβία Μαυρ. | 1 | 1 | ||
16. | Βορ.Κορέα | 1 | 1 |