Στο δεύτερο ο Ηρακλής Κηφισιάς προσπάθησε να ισοφαρίσει, ωστόσο στο τελειώμα του σετ τα σερβίς της Τσιάκουλα έκαναν την διαφορά για το Μαρκόπουλο. Η ομάδα των βορείων προαστείων μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
Στο τελευταίο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά ο άσσος της Καρακάση έκανε το 25-22, κάνοντας το 3-1 για την ομάδα των Μεσογείων, δίνοντας εναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς με τον κόσμο που γέμισε το κλειστό των Μεσογείων.
Τα σετ: 3-1 (27-25, 25-21, 22-25, 25-22)
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Καλαρά): Μπαμπίρη, Καρακάση, Αλεξάκου, Τσιάκουλα, Χαριτωνίδη, Νικολογιάνη / Τουλγαρίδου (λ), Γεωργακοπούλου, Γκλιάτη
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Μαρτσουκάκη): Μαυράκου, Λάβδα, Κορναράκη, Γκρέκα, Τσελεπή Μαγγέλ / Λύρα (λ), Βογιατζόγλου Ιωάννα
Πολυτιμότερη η Αλεξάκου
Η Ευφροσύνη Αλεξάκου πραγματοποίησε εκπληκτικές εμφανίσεις σε αυτό το φάιναλ-4, με το βραβείο της πολυτιμότερης αθλήτριας να είναι μαζί με το τρόπαιο η επιβράβευση της για την σεζόν που διανύει.
Πολυτιμότερη αθλήτρια: Ευφροσύνη Αλεξάκου (ΑΟ Μαρκόπουλο)
Καλύτερη υποδοχέας: Μαριαλένα Λύρα (Ηρακλής Κηφισιάς)
Καλύτερη επιθετικός: Ασημίνα Νικολογιάννη (ΑΟ Μαρκόπουλο)
καλύτερη πασαδόρος: Ευανθία Λάβδα (Ηρακλής Κηφισιάς)
Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
1991: 1.Παναθηναϊκός, 2.ΓΣ Βύρωνας, 3.ΑΟ Ηλυσιακός
1992: 1.ΑΟ Αγ.Σώστης, 2.Κτησιφών, 3.-
1993: 1.ΑΟ Ηλυσιακός, 2.Αγ.Παρασκευή, 3.ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες
1994: 1.ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες, 2.ΑΟ Αγ.Σώστης, 3.ΑΟ Ηλυσιακός
1995: 1.ΑΟ Αγ.Σώστης, 2.ΖΑΟΝ, 3.ΑΟ Ηλυσιακός
1996: 1.Πανελλήνιος ΓΣ, 2.ΑΟ Ηλυσιακός, 3.ΖΑΟΝ
1997: 1.ΑΟ Αγ.Σώστης, 2.ΑΕ Ένωση Γαλατσίου, 3.ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες
1998: 1.ΑΣΠ Ιωνες, 2.ΑΟ Μαρκόπουλου, 3.Πανελλήνιος ΓΣ
1999: 1.Ηρακλής Κηφισιάς, 2.ΑΣ Παπάγου, 3.ΑΟ Μαρκόπουλου
2000: 1.Ηρακλής Κηφισιάς, 2.ΑΟ Βουλιαγμένης, 3.ΑΟ Μαρκόπουλου
2001: 1.ΑΟ Βουλιαγμένης, 2.Ηρακλής Κηφισιάς, 3.ΑΟ Μαρκόπουλου
2002: 1.ΑΟ Ηλυσιακός, 2.Παπάγου, 3.ΑΟ Μαρκόπουλου
2003: 1.ΑΟ Ηλυσιακός, 2.Ηρακλής Κηφισιάς, 3.Αστέρας Αγίου Δημητρίου
2004: 1.ΑΟ Ηλυσιακός, 2.ΑΕ Βύρωνα, 3.ΑΟ Μαρκόπουλου
2005: 1.ΑΕ Βύρωνα, 2.Ιωνικός Ν.Φ., 3.Παλλήνη
2006: 1.ΑΕ Βύρωνα, 2.Βριλήσσια, 3.Παλλήνη
2007: 1.ΑΕ Βύρωνα, 2.Ένωση Γαλατσίου, 3.Ηλυσιακός
2008: 1.Ηρακλής Κηφισιάς, 2.Πανελλήνιος, 3.ΑΟ Μαρκόπουλου
2009: 1.Ηρακλής Κηφισιάς, 2.Πανελλήνιος, 3.Αστέρας Αγίου Δημητρίου
2010: 1.Παλλήνη, 2. Πανελλήνιος, 3.ΑΟ Ηλυσιακός
2011: 1.Ηρακλής Κηφισιάς, 2.ΣΦΑ Μελισσίων, 3.Πανελλήνιος
2012: 1.Ηρακλής Κηφισιάς, 2.ΑΟ Μαρκόπουλο, 3.ΖΑΟΝ
2013: 1.Παναθηναϊκός, 2.ΑΟ Μαρκόπουλο, 3.Ένωση Βύρωνα
2014: 1.Α.Ο.Μαρκοπούλου, 2.Ηρακλής Κηφισιάς, 3.Πανελλήνιος, 4.Αστέρας Αγίου Δημητρίου
2015: 1.Ηρακλής Κηφισιάς, 2.ΑΟΝ Βύρωνος, 3.Αμαζόνες, 4.ΑΣ Παπάγου
2016: 1.ΑΟ Μαρκοπούλου, 2.Ηρακλής Κηφισιάς, 3.ΑΟΝ Βύρωνος, 4.Φοίβος Μελισσίων