Νωρίτερα στις 22.30 η Ιταλία θα αντιμετωπίσει την Βουλγαρία στο μικρό τελικό. Η Βραζιλία διεκδικεί τον 11ο τίτλο της στη διοργάνωση και αγωνίζεται για 13η φορά σε τελικό. Στις 12 προηγούμενες έχει χάσει μόνο δύο φορες και αυτές από τη Ρωσία το 2000 και το 2011 ενώ άλλες τρεις φορές εχει νικήσει τους Ρώσους σε τελικό Παγκοσμίου Λιγκ. Η Ρωσία θα αγωνιστεί για 8η φορά σε τελικό και έχει 2 τίτλους και μάλιστα έχοντας νικήσει στον τελικό την Βραζιλία αλλά έχει και 5 χαμένους τελικούς εκ των οποίων οι τρεις από την Βραζιλία.
Στον πρώτο ημιτελικό η Ρωσία νίκησε την Ιταλία 3-1 έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και αποτελσματικό μπλοκ. Η Ρωσία είχε πρώτο σκόρερ τον Παβλόφ με 21 πόντους. Η Ιταλία του Μπερούτο πιέστηκε στην υποδοχή από το δυνατό ρωσικό σερβίς και δε μπόρεσε να κάνει γρήγορο παιχνίδι.
Τα σετ: 1-3 (12-25, 23-25, 26-24, 20-25)
ΙΤΑΛΙΑ (Μπερούτο): Μπερέτα 5π., Παρόντι 12, Ζάιτσεφ 17, Σαβάνι 8, Τράβιτσα 1, Μπιραρέλι 11 / Τζιόβι (λ), Βετόρι, Λάντσα, Λετόρι.
ΡΩΣΙΑ (Βορόνκοφ): Απαλίκοφ 9π., Γκράνκιν 4, Σιβοζέλεζ 12, Παβλόφ 21, Σπιριντόνοφ 14, Μουσέρσκι 12 / Βεμπρόφ (λ), Ερμάκοφ (λ), Μακάροφ, Ζιλίν 2.
ΦΑΙΝΑΛ-6 (Μαρ ντε Πλάτα, Αργεντινή)
Τελικός
22/07, 02.00: Ρωσία - Βραζιλία
Μικρός τελικός
21/07, 23.00: Ρωσία - Βραζιλία
Ημιτελικοί
20/7, 22.30: Ιταλία - Ρωσία
1-3 (12-25, 23-25, 26-24, 20-25)
21/7, 02.00: Βραζιλία - Βουλγαρία
3-1 (25-12, 25-17, 23-25, 25-16)
Α΄φάση
17/07, 23.30: Βραζιλία - Ρωσία
2-3 (17-25, 25-23, 25-22, 19-25, 11-15)
18/07, 03.00: Αργεντινή - Βουλγαρία
1-3 (26-28, 23-25, 25-20, 23-25)
18/07, 23.30: Ρωσία - Καναδάς
2-3 (25-20, 25-21, 23-25, 21-25, 11-15)
19/07, 03.00: Βουλγαρία - Ιταλία
1-3 (18-25, 25-18, 22-25, 24-26)
19/07, 22.30: Καναδάς - Βραζιλία
0-3 (18-25, 28-30, 20-25)
20/07, 02.00: Ιταλία - Αργεντινή
3-1 (25-20, 23-25, 25-17, 25-22)
D΄ΟΜΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
Ομάδες |
Αγ. |
Β. |
Σετ |
1. |
Ιταλία |
2 |
6 |
(6-2) |
2. |
Βουλγαρία |
2 |
3 |
(4-4) |
3. |
Αργεντινή |
2 |
0 |
(2-6) |
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
Ομάδες |
Αγ. |
Β. |
Σετ |
1. |
Bραζιλία |
2 |
4 |
(5-3) |
2. |
Ρωσία |
2 |
3 |
(5-5) |
3. |
Καναδάς |
2 |
2 |
(3-5) |
ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ 2013
Α΄ΟΜΙΛΟΣ: Βραζιλία, Πολωνία, ΗΠΑ, Βουλγαρία, Αργεντινή, Γαλλία
Β΄ΟΜΙΛΟΣ: Ρωσία, Ιταλία, Κούβα, Σερβία, Γερμανία, Ιράν
C ΟΜΙΛΟΣ: Καναδάς, Κορέα, Φινλανδία, Ολλανδία, Ιαπωνία, Πορτογαλία
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2013
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
(6η εβδομάδα)
12/07, 16.00: Βουλγαρία - Πολωνία 3-0 (25-21, 25-21, 25-21)
13/07, 15.50: Βραζιλία - ΗΠΑ 3-1 (25-22, 25-18, 20-25, 28-26)
13/07, 21.00: Βουλγαρία - Πολωνία 3-2 (20-25, 23-25, 25-21, 25-21, 19-17)
14/07, 15.35: Βραζιλία - ΗΠΑ 3-0 (25-21, 26-24, 25-23)
(5η εβδομάδα)
05/07, 16.00: Βραζιλία - Βουλγαρία 3-1 (24-26, 25-17, 25-20, 25-23)
05/07, 21.15: Πολωνία - ΗΠΑ 3-2 (25-22, 19-25, 13-25, 30-28, 18-16)
06/07, 16.10: Βραζιλία - Βουλγαρία 3-1 (19-25, 25-21, 25-17, 25-19)
07/07, 02.00: Αργεντινή - Γαλλία 2-3 (18-25, 18-25, 25-17, 25-22, 11-15)
07/07, 21.15: Πολωνία - ΗΠΑ 3-1 (25-23, 17-25, 25-21, 25-23)
08/07, 02.00: Αργεντινή - Γαλλία 1-3 (23-25, 20-25, 25-22, 19-25)
(4η εβδομάδα)
28/06, 15.50: Βραζιλία - Γαλλία 3-2 (25-20, 25-19, 22-25, 21-25, 15-12)
28/06, 21.15: Πολωνία - Αργεντινή 3-2 (26-24, 19-25, 19-25, 25-17, 15-08)
29/06, 05.30: HΠΑ - Βουλγαρία 3-0 (25-19, 25-22, 25-21)
29/06, 16.00: Βραζιλία - Γαλλία 1-3 (27-29, 25-23, 22-25, 19-25)
30/06, 05.30: HΠΑ - Βουλγαρία 1-3 (20-25, 25-18, 23-25, 21-25)
30/06, 21.15: Πολωνία - Αργεντινή 3-1 (18-25, 25-21, 26-24, 25-17)
(3η εβδομάδα)
21/06, 21.00: Γαλλία - Πολωνία 3-2 (25-23, 21-25, 22-25, 25-21, 15-11)
22/06, 20.00: Βουλγαρία - Αργεντινή 3-0 (25-18, 25-21, 25-16)
23/06, 19.00: Γαλλία - Πολωνία 3-2 (25-21, 23-25, 25-20, 21-25, 15-13)
23/06, 20.00: Βουλγαρία - Αργεντινή 3-1 (17-25, 25-19, 25-21, 31-29)
(2η εβδομάδα)
15/06, 02.30: Αργεντινή - Βραζιλία 0-3 (20-25, 21-25, 15-15)
15/06, 03.00: ΗΠΑ - Γαλλία 3-0 (25-15, 29-27, 25-16)
16/06, 02.30: Αργεντινή - Βραζιλία 0-3 (21-25, 25-27, 13-25)
16/06, 03.00: ΗΠΑ - Γαλλία 3-2 (22-25, 25-22, 24-26, 30-28, 15-09)
(1η εβδομάδα)07/06, 18.45: Πολωνία - Βραζιλία
1-3 (22-25, 20-25, 25-22, 15-25)
07/06, 21.30: Γαλλία - Βουλγαρία
2-3 (21-25, 25-14, 25-21, 22-25, 11-15)
07/06, 03.00: ΗΠΑ - Αργεντινή
1-3 (18-25, 21-25, 25-22, 24-26)
09/06, 03.00: ΗΠΑ - Αργεντινή 3-1 (22-25, 27-25, 25-19, 25-16)
09/06, 19.00: Γαλλία - Βουλγαρία 0-3 (24-26, 29-31, 20-25)
09/06, 21.15: Πολωνία - Βραζιλία 2-3 (26-28, 22-25, 25-23, 25-10, 10-15)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
Ομάδες |
Αγ. |
Β. |
Σετ |
1. |
Bραζιλία |
10 |
25 |
(28-11) |
2. |
Βουλγαρία |
10 |
19 |
(23-15) |
3. |
Γαλλία |
10 |
15 |
(21-23) |
4. |
Πολωνία |
10 |
14 |
(21-24) |
5. |
ΗΠΑ |
10 |
12 |
(18-21) |
6. |
Αργεντινή |
10 |
5 |
(11-28) |
B΄ΟΜΙΛΟΣ
(6η εβδομάδα)12/07, 19.30: Ιράν - Γερμανία
3-0 (25-19, 25-18, 25-20)
13/07, 19.30: Ιράν - Γερμανία
0-3 (21-25, 23-25, 22-25)
(5η εβδομάδα)05/07, 21.00: Γερμανία - Ρωσία
2-3 (25-21, 25-18, 22-25, 16-25, 07-15)
06/07, 03.40: Κούβα - Ιράν
2-3 (26-24, 25-19, 19-25, 22-25, 14-16)
06/07, 21.00: Γερμανία - Ρωσία
3-2 (25-21, 25-21, 18-25, 23-25, 18-16)
06/07, 21.00: Σερβία - Ιταλία
2-3 (25-20, 22-25, 25-21, 22-25, 17-19)07/07, 03.40: Κούβα - Ιράν
1-3 (25-22, 20-25, 18-25, 22-25)07/07, 21.00: Σερβία - Ιταλία
3-1 (28-26, 17-25, 25-23, 25-19)
(4η εβδομάδα)
28/06, 21.00: Iταλία - Ιράν 1-3 (23-25, 22-25, 25-22, 30-32)
29/06, 03.40: Κούβα - Ρωσία 0-3 (20-25, 23-25, 23-25)
29/06, 21.00: Σερβία - Γερμανία 1-3 (20-25, 21-25, 25-21, 21-25)
30/06, 03.40: Κούβα - Ρωσία 3-1 (25-23, 20-25, 25-20, 25-22)
30/06, 20.00: Iταλία - Ιράν 3-2 (25-22, 25-20, 20-25, 18-25, 15-13)
30/06, 21.00: Σερβία - Γερμανία 3-2 (23-25, 25-19, 25-22, 21-25, 15-12)
(3η εβδομάδα)
21/06, 15.00: Ρωσία - Ιταλία 1-3 (24-26, 30-28, 20-25, 17-25)
21/06, 15.30: Iράν - Σερβία 2-3 (24-26, 23-25, 25-17, 25-14, 16-18)
22/06, 15.00: Ρωσία - Ιταλία 3-2 (25-23, 25-23, 26-28, 23-25, 15-12)
22/06, 20.00: Γερμανία - Κούβα 3-0 (25-18, 25-19, 25-16)
23/06, 15.30: Ιράν - Σερβία 3-2 (25-20, 24-26, 23-25, 25-22, 15-12)
23/06, 18.00: Γερμανία - Κούβα 3-1 (26-24, 25-22, 24-26, 25-23)
(2η εβδομάδα)
14/06, 18.00: Ρωσία - Σερβία 3-0 (29-27, 25-14, 25-20)
14/06, 21.00: Ιταλία - Κούβα 3-0 (25-20, 25-17, 25-23)
15/06, 18.00: Ρωσία - Σερβία 3-2 (25-23, 24-26, 22-25, 25-18, 15-08)
16/06, 21.00: Ιταλία - Κούβα 3-0 (25-23, 25-19, 25-19)
(1η εβδομάδα)07/06, 18.00: Ρωσία - Ιράν
3-0 (25-21, 25-22, 25-17)07/06, 21.30: Ιταλία - Γερμανία
3-0 (25-15, 25-23, 25-21)07/06, 03.40: Κούβα - Σερβία
1-3 (17-25, 21-25, 25-21, 20-25)
08/06, 18.00: Ρωσία - Ιράν
3-1 (25-23, 25-22, 17-25, 25-18)
09/06, 03.40: Κούβα - Σερβία
1-3 (24-26, 22-25, 25-18, 21-25)
09/06, 19.00: Ιταλία - Γερμανία
3-2 (22-25, 19-25, 25-17, 26-24, 15-06)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
Ομάδες |
Αγ. |
Β. |
Σετ |
1. |
Ιταλία |
10 |
19 |
(25-16) |
2. |
Ρωσία |
10 |
19 |
(25-16) |
3. |
Γερμανία |
10 |
17 |
(21-19) |
3. |
Σερβία |
10 |
16 |
(22-22) |
4. |
Ιράν |
10 |
15 |
(20-21) |
6. |
Κούβα |
10 |
4 |
(9-28) |
C ΟΜΙΛΟΣ
(6η εβδομάδα)
05/07, 18.30: Φινλανδία - Ολλανδία
1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 23-25)
06/07, 08.00: Ιαπωνία - Καναδάς
1-3 (11-25, 21-25, 25-23, 20-25)
06/07, 18.30: Φινλανδία - Ολλανδία
3-1 (25-19, 26-24, 20-25, 25-20)
06/07, 21.00: Πορτογαλία - Κορέα
1-3 (18-25, 25-22, 23-25, 21-25)
07/07, 08.00: Ιαπωνία - Καναδάς
2-3 (23-25, 25-23, 27-25, 18-25, 07-15)
07/07, 21.00: Πορτογαλία - Κορέα
1-3 (32-34, 23-25, 25-21, 26-28)
(5η εβδομάδα)
28/06, 18.30: Φινλανδία - Kαναδάς 1-3 (13-25, 25-22, 21-25, 20-25)
29/06, 08.00: Κορέα - Ολλανδία 1-3 (23-25, 25-22, 20-25, 16-25)
29/06, 18.30: Φινλανδία - Καναδάς 0-3 (23-25, 22-25, 17-25)
29/06, 20.00: Πορτογαλία - Ιαπωνία 3-1 (25-23, 20-25, 26-24, 25-15)
30/06, 08.00: Κορέα - Ολλανδία 1-3 (20-25, 22-25, 25-21, 20-25)
29/06, 20.00: Πορτογαλία - Ιαπωνία 2-3 (25-22, 23-25, 30-28, 22-25, 10-15)
(4η εβδομάδα)
22/06, 17.30: Oλλανδία - Πορτογαλία 2-3 (21-25, 25-19, 25-23, 26-28, 13-15)
23/06, 14.30: Oλλανδία - Πορτογαλία 3-0 (36-34, 25-23, 25-22)
(3η εβδομάδα)
15/06, 02.00: Καναδάς - Κορέα 3-0 (25-19, 25-10, 25-18)
15/07, 07.00: Ιαπωνία - Φινλανδία 3-1 (25-17, 25-18, 24-26, 25-18)
16/06, 02.00: Καναδάς - Κορέα 3-0 (25-23, 25-20, 25-20)
16/07, 07.00: Ιαπωνία - Φινλανδία 3-1 (23-25, 25-21, 25-19, 25-22)
(2η εβδομάδα)
08/06, 02.00: Καναδάς - Πορτογαλία
3-0 (25-19, 25-19, 25-18)
08/06, 08.00: Κορέα - Φινλανδία
0-3 (23-25, 23-25, 20-25)
08/06, 17.30: Ολλανδία - Ιαπωνία
3-1 (18-25, 25-20, 25-22, 25-17)
09/06, 02.00: Καναδάς - Πορτογαλία
1-3 (25-19, 20-25, 18-25, 23-25)
09/06, 08.00: Κορέα - Φινλανδία
2-3 (25-23, 18-25, 24-26, 25-15, 14-16)
09/06, 14.30: Ολλανδία - Ιαπωνία
3-0 (25-20, 25-21, 25-18)
(1η εβδομάδα)
31/05: Φινλανδία - Πορτογαλία
3-0 (25-13, 29-27, 25-18)
31/05: Καναδάς - Ολλανδία
3-1 (25-22, 22-25, 27-25, 27-25)
01/06: Κορέα - Ιαπωνία
3-1 (25-22, 25-20, 21-25, 25-19)
01/06: Φινλανδία - Πορτογαλία
2-3 (25-23, 23-25, 23-25, 25-23, 12-15)
01/06: Καναδάς - Ολλανδία
1-3 (22-25, 17-25, 25-20, 23-25)
02/06: Κορέα - Ιαπωνία
3-1 (25-21, 25-23, 11-25, 25-22)
C OMΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
Ομάδες |
Αγ. |
Β. |
Σετ |
1. |
Καναδάς |
10 |
23 |
(26-11) |
2. |
Ολλανδία |
10 |
22 |
(25-14) |
3. |
Κορέα |
10 |
13 |
(26-22) |
4. |
Φινλανδία |
10 |
12 |
(18-21) |
5. |
Πορτογαλία |
10 |
11 |
(16-24) |
6. |
Ιαπωνία |
10 |
9 |
(16-25) |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΛΙΓΚ
|
Έτος (Έδρα) |
Χρυσό |
Ασημένιο |
Χάλκινο |
Ελλάδα |
2013 (Μαρ ντε Πλάτα) |
|
|
|
- |
2012 (Σόφια): |
Πολωνία |
ΗΠΑ |
Κούβα |
- |
2011 (Γκντανσκ): |
Ρωσία |
Βραζιλία |
Πολωνία |
- |
2010 (Κόρντομπα): |
Βραζιλία |
Ρωσία |
Σερβία |
- |
2009 (Βελιγράδι): |
Βραζιλία |
Σερβία |
Ρωσία |
- |
2008 (Ρίο ντε Τζανέιρο): |
ΗΠΑ |
Σερβία |
Ρωσία |
- |
2007 (Κατοβίτσε): |
Βραζιλία |
Ρωσία |
ΗΠΑ |
- |
2006 (Μόσχα): |
Βραζιλία |
Γαλλία |
Ρωσία |
- |
2005 (Βελιγράδι): |
Βραζιλία |
Σερβία |
Κούβα |
7η |
2004 (Ρώμη): |
Βραζιλία |
Ιταλία |
Σερβία Μαυρ. |
5η |
2003 (Μαδρίτη): |
Βραζιλία |
Σερβία Μαυρ. |
Ιταλία |
7η |
2002 (Μπέλο Οριζόντε): |
Ρωσία |
Βραζιλία |
Γιουγκοσλαβία |
9η |
2001 (Κατοβίτσε): |
Βραζιλία |
Ιταλία |
Ρωσία |
9η |
2000 (Ρότερνταμ): |
Ιταλία |
Ρωσία |
Βραζιλία |
- |
1999 (Μαρ ντε Πλάτα): |
Ιταλία |
Κούβα |
Βραζιλία |
- |
1998 (Μιλάνο): |
Κούβα |
Ρωσία |
Ολλανδία |
12η |
1997 (Μόσχα): |
Ιταλία |
Κούβα |
Ρωσία |
- |
1996 (Ρότερνταμ): |
Ολλανδία |
Ιταλία |
Ρωσία |
11η |
1995 (Ρίο ντε Τζανέιρο): |
Ιταλία |
Βραζιλία |
Κούβα |
9η |
1994 (Μιλάνο): |
Ιταλία |
Κούβα |
Βραζιλία |
7η |
1993 (Σάο Πάολο): |
Βραζιλία |
Ρωσία |
Ιταλία |
11η |
1992 (Γένοβα): |
Ιταλία |
Κούβα |
ΗΠΑ |
- |
1991 (Μιλάνο): |
Ιταλία |
Κούβα |
Ρωσία |
- |
1990 (Οσάκα): |
Ιταλία |
Ολλανδία |
Βραζιλία |
- |