Στον Α΄ημιτελικό η Ιταλία νίκησε την Τουρκία 3-1 σετ και προκρίθηκε σε τελικό για πρώτη φορά μετά το 2010 στο Νις οπότε και κατέκτησε τον έκτο και τελευταίο τίτλο της στη διοργάνωση. Είναι η 11η παρουσία της Ιταλίας στον τελικό. Σε 10 τελικούς έχει 6 τίτλους.
Στον Β΄ημιτελικό έγινε συγκλονιστικός αγώνας όπου η Πολωνία απείλησε το μεγάλο φαβορί που είναι η Ρωσία και έφτασε πολύ κοντά στην δεύτερη πρόκριση σε τελικό μετά το 2002 στο Ζάγκρεμπ όπου είχε κατακτήσει και την κούπα. Η Πολωνία εκμευταλεύτηκε την κακή υποδοχή των ρωσίδων και προηγήθηκε 1-0 σετ και 2-1 σετ αλλά και 10-5 και 13-9 στο τάι μπρέικ όμως η Ρωσία ισοφάρισε 14-14 και πήρε τη νίκη 17-15 που της δίνει την ευκαιρία να περάσει στον τελικό και να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Για την Ρωσία είναι η έκτη παρουσία της στον τελικό και θα διεκδικήσει τον τρίτο της τίτλο.
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΕΛΙΚΟΙ ΚΥΡΙΑΚΟΙ 9/9
ΤΕΛΙΚΟΣ 20.00: Ρωσία - Ιταλία
Μικρός τελικός θέσεις 3-4: Πολωνία - Τουρκία
Θέσεις 5-6: Σερβία - Γερμανία
Θέσεις 7-8: Λευκορωσία - Ολλανδία
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΣΑΒΒΑΤΟ 8/9
Ρωσία - Πολωνία 3-2 (19-25, 25-19, 25-22, 19-25, 17-15)
Ιταλία - Τουρκία 3-1 (25-15, 10-25, 25-22, 25-22)
ΘΕΣΕΙΣ 5-8
Σερβία - Ολλανδία 3-1 (25-19, 25-19, 14-25, 26-24)
Γερμανία - Λευκορωσία 3-1 (25-18, 25-19, 16-25, 25-20)
Α΄ ΟΜΙΛΟΣ – Ντούρες
1η αγωνιστική – Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου
16.00: Αλβανία – Ολλανδία 0-3 (11-25, 13-25, 15-25)
18.30: Πολωνία – Βουλγαρία 3-0 (25-23, 25-18, 25-22)
21.00: Λευκορωσία – Ιταλία 1-3 (17-25, 20-25, 25-20, 18-25)
2η αγωνιστική – Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου
16.00: Ολλανδία - Βουλγαρία 3-1 (25-1;6, 25-22, 22-25, 25-23)
18.30: Αλβανία - Λευκορωσία 0-3 (15-25, 21-25, 13-25)
21.00: Ιταλία - Πολωνία 3-0 (25-21, 29-27, 25-12)
3η αγωνιστική – Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου
16.00: Λευκορωσία - Ολλανδία 3-0 (25-16, 25-22, 26-24)
18.30: Πολωνία - Αλβανία 3-0 (25-13, 25-06, 25-09)
21.00: Βουλγαρία - Ιταλία 1-3 (11-25, 25-19, 20-25, 20-25)
4η αγωνιστική – Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου
16.00: Λευκορωσία - Πολωνία 0-3 (23-25, 15-25, 19-25)
18.30: Αλβανία - Βουλγαρία 0-3 (19-25, 18-25, 21-25)
21.00: Ολλανδία - Ιταλία 0-3 (21-25, 19-25, 25-27)
5η αγωνιστική – Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου
16.00: Βουλγαρία - Λευκορωσία 1-3 (20-25, 16-25, 25-22, 15-15)
18.30: Ιταλία - Αλβανία 3-0 (25-13, 25-14, 25-19)
21.00: Πολωνία - Ολλανδία 3-0 (25-14, 25-12, 25-18)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ - Ντούρες | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | ΝΙΚ. | ΗΤ. | ΣΕΤ | Β. |
1. | Ιταλία | 5 | 5 | 0 | 15-2 | 15 |
2. | Πολωνία | 5 | 4 | 1 | 12-3 | 12 |
3. | Λευκορωσία | 5 | 3 | 2 | 10-7 | 9 |
4. | Ολλανδία | 5 | 2 | 3 | 6-10 | 6 |
5. | Βουλγαρία | 5 | 1 | 4 | 6-12 | 3 |
6. | Αλβανία | 5 | 0 | 5 | 0-15 | 0 |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ – Τίρανα
1η αγωνιστική – Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου
16.00: Τουρκία – Γερμανία 2-3 (22-25, 21-25, 25-22, 25-23, 10-15)
18.30: Ρωσία – Σερβία 3-0 (26-24, 25-21, 25-17)
21.00: Σλοβακία – Γαλλία 3-1 (25-12, 25-14, 12-25, 25-21)
2η αγωνιστική – Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου
16.00: Γερμανία - Σερβία 1-3 (16-25, 25-14, 19-25, 23-25)
18.30: Τουρκία - Σλοβακία 3-0 (25-11, 25-17, 28-26)
21.00: Γαλλία - Ρωσία 1-3 (25-23, 20-25, 21-25, 12-25)
3η αγωνιστική – Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου
16.00: Σλοβακία - Γερμανία 0-3 (14-25, 17-25, 14-25)
18.30: Ρωσία - Τουρκία 3-1 (25-23, 25-12, 16-25, 25-20)
21.00: Σερβία - Γαλλία 3-0 (25-20, 25-11, 25-20)
4η αγωνιστική – Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου
16.00: Σλοβακία - Ρωσία 0-3 (19-25, 12-25, 12-25)
18.30: Τουρκία - Σερβία 3-1 (22-25, 25-27, 25-21, 25-21)
21.00: Γερμανία - Γαλλία 3-2 (25-1, 20-25, 25-14, 19-25, 15-12)
5η αγωνιστική – Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου
16.00: Σερβία - Σλοβακία 3-0 (25-16, 25-19, 27-25)
18.30: Γαλλία - Τουρκία 0-3 (20-25, 18-25, 17-25)
21.00: Ρωσία - Γερμανία 3-0 (25-16, 25-19, 25-14)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ - ΤΙΡΑΝΑ | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | ΝΙΚ | ΗΤ | ΣΕΤ | Β. |
1. | Ρωσία | 5 | 5 | 0 | 15-2 | 15 |
2. | Τουρκία | 5 | 3 | 2 | 12-7 | 10 |
3. | Σερβία | 5 | 3 | 2 | 10-7 | 9 |
4. | Γερμανία | 5 | 3 | 2 | 10-10 | 7 |
5. | Σλοβακία | 5 | 1 | 4 | 3-13 | 3 |
6. | Γαλλία | 5 | 0 | 5 | 4-15 | 1 |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U19 (ΝΕΑΝΙΔΩΝ) (1966-2018) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η |
Ελλάδα |
2018 (Τίρανα) | - | ||||
2016 (Νίτρα) | Ρωσία | Σερβία | Τουρκία | Βέλγιο | - |
2014 (Τάμπερε - Ταρτού) | Σερβία | Σλοβενία | Τουρκία | Ελλάδα | 4η |
2012 (Άγκυρα): | Τουρκία | Σερβία | Ιταλία | Ρωσία | - |
2010 (Νις): | Ιταλία | Σερβία | Τσεχία | Γερμανία | - |
2008 (Περούτζια): | Ιταλία | Ρωσία | Τουρκία | Σερβία | - |
2006 (Σαν Ντίε & Μετς): | Ιταλία | Κροατία | Ουκρανία | Ρωσία | - |
2004 (Πρέσοφ): | Ιταλία | Σερβία Μαυρ. | Ρωσία | Κροατία | - |
2002 (Ζάγκρεμπ): | Πολωνία | Ουκρανία | Λευκορωσία | Ολλανδία | - |
2000 (Νοσατέλ): | Τσεχία | Ιταλία | Πολωνία | Ρωσία | - |
1998 (Βιλβόρντ): | Ιταλία | Ρωσία | Τσεχία | Βέλγιο | - |
1996 (Άγκυρα): | Ιταλία | Ρωσία | Πολωνία | Γαλλία | 7η |
1994 (Ντέμπρετσεν): | Ρωσία | Ιταλία | Γερμανία | Ολλανδία | 12η |
1992 (Σέρρες): | Κοινοπολιτεία | Τσεχοσλοβακία | Ιταλία | Γαλλία | 8η |
1990 (Σάλτσμπουργκ): | ΕΣΣΔ | Δυτ.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | Ιταλία | 10η |
1988 (Μπόρμιο): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Ρουμανία | Βουλγαρία | 10η |
1986 (Σόφια): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | 12η |
1984 (Σαμαλιέρ): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
1982 (Λόχοφ): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | - |
1979 (Μαδρίτη): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
1977 (Βελιγράδι): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | Πολωνία | - |
1975 (Μόναχο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | - |
1973 (Ουτρέχτη): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ουγγαρία | Πολωνία | - |
1971 (Σετσίνα): | ΕΣΣΔ | Ρουμανία | Πολωνία | Αν.Γερμανία | - |
1969 (Ρήγα): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | - |
1966 (Βουδαπέστη): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U19 (ΝΕΑΝΙΔΩΝ) (1966-2016) |
|||||
ΘΕΣΗ | ΧΩΡΑ | ΧΡΥΣΟ | ΑΣΗΜΕΝΙΟ | ΧΑΛΚΙΝΟ | ΣΥΝΟΛΟ |
1. | ΕΣΣΔ | 12 | 12 | ||
2. | Ιταλία | 6 | 4 | 2 | 12 |
3. | Ρωσία | 2 | 3 | 1 | 6 |
4. | Σερβία | 1 | 3 | 4 | |
5. | Πολωνία | 1 | 3 | 4 | |
6. | Τσεχία | 1 | 2 | 3 | |
7. | Τουρκία | 1 | 3 | 4 | |
8. | Κοινοπολιτεία |
1 | 1 | ||
9. | Τσεχοσλοβακία | 4 | 6 | 10 | |
10. | Αν.Γερμανία | 3 | 3 | ||
11. | Βουλγαρία | 2 | 1 | 3 | |
12. | Ρουμανία | 1 | 1 | 2 | |
13. | Ουκρανία | 1 | 1 | 2 | |
14. | Σλοβενία | 1 | 1 | ||
15. | Κροατία | 1 | 1 | ||
16. | Σερβία Μαυροβούνιο |
1 | 1 | ||
17. | Δυτική Γερμανία | 1 | 1 | ||
18. | Αν.Γερμανία | 2 | 2 | ||
19. | Γερμανία | 1 | 1 | ||
20. | Λευκορωσία | 1 | 1 | ||
21. | Ουγγαρία | 1 | 1 |