Προηγήθηκε χρονικά ο αγώνας με τον οποίο ο Γ.Σ Ηρακλής Κηφισιάς επιβλήθηκε καθαρά με 3-0 του ΑΟ Αιγάλεω. Έτσι, ό,τι κι αν συμβεί στην τελευταία μέρα οι Μακεδόνες υπερισχύουν σε όλες τις ισοβαθμίες.
ΓΣ Ηρακλής Κηφισιάς – ΑΟ Αιγάλεω 3-0 (25 – 13, 25 – 14, 25 – 21)
1ο σετ: 3-5, 10-6, 15–8, 20–10, 25–13
2ο σετ: 5-4, 10-7, 15-11, 20-12, 25-14
3ο σετ: 5-4, 10-8, 15-11, 20-12, 25-20
ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Πολύζος): Βογιατζόγλου Αθ., Βογιατζόγλου Ι., Μερκουριάδη, Μάγγελ, Τσελέπη, Χούντα/ Πολίτη (λ),Κόττα (λ), Μολδοβανίδη, Μπέλση,
ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Εξακουστίδου, Μικέλη, Κουλοπούλου, Μονάντερα, Παύλου, Χαραλαμποπούλου/ Αναστασιάδη (λ),Καρούμπα, Μάλτσιου
ΑΣ Μακεδόνες Αξιού - ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 3-1 (23-25 , 25-7, 25-17, 25-19)
1ο σετ: 4-5, 8-10, 9-15, 14-20, 23-25
2ο σετ: 5-4, 10-5, 15-5, 20-6, 25-7
3ο σετ: 2-5, 8-10, 15-13, 20-17, 25-17
4ο σετ: 5-1, 9-10, 13-15, 20-18, 25-19
ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ (Βαγγέλης): Μητακίδου, Καλτσώνη, Παπαδοπούλου, Αντωνιάδου, Γκόλτσιου Καραφουλίδου/ Μπέγκα (λ), Ευθυμιάδου (λ), Καραγκούνη, Σταμάτη, Μπορμπόκη Στ.,
ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Παναγιάρη): Αναγνώστου, Χύτα, Προβίδα, Ντιρογιάννη, , Γεωργίου Μ., Γάτσα/ Παπαθεοδώρου (λ), Βράκα (λ), Πουλιανίτη, Τσιούκα, Βασιλοπούλου, Γιωργάκη, Γεωργίου Σ., Στεφάνου
Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα:
1ης ημέρα
ΑΟ Αιγάλεω – ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 1 - 3 (25-22, 17-25, 22-25, 14-25)
ΓΣ Ηρακλής Κηφισιάς – ΑΣ Μακεδόνες Αξιού 0-3 (17 - 25, 12-25, 22-25)
2η ημέρα
ΓΣ Ηρακλής Κηφισιάς – ΑΟ Αιγάλεω 3-0 (25 – 13, 25 – 14, 25 – 21)
ΑΣ Μακεδόνες Αξιού - ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 3-1 (23-25, 25-7, 25-17, 25-19)
3η ημέρα
12:00 ΑΣ Ασκληπιός - ΓΣΚ Ηρακλής
14:00 ΑΟ Αιγάλεω - ΑΣ Μακεδόνες
Η βαθμολογία (σε 2 αγώνες)
1. ΑΣ Μακεδόνες Αξιού 4 (6-1)
2. ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 3 (4-4)
3. ΓΣ Ηρακλής Κηφισιάς 3 (3-3)
4. ΑΟ Αιγάλεω 2 (1-6)
Η «ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ»
ΧΡΟΒΙΑ - ΤΟΠΟΣ - ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
1984 Θήβα ΣΑΚ - Αγ. Παρασκευής
1985 Φλώρινα - ΓΣ Δράμας
1986 Αθήνα - Αρτεμις Κορυδαλλού
1987 Πάτρα - Απολλώνιος Κερατσινίου
1988 Τρίκαλα - Αρης Νικαίας
1989 Σκύδρα - Νίκη Αλεξανδρούπολης
1990 Αίγιο - ΕΟ Σταυρούπολης
1991 Νάουσα - ΕΑ Λάρισας
1992 Αργος - ΓΣ Ηλιούπολης
1993 Νάουσα - ΕΑ Λάρισας
1994 Αθήνα (Καισαριανή) - ΕΑ Λάρισας
1995 Αθήνα (Ν. Σμύρνη) - Πανιώνιος ΓΣ
1996 Αθήνα (Ηλιούπολη) - Αίας Ευόσμου
1997 Αθήνα (Κυψέλη) - Αίας Ευόσμου
1998 Αθήνα (Μαρούσι) - Ηρακλής Κηφισιάς
1999 Αθήνα (Γουδή) - ΕΑ Λάρισας
2000 Αθήνα (Γουδή) - ΕΑ Λάρισας
2001 Θεσσαλονίκη (Αμπελόκηποι) - ΑΟ Αμπελοκήπων
2002 Γιαννιτσά - Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2003 Θεσσαλονίκη (Ασβεστοχώρι) - ΑΕ Νίκαια
2004 Λάρισα - ΓΣ Πετρούπολης
2005 Αθήνα (Αιγάλεω) - ΕΑ Λάρισας
2006 Αθήνα (Κηφισιά) - Ερμής Δράμας
2007 Θεσσαλονίκη (Βασιλικά) - ΓΣ Ηρακλής
2008 Αθήνα (Ν. Φιλαδέλφεια) - Ηρακλής Κηφισιάς
2009 Λάρισα - ΓΣ Ηρακλής
2010 Θεσσαλονίκη (Πολίχνη) - Ηρακλής Κηφισιάς
2011 Θεσσαλονίκη (Εύοσμος) - Αίας Ευόσμου
2012 Αθήνα (Μετς) - Αίας Ευόσμου
2013 Τρίκαλα - Ελπίς Αμπελοκήπων
2014 Θεσσαλονίκη (Πολίχνη) - Ελπίς Αμπελοκήπων
2015 Παλαμάς - Ελπίς Αμπελοκήπων