Για τον πρώτο όμιλο, η Βενεζουέλα του αστέρα του ΠΑΟΚ, Έρνάρντο Γκόμεζ αντιμετωπίζει την Αργεντινή των Νταραϊντού, Κιρόγκα, Περέιρα και Γκονζάλες. Στο άλλο μας του ομίλου, η Αυστραλία του νέου πασαδόρου της ΜΕΝΤ, Χάρισον Πίκοκ κοντράρεται με το Καμερούν, θέλοντας ξεκινήσει με το δεξί στη διοργάνωση.
Ωστόσο αγώνες έχουμε και για τον Δ όμιλο. Η Ιταλία παίζει με το Ιράν, ενώ ελληνικό ενδιαφέρον έχει το ματς των ΗΠΑ των ΜακΚίμπιν (Λαμία) και Λόσον (ΠΑΟΚ) αντιμετωπίζει το Βέλγιο του Φρανκ Ντεπεστέλ. Στο άλλο ματς του όμίλου η Γαλλία παίζει με το Πουέρτο Ρίκο.
Α Ομιλος
1η αγωνιστική
30/8 21.15 Πολωνία - Σερβία 3-0 (25-19, 25-18, 25-18)
31/8 17.30 Βενεζουέλα - Αργεντινή
31/8 21.15 Καμερούν - Αυστραλία
2η αγωνιστική
2/9 14.00 Αργεντινή - Σερβία
2/9 17.30 Βενεζουέλα - Καμερούν
2/9 21.15 Αυστραλία - Πολωνία
3η αγωνιστική
4/9 14.00 Καμερούν - Αργεντινή
4/9 17.30 Σερβία - Αυστραλία
4/9 21.15 Πολωνία - Βενέζουέλα
4η αγωνιστική
6/9 14.00 Αργεντινή - Αυστραλία
6/9 17.30 Βενεζουέλα - Σερβία
6/9 21.15 Καμερούν - Πολωνία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Αυστραλία - Βενεζουέλα
7/9 17.30 Πολωνία - Αργεντινή
7/9 21.15 Σερβία - Καμερούν
Β όμιλος
1η αγωνιστική
1/9 14.00 Βραζιλία - Γερμανία
1/9 17.30 Φινλανδία - Κούβα
1/9 21.15 Κορέα - Τυνησία
2η αγωνιστική
3/9 14.00 Κούβα - Γερμανία
3/9 17.30 Φινλανδία - Κορέα
3/9 21.15 Τυνησία - Βραζιλία
3η αγωνιστική
5/9 14.00 Κορέα - Κούβα
5/9 17.30 Γερμανία - Τυνησία
5/9 21.15 Βραζιλία - Φινλανδία
4η αγωνιστική
6/9 14.00 Κούβα - Τυνησία
6/9 17.30 Φινλανδία - Γερμανία
6/9 21.15 Κορέα - Βραζιλία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Τυνησία - Φινλανδία
7/9 17.30 Γερμανία - Κορέα
7/9 21.15 Βραζιλία - Κούβα
Γ όμιλος
1η αγωνιστική
1/9 14.00 Ρωσία - Καναδάς
1/9 17.30 Μεξικό - Βουλγαρία
1/9 21.15 Κίνα - Αίγυπτος
2η αγωνιστική
3/9 14.00 Βουλγαρία - Καναδάς
3/9 17.30 Μεξικό - Κίνα
3/9 21.15 Αίγυπτος - Ρωσία
3η αγωνιστική
5/9 14.00 Κίνα - Βουλγαρία
5/9 17.30 Καναδάς - Αίγυπτος
5/9 21.15 Ρωσία - Μεξικό
4η αγωνιστική
5/9 14.00 Βουλγαρία - Αίγυπτος
5/9 17.30 Μεξικό - Καναδάς
5/9 21.15 Κίνα - Ρωσία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Αίγυπτος - Μεξικό
7/9 17.30 Καναδάς - Κίνα
7/9 21.15 Ρωσία - Βουλγαρία
Δ όμιλος
1η αγωνιστική
31/8 14.00 Ιταλία - Ιράν
31/8 17.30 Βέλγιο - ΗΠΑ
31/8 21.15 Πουέτρο Ρίκο - Γαλλία
2η αγωνιστική
2/9 14.00 ΗΠΑ - Ιράν
2/9 17.30 Βέλγιο - Πουέρτο Ρίκο
2/9 21.15 Γαλλία - Ιταλία
3η αγωνιστική
4/9 14.00 Πουέρτο Ρίκο - ΗΠΑ
4/9 17.30 Ιράν - Γαλλία
4/9 21.15 Ιταλία - Βέλγιο
4η αγωνιστική
6/9 14.00 ΗΠΑ - Γαλλία
6/9,, 17.30 Βέλγιο - Ιράν
6/9, 21.15 Πουέρτο Ρίκο - Ιταλία
5η αγωνιστική
7/9, 14.00 Γαλλία - Βέλγιο
7/9, 17.30 Ιράν - Πουέρτο Ρίκο
7/9, 21.15 Ιταλία - ΗΠΑ
Προκρίνονται οι 4 πρώτοι από κάθε όμιλο
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | |||||
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |