Πάνω από 100 δημοσιογράφοι θα βρίσκονται στο γήπεδο της Χάλκμπανκ και η τούρκικη ομάδα θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία της μπροστά στο κοινό της. Ο νικητής του φάιναλ-4 θα έχει και το δικαίωμα να συμμετάσχει και στο 2014 FIVB Men's Club World Championship που θα λάβει χώρα στην Βραζιλία το διάστημα 6 με 11 Μαΐου.
Η Ζενίτ Καζάν θα προσπαθήσει να ανέβει για τρίτη φορά στην κορυφής της Ευρώπης μετά το 2008 και το 2012. Η ρώσικη ομάδα συμμετείχε και πέρυσι στο φάιναλ-4 του Τσάμπιονς Λιγκ όπου αποκλείστηκε στον ημιτελικό από την ρώσικη Νοβοσίμπιρσκ. Για να λάβει μέρος στον μεγάλο τελικό όμως θα πρέπει να περάσει το εμπόδιο της Μπελογκόριε (την αντιμετώπισε και ο Ολυμπιακός στους ομίλους), η οποία και αυτή από την μεριά τη κυνηγάει τον τρίτο τίτλο της (2003, 2004). Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στον ημιτελικό του ρωσικού Κυπέλλου με την Μπελογκόριε να βγαίνει νικήτρια νικώντας με 3-0.
Στον άλλον ημιτελικό θα βρεθούν αντιμέτωποι και δύο Έλληνες (ο Δημήτρης Τζούριτς με την Χάλκμπανκ και ο Ντίμα Φιλίποφ με την Γιαστρέμπσκι). Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες και στους ομίλους και μοιράστηκαν από μία νίκη. Η ομάδα του Μπερνάντι έχει βρεθεί άλλη μια φορά στο φάιναλ-4 της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διοργάνωσης (2011) και είχε κατακτήσει την τέταρτη θέση. Για την οικοδέσποινα Χάλκμπανκ είναι η πρώτη της παρουσία στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και μπροστά στο κοινό της θα προσπαθήσει να διεκδικήσει τον τίτλο.
Champions League - Final 4 - Ημιτελική Φάση
Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) - Χάλκμπανκ (Τουρκία)
Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) - Μπελογκόριε Μπέλγκορντ (Ρωσία)
Champions League - Play Off - Φάση «6»
1. 6/2, 21.30: Πιατσέντσα (Ιταλία) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 0-3 (23-25, 22-25, 22-25)
1. 12/2, 17.30: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) - Πιατσέντσα (Ιταλία) 3-0 (25-21, 25-20, 25-22)
2. 5/2, 18.45: Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) - Ασέκο Ρεζόβια Ρεσόφ (Πολωνία) 3-0 (25-22, 25-22, 25-23)
2. 11/2, 19.00: Ασέκο Ρεζόβια Ρεσόφ (Πολωνία) - Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 1-3 (25-27, 25-23, 24-26, 24-26)
3. 5/2, 17.00 : Μπέλγκοροντ (Ρωσία) - Τρεντίνο (Ιταλία) 3-0 (25-20, 25-20, 25-18)
3. 13/2, 21.30: Τρεντίνο (Ιταλία) - Μπέλγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (15-25, 20-25, 22-25)
Champions League - Play Off - Φάση «12»
14/1: Ασέκο Ρεζόβια Ρεσόφ (Πολωνία) - Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο) 3-1 (22-25, 25-17, 25-20, 25-18)
22/1: Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο) - Ασέκο Ρεζόβια Ρεσόφ (Πολωνία) 1-3 (18-25, 28-26, 16-25, 18-25)
14/1: Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) - Τρεντίνο (Ιταλία) 1-3 (25-22, 15-25, 24-26, 18-25)
22/1: Τρεντίνο (Ιταλία) - Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) 3-1 (25-23, 25-19, 26-28, 25-23)
15/1: Τουρ (Γαλλία) - Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 0-3 (16-25, 24-26, 19-25)
22/1: Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) - Τουρ (Γαλλία) 3-0 (25-23, 15-16, 25-22)
16/1: Μπούντβα (Μαυροβούνιο) - Μπέλγκοροντ (Ρωσία) 2-3 (25-15, 24-26, 15-25, 25-19, 10-15)
22/1: Μπέλγκοροντ (Ρωσία) - Μπούντβα (Μαυροβούνιο) 3-0 (25-22, 25-19, 25-16)
16/1: Μπερλίν (Γερμανία) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 0-3 (20-25, 22-25, 20-25)
21/1: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) - Μπερλίν (Γερμανία) 3-0 (25-11, 25-10, 25-23)
16/1: Ματσεράτα (Ιταλία) - Πιατσέντσα (Ιταλία) 3-0 (25-22, 25-21, 25-23)
23/1: Πιατσέντσα (Ιταλία) - Ματσεράτα (Ιταλία) 3-0 (25-22, 25-19, 25-20). Xρυσό σετ: 15-13
Το αναλυτικό πρόγραμμα των ομίλων των ανδρών
Α ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
23/10 Πιατσέντζα (Ιταλία) - Λουμπλιάνα (Σλοβενία) 3-1 (25-18, 24-26, 25-14, 25-23)
24/10 Ντούμπνιτσα (Βουλγαρία) - Τουρ (Γαλλία) 0-3 (23-25, 21-25, 23-25)
2η αγωνιστική
30/10/2013 Τουρ (Γαλλία) - Πιατσέντσα (Ιταλία) 3-2 (25-19, 27-29, 25-13, 22-25, 15-10)
29/10/2013 Λουμπλιάνα (Σλοβενία) - Ντουμπνιτσα (Σερβία) 3-0 (27-25, 25-18, 25-17)
05/11/2013 Λουμπλιάνα (Σλοβενία) - Τουρ (Γαλλία) 1-3 (25-23, 26-28, 21-25, 17-25)
05/12/2013, 21.00: Ντουμπνιτσα (Σερβία) - Πιατσέντσα (Ιταλία) 0-3 (24-26, 19-25, 14-25)
12/12/2103 Ντουμπνιτσα (Σερβία) - Λουμπλιάνα (Σλοβενία) 3-0 (25-22, 25-21, 25-23)
12/12/2103 Πιατσέντσα (Ιταλία) - Τουρ (Γαλλία) 3-0 (25-14, 25-22, 25-23)
18/12/2013, 21.30: Τουρ (Γαλλία) - Ντούμπνιτσα (Σερβία) 3-0 (25-17, 25-15, 25-22)
18/12/2013, 21.30: Λουμπλιάνα (Σλοβενία) - Πιατσέντσα (Ιταλία) 1-3 (25-22, 21-25, 15-25, 22-25)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Πιατσέντσα | 6 | 16 | (17-5) | 12αδα Champions League |
2. | Τουρ | 6 | 13 | (15-8) | 12αδα Champions League |
3. | Λουμπλιάνα | 6 | 4 | (8-15) | |
4. | Ντουμπνιτσα | 6 | 3 | (3-15) |
Β ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
22/10 Οστράβα (Τσεχία) - Ολυμπιακός 1-3 (25-22, 22-25, 22-25, 20-25)
23/10 Μπελογκόριε Μπελγκορόντ (Ρωσία) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο) 3-0 (25-22, 25-11, 25-18)
2η αγωνιστική
29/10/2013 Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) - Οστράβα (Τσεχία) 3-0 (25-10, 25-20, 25-15)
30/10/2013 Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (19-25, 21-25, 25-27)
3η αγωνιστική
05/11/2013 Οστράβα (Τσεχία) - Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (19-25, 27-29, 18-25)
06/11/2013 Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο) 3-1 (28-26, 25-23-25, 25-23)
03/12/2013, 21.30: Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-0 (25-18, 31-29, 25-18)
03/12/2013, 18.00: Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) - Οστράβα (Τσεχία) 3-0 (25-15, 25-20, 25-16)
11/12/2103, 17.00: Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-0 (25-15, 25-23, 25-18)
10/12/2103, 21.00: Οστράβα (Τσεχία) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) 0-3 (18-25, 18-25, 23-25)
18/12/2013, 18.00: Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Οστράβα (Τσεχία) 3-0 (25-20, 25-21, 26-24)
18/12/2013, 21.30: Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) - Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (22-25, 21-25, 18-25)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Μπελογκόριε | 6 | 18 | (18-0) | 12αδα Champions League |
2. | Nόλικο Μαασέικ | 6 | 9 | (10-9) | 12αδα Champions League |
3. | Ολυμπιακός | 6 | 9 | (9-11) | CEV Cup |
4. | Οστράβα | 6 | 0 | (1-18) |
C' ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
24/10 Παρί (Γαλλία) - Ρεσόβια (Πολωνία) 0-3 (20-25, 26-28, 12-25)
24/10 Μπουντβάνσκα (Μαυροβούνιο) - Μπουντεγόβιτσε (Τσεχία) 3-0 (25-18, 25-18, 25-15)
2η αγωνιστική
29/10/2013 Μπουντεγιόβιτσε (Τσεχία) - Παρί (Γαλλία) 1-3 (18-25, 23-25, 25-21, 29-31)
30/10/2013 Ρεσόβια Ρεσζοφ (Πολωνία) - Μπουντβα (Μαυροβούνιο) 2-3 (23-25, 26-28, 25-23, 25-20, 12-15)
4η αγωνιστική
05/12/2013, 21.00: Μπούντβα (Μαυροβούνιο) - Παρί (Γαλλία) 2-3 (26-28, 22-25, 25-12, 27-25, 12-15)
04/12/2013, 19.00: Μπουντεγιόβιτσε (Τσεχία) - Ρεσόβια Ρεσζοφ (Πολωνία) 0-3 (18-25, 24-26, 19-25)
5η αγωνιστική
12/12/2103 Παρί (Γαλλία) - Μπουντεγιόβιτσε (Τσεχία) 3-0 (25-13, 25-19, 26-24)
11/12/2103 Μπουντβα (Μαυροβούνιο) - Ρεσόβια Ρεσζοφ (Πολωνία) 3-0 (25-22, 25-21, 25-22)
6η αγωνιστική
18/12/2013, 19.00: Μπουντεγιόβιτσε (Τσεχία) - Μπούντβα (Μαυροβούνιο) 1-3 (20-25, 25-22, 16-25, 18-25)
18/12/2013, 21.30: Ρεσόβια Ρεσζοφ (Πολωνία) - Παρί (Γαλλία) 3-0 (25-20, 25-23, 25-23)
C΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Ρεσζόβια | 6 | 13 |
(14-7) | 12αδα Champions League |
2. | Μπούντβα Ριβιέρα | 6 | 12 |
(14-9) | 12αδα Champions League |
3. | Παρί | 6 | 11 | (12-9) | CEV Cup |
4. | Μπουντεγόβιτσε | 6 | 0 | (3-18) |
D OMIΛΟΣ
1η αγωνιστική
23/10 Λουγκάνο (Ελβετία) - Αρκάς (Τουρκία) 3-2 (18-25, 25-20, 25-21, 20-25, 15-09)
24/10 Τρεντίνο (Ιταλία) - Μπερλίν (Γερμανία) 3-1 (25-20, 21-25, 19-27, 25-21)
2η αγωνιστική
30/10/2013 Τρεντίνο (Ιταλία) - Λουγκάνο (Ελβετία) 3-0 (25-16, 25-15, 25-23)
29/10/2013 Αρκάς (Τουρκία) - Μπερλίν (Γερμανία) 1-3 (25-23, 15-25, 20-25, 21-25)
5η αγωνιστική
10/12/2103 Μπερλίν (Γερμανία) - Αρκάς (Τουρκία) 3-0 (25-20, 25-23, 25-14)
10/12/2103 Λουγκάνο (Ελβετία) - Τρεντίνο (Ιταλία) 0-3 (16-25, 12-25, 15-25)
6η αγωνιστική
24/10/2013, 20.30: Τρεντίνο (Ιταλία) - Μπερλίν (Γερμανία) - Τρεντίνο (Ιταλία) 3-0 (25-16, 25-18, 25-19)
18/12/2013, 20.30: Αρκάς (Τουρκία) - Λουγκάνο (Ελβετία) 2-3 (25-16, 25-20, 23-25, 17-25, 13-15)
D΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Tρεντίνο | 6 | 15 | (15-4) | 12αδα Champions League |
2. | Μπερλίν | 6 | 15 | (16-5) | 12αδα Champions League |
3. | Λουγκάνο | 6 | 4 | (7-16) | |
4. | Αρκάς | 6 | 2 | (5-18) |
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
22/10 Ματσεράτα (Ιταλία) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 3-0 (27-25, 25-21, 25-22)
24/10 Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) - Ποσογίλνιτσα (Αυστρία) 3-0 (25-20, 25-18, 25-22)
5η αγωνιστική
10/12/2103: Ματσεράτα (Ιταλία) - Ποζογιλνιτσα (Αυστρία) 3-0 (25-19, 25-16, 25-19)
10/12/2103: Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 1-3 (23-25, 24-26, 25-21, 19-25)
6η αγωνιστική
18/12/2013, 17.00: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) - Ματσεράτα (Ιταλία) 3-2 (21-25, 24-26, 25-22, 25-23, 15-08)
18/12/2013, 21.25: Ποζογίλνιτσα (Αυστρία) - Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) 3-2 (25-21, 22-25, 23-25, 25-23, 15-13)
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Ζενίτ Καζάν | 6 | 14 | (15-9) | 12αδα Champions League |
2. | Ματσεράτα | 6 | 12 | (15-8) | 12αδα Champions League |
3. | Νοβοσιμπίρσκ | 6 | 8 | (12-13) | |
4. | Ποσογίλνιτσα | 6 | 2 | (5-17) |
F΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
23/10 Ινσμπρουκ (Αυστρία) - Τόμις Κονστάντα (Ρουμανία) 1-3 (14-15, 21-25, 25-22, 16-25)
22/10 Χάλκμπανκ (Τουρκία) - Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 3-1 (34-36, 25-16, 25-17, 25-20)
2η αγωνιστική
29/10/2013 Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) - Ινσμπρουκ (Αυστρία) 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)
30/10/2013 Τομις Κονστάντα (Ρουμανία) - Χάλκμπανκ (Τουρκία) 1-3 (23-25, 25-19, 23-25, 15-25)
06/11/2013 Τομις Κονστάντα (Ρουμανία) - Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 1-3 (25-22, 19-25, 15-25, 20-25)
18/12/2013, 18.00: Τομις Κονστάντα (Ρουμανία) - Ινσμπρουκ (Αυστρία) 3-1 (25-12, 25-15, 26-28, 25-20)
F΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Γιαστρέμπσκι | 6 | 14 |
(16-8) | 12αδα Champions League |
2. | Χάλκμπανκ | 6 | 13 | (15-8) | 12αδα Champions League |
3. | Τόμις Κονστάντα | 6 | 9 | (12-12) | CEV Cup |
4. | Ινσμπρουκ | 6 | 0 | (3-18) |
G' ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
22/10 Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 3-1 (20-25, 31-29, 25-17, 25-23)
12/10 Κεντζιέρζιν (Πολωνία) - Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) 3-0 (25-13, 25-18, 25-22)
30/10/2013 Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 2-3 (22-25, 25-15, 18-25, 25-19, 20-22)
3η αγωνιστική
05/11/2013 Νακ Ροζελάρε (Βελγιο) - Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 3-1 (25-22, 20-25, 25-20, 25-23)
06/11/2013 Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Γαλατάσαράι(Τουρκία) 3-0 (25-16, 25-20, 25-17)
03/12/2013, 19.00: Κεντζιέρζιν (Πολωνία) - Νακ Ροζελάρε (Βελγιο) 1-3 (26-28, 15-25, 25-17, 23-25)
18/12/2013, 20.00: Γαλατάσαράι (Τουρκία) - Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 3-2 (21-25, 25-23, 20-25, 26-24, 15-10)
G΄ΟΜΙΛΟΣ | |||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β. | Σετ | |
1. | Νακ Ροζελάρε | 6 | 17 | (18-6) | 12αδα Champions League |
2. | Φριντρισχάφεν | 6 | 9 | (13-13) | CEV Cup |
3. | Κέντζιερζιν | 6 | 8 | (13-13) | |
4. | Γαλατάσαράι | 6 | 2 | (5-17) |