Ευδιάθετες και με στόχο να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό τους, οι Ελληνίδες διεθνείς είναι έτοιμες να παλέψουν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα σε ένα δύσκολο όμιλο κατά γενική ομολογία.
Υπενθυμίζεται ότι ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιώργος Ρούσης και ο συνεργάτης του Γιάννης Ορφανός έχουν επιλέξει τις κάτωθι διεθνείς για την αποστολή στην Κροατία:
Πασαδόροι: Στέλλα Χριστοδούλου, Μαρίνα Τσοχατζή
Διαγώνιες: Ανθή Βασιλαντωνάκη, Άλκηστις Καραφουλλίδου
Ακραίες: Λίτσα Μερτέκη, Μαρία Νομικού Εύα Χαντάβα, Αλεξία Καλανταρίδου, Άννα Σπάνου
Κεντρικές: Κατερίνα Γιώτα, Τζίνα Λαμπρούση, Μελίνα Εμμανουηλίδου
Λίμπερο: Αρέτα Κονόμι, Ειρήνη Κοκκινάκη
Στην αποστολή θα βρίσκονται επίσης ο τιμ μάνατζερ Βαγγέλης Περόπουλος, ο στατιστικολόγος Άκης Ευσταθόπουλος, ο φυσιοθεραπευτής Γιώργος Γλακουσάκης, ενώ απεσταλμένη του ΠΣΑΤ είναι η δημοσιογράφος Αγγελική Παπαμιχαήλ.
Υπενθυμίζουμε ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συμμετέχει στον α’ όμιλο που θα διεξαχθεί στην πόλη Όσιεκ της Κροατίας από 31 Μαΐου έως 4 Ιουνίου κι εκτός από την οικοδέσποινα του τουρνουά στον όμιλο βρίσκονται και οι Ρωσία, Ουγγαρία, Αυστρία, Γεωργία.
Από τους έξι συνολικά προκριματικούς ομίλους, οι ομάδες που θα πάρουν την πρώτη θέση σε κάθε όμιλο κερδίζουν απευθείας την πρόκριση για τα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2018 (θα διεξαχθεί στην Ιαπωνία), ενώ οι ομάδες που θα τερματίσουν στη 2η θέση θα συμμετάσχουν στη γ’ φάση που θα διεξαχθεί 22-27 Αυγούστου 2017 (ο νικητής του τουρνουά θα προκριθεί στα τελικά).
Α' όμιλος (Όσιεκ - Κροατία)
Τετάρτη 31 Μαΐου - 1η αγωνιστική
16.00: Ρωσία - Αυστρία
18.30: Ελλάδα - Ουγγαρία
21.00: Γεωργία - Κροατία
Πέμπτη 1 Ιουνίου - 2η αγωνιστική
16.00: Αυστρία - Ουγγαρία
18.30: Ρωσία - Γεωργία
21.00: Κροατία - Ελλάδα
Παρασκευή 2 Ιουνίου - 3η αγωνιστική
16.00: Γεωργία - Αυστρία
18.30: Ελλάδα - Ρωσία
21.00: Ουγγαρία - Κροατία
Σάββατο 3 Ιουνίου - 4η αγωνιστική
16.00: Γεωργία - Ελλάδα
18.30: Ρωσία - Ουγγαρία
21.00: Αυστρία - Κροατία
Κυριακή 4 Ιουνίου - 5η αγωνιστική
16.00: Ουγγαρία - Γεωργία
16.30: Ελλάδα - Αυστρία
21.00: Κροατία - Ρωσία
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Ν | Η | Σετ | Β |
1. | Κροατία | 0 | 0 | 0 | (0-0) | 0 |
2. | Ελλάδα | 0 | 0 | 0 | (0-0) | 0 |
3. | Ρωσία | 0 | 0 | 0 | (0-0) | 0 |
4. | Ουγγαρία | 0 | 0 | 0 | (0-0) | 0 |
5. | Αυστρία | 0 | 0 | 0 | (0-0) | 0 |
6. | Γεωργία | 0 | 0 | 0 | (0-0) | 0 |