02-11-2014 14:20

Μπορούσε και τρίποντο ο Παγγεραγωτικός

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Νεάπολης, κάτω από τα βλέματα περίπου 200 θεατών, ο Παγγεραγωτικός κατάφερε και νίκησε με 3-2 τον ΖΑΟΝ. Όμως τα κορίτσια του Σωκράτη Γιακουμή έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τους 3 βαθμούς της νίκης όταν στο 40 σετ έχασαν 5 σερί πόντους στο τέλος και δεν μπόρεσαν να τελειώσουν εκεί το παιχνίδι.

Το 1ο σετ ξεκίνησε πολύ δυνατά για τον Παγγεραγωτικό προηγούμενος με 3-0. Σταδιακά όμως ανεβάζοντας απόδοση οι φιλοξενούμενες και εκμεταλλευόμενες τα λάθη της αντιπάλου τους, πέρασε μπροστά σε όλα τα τεχνικά τάιμ άουτ κρατώντας σταθερά μια διαφορά 4-5 πόντων. Στο τέλος προσπάθησαν οι γηπεδούχες να πλησιάσουν χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα και τελικά να καταλήξει το σετ στον ΖΑΟΝ με 25-21.

Το 2ο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στα κορίτσια της Λέσβου που αποδίδοντας πολύ καλό βόλλευ και αποβάλλοντας το άγχος, το πήρε πάρα πολύ εύκολα με 25-15 ενώ έφτασε να προηγηθεί και με 12 πόντους (22-10).

Το 3ο σετ ήταν πανομοιότυπο με το δεύτερο με μόνη διαφορά, μια μικρή αντίσταση στα μισά του σετ όταν πλησίασε στο 16-13 η αθηναϊκή ομάδα. Στο τέλος όμως και αυτό το σετ το πήρε σχετικά εύκολα η ομάδα της Λέσβου με 25-20.

Το 4ο σετ ήταν το σετ των ανατροπών. Ο ΖΑΟΝ μπήκε δυνατά στο σετ και προηγήθηκε με 8-6 και 16-9 αλλά με ένα σερί 12-4 οι παίκτριες του Γιακουμή ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν με 21-20. Όμως η καλή απόδοση των φιλοξενουμένων στο τέλος του σετ πήραν 5 πόντους σερί και ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 2-2.

Στο 5ο σετ φάνηκε η αποφασιστικότητα των γηπεδούχων και πως έχασε μεγάλη ευκαιρία για το τρίποντο στο προηγούμενο σετ ο Παγγεραγωτικός, αφού επιβλήθηκε σε όλη τη διάρκεια του σετ επί του αντιπάλου του και τον βρήκε τελικό νικητή με 15-11 στο σετ και 3-2 στον αγώνα.

Σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο προπονητής του Παγγεραγωτικού δήλωσε: Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις παίκτριες μου. Είχαμε καλά στατιστικά στην άμυνα αλλά κάναμε κάποια λάθη που πρέπει να τα δούμε και στο μέλλον να τα αποφεύδουμε. Η πραγματική κατάσταση της ομάδας είναι αυτή που είδατε. Η ομάδα πρέπει να αποκτήσει ρυθμό και παιχνίδι με παιχνίδι να βελτιώνεται. Σε όλες τις ομάδες που ήμουν προπονητής πάντα το κλίμα στην ομάδα είναι από τα πρώτα που προσέχω να είναι το κατάλληλο. Τώρα το επόμενο παιχνίδι είναι εκτός έδρας απέναντι στον Ηλυσιακό και μοναδικό στόχο έχουμε να το χτυπήσουμε και να πάμε για νίκη.