Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-21, 25-20, 21-25, 15-07)
ΙΤΑΛΙΑ (Μπερούτο): Μπερέτα 3π., Παρόντι 13, Βετόρι 29, Ζάιτσεφ 16, Τράβιτσα 4, Μπιραρέλι 15 / Ροσίνι (λ), Πιάνο.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Πλάτσι): Γκ. Μπρατόεφ 2π., Γκότσεφ 10, Β.Μπρατόεφ 7, Γιοσίσοφ 10, Αλεξίεφ 20, Σοκόλοφ 14 / Σαλπάροφ (λ), Μιλούσεφ 10, Σκρίμοφ 1, Πέντσεφ.
ΦΑΙΝΑΛ-6 (Μαρ ντε Πλάτα, Αργεντινή)
Τελικός
22/07, 02.00: Ρωσία - Βραζιλία 3-0 (25-23, 25-19, 25-19)
Μικρός τελικός
21/07, 23.00: Ιταλία - Βραζιλία 3-2 (21-25, 25-21, 25-20, 21-25, 15-07)Ημιτελικοί
20/7, 22.30: Ιταλία - Ρωσία 1-3 (12-25, 23-25, 26-24, 20-25)
21/7, 02.00: Βραζιλία - Βουλγαρία 3-1 (25-12, 25-17, 23-25, 25-16)
Α΄φάση
17/07, 23.30: Βραζιλία - Ρωσία 2-3 (17-25, 25-23, 25-22, 19-25, 11-15)
18/07, 03.00: Αργεντινή - Βουλγαρία 1-3 (26-28, 23-25, 25-20, 23-25)
18/07, 23.30: Ρωσία - Καναδάς 2-3 (25-20, 25-21, 23-25, 21-25, 11-15)
19/07, 03.00: Βουλγαρία - Ιταλία 1-3 (18-25, 25-18, 22-25, 24-26)
19/07, 22.30: Καναδάς - Βραζιλία 0-3 (18-25, 28-30, 20-25)
20/07, 02.00: Ιταλία - Αργεντινή 3-1 (25-20, 23-25, 25-17, 25-22)
D΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | Ομάδες | Αγ. | Β. | Σετ |
1. | Ιταλία | 2 | 6 | (6-2) |
2. | Βουλγαρία | 2 | 3 | (4-4) |
3. | Αργεντινή | 2 | 0 | (2-6) |
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | Ομάδες | Αγ. | Β. | Σετ |
1. | Bραζιλία | 2 | 4 | (5-3) |
2. | Ρωσία | 2 | 3 | (5-5) |
3. | Καναδάς | 2 | 2 | (3-5) |
ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ 2013
Α΄ΟΜΙΛΟΣ: Βραζιλία, Πολωνία, ΗΠΑ, Βουλγαρία, Αργεντινή, Γαλλία
Β΄ΟΜΙΛΟΣ: Ρωσία, Ιταλία, Κούβα, Σερβία, Γερμανία, Ιράν
C ΟΜΙΛΟΣ: Καναδάς, Κορέα, Φινλανδία, Ολλανδία, Ιαπωνία, Πορτογαλία
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2013
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
(6η εβδομάδα)
12/07, 16.00: Βουλγαρία - Πολωνία 3-0 (25-21, 25-21, 25-21)
13/07, 15.50: Βραζιλία - ΗΠΑ 3-1 (25-22, 25-18, 20-25, 28-26)
13/07, 21.00: Βουλγαρία - Πολωνία 3-2 (20-25, 23-25, 25-21, 25-21, 19-17)
14/07, 15.35: Βραζιλία - ΗΠΑ 3-0 (25-21, 26-24, 25-23)
(5η εβδομάδα)
05/07, 21.15: Πολωνία - ΗΠΑ 3-2 (25-22, 19-25, 13-25, 30-28, 18-16)
06/07, 16.10: Βραζιλία - Βουλγαρία 3-1 (19-25, 25-21, 25-17, 25-19)
07/07, 02.00: Αργεντινή - Γαλλία 2-3 (18-25, 18-25, 25-17, 25-22, 11-15)
07/07, 21.15: Πολωνία - ΗΠΑ 3-1 (25-23, 17-25, 25-21, 25-23)
08/07, 02.00: Αργεντινή - Γαλλία 1-3 (23-25, 20-25, 25-22, 19-25)
(4η εβδομάδα)
28/06, 15.50: Βραζιλία - Γαλλία 3-2 (25-20, 25-19, 22-25, 21-25, 15-12)
28/06, 21.15: Πολωνία - Αργεντινή 3-2 (26-24, 19-25, 19-25, 25-17, 15-08)
29/06, 05.30: HΠΑ - Βουλγαρία 3-0 (25-19, 25-22, 25-21)
29/06, 16.00: Βραζιλία - Γαλλία 1-3 (27-29, 25-23, 22-25, 19-25)
30/06, 05.30: HΠΑ - Βουλγαρία 1-3 (20-25, 25-18, 23-25, 21-25)
30/06, 21.15: Πολωνία - Αργεντινή 3-1 (18-25, 25-21, 26-24, 25-17)
(3η εβδομάδα)
21/06, 21.00: Γαλλία - Πολωνία 3-2 (25-23, 21-25, 22-25, 25-21, 15-11)
22/06, 20.00: Βουλγαρία - Αργεντινή 3-0 (25-18, 25-21, 25-16)
23/06, 19.00: Γαλλία - Πολωνία 3-2 (25-21, 23-25, 25-20, 21-25, 15-13)
23/06, 20.00: Βουλγαρία - Αργεντινή 3-1 (17-25, 25-19, 25-21, 31-29)
(2η εβδομάδα)
15/06, 02.30: Αργεντινή - Βραζιλία 0-3 (20-25, 21-25, 15-15)
15/06, 03.00: ΗΠΑ - Γαλλία 3-0 (25-15, 29-27, 25-16)
16/06, 02.30: Αργεντινή - Βραζιλία 0-3 (21-25, 25-27, 13-25)
16/06, 03.00: ΗΠΑ - Γαλλία 3-2 (22-25, 25-22, 24-26, 30-28, 15-09)
(1η εβδομάδα)
07/06, 18.45: Πολωνία - Βραζιλία 1-3 (22-25, 20-25, 25-22, 15-25)
07/06, 21.30: Γαλλία - Βουλγαρία 2-3 (21-25, 25-14, 25-21, 22-25, 11-15)
07/06, 03.00: ΗΠΑ - Αργεντινή 1-3 (18-25, 21-25, 25-22, 24-26)
07/06, 18.45: Πολωνία - Βραζιλία 1-3 (22-25, 20-25, 25-22, 15-25)
07/06, 21.30: Γαλλία - Βουλγαρία 2-3 (21-25, 25-14, 25-21, 22-25, 11-15)
07/06, 03.00: ΗΠΑ - Αργεντινή 1-3 (18-25, 21-25, 25-22, 24-26)
09/06, 03.00: ΗΠΑ - Αργεντινή 3-1 (22-25, 27-25, 25-19, 25-16)
09/06, 19.00: Γαλλία - Βουλγαρία 0-3 (24-26, 29-31, 20-25)
09/06, 21.15: Πολωνία - Βραζιλία 2-3 (26-28, 22-25, 25-23, 25-10, 10-15)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | Ομάδες | Αγ. | Β. | Σετ |
1. | Bραζιλία | 10 | 25 | (28-11) |
2. | Βουλγαρία | 10 | 19 | (23-15) |
3. | Γαλλία | 10 | 15 | (21-23) |
4. | Πολωνία | 10 | 14 | (21-24) |
5. | ΗΠΑ | 10 | 12 | (18-21) |
6. | Αργεντινή | 10 | 5 | (11-28) |
B΄ΟΜΙΛΟΣ
13/07, 19.30: Ιράν - Γερμανία 0-3 (21-25, 23-25, 22-25)
06/07, 03.40: Κούβα - Ιράν 2-3 (26-24, 25-19, 19-25, 22-25, 14-16)
06/07, 21.00: Γερμανία - Ρωσία 3-2 (25-21, 25-21, 18-25, 23-25, 18-16)
06/07, 21.00: Σερβία - Ιταλία 2-3 (25-20, 22-25, 25-21, 22-25, 17-19)07/07, 03.40: Κούβα - Ιράν 1-3 (25-22, 20-25, 18-25, 22-25)07/07, 21.00: Σερβία - Ιταλία 3-1 (28-26, 17-25, 25-23, 25-19)
06/07, 21.00: Σερβία - Ιταλία 2-3 (25-20, 22-25, 25-21, 22-25, 17-19)07/07, 03.40: Κούβα - Ιράν 1-3 (25-22, 20-25, 18-25, 22-25)07/07, 21.00: Σερβία - Ιταλία 3-1 (28-26, 17-25, 25-23, 25-19)
(4η εβδομάδα)
28/06, 21.00: Iταλία - Ιράν 1-3 (23-25, 22-25, 25-22, 30-32)
29/06, 03.40: Κούβα - Ρωσία 0-3 (20-25, 23-25, 23-25)
29/06, 21.00: Σερβία - Γερμανία 1-3 (20-25, 21-25, 25-21, 21-25)
30/06, 03.40: Κούβα - Ρωσία 3-1 (25-23, 20-25, 25-20, 25-22)
30/06, 20.00: Iταλία - Ιράν 3-2 (25-22, 25-20, 20-25, 18-25, 15-13)
30/06, 21.00: Σερβία - Γερμανία 3-2 (23-25, 25-19, 25-22, 21-25, 15-12)(3η εβδομάδα)
21/06, 15.00: Ρωσία - Ιταλία 1-3 (24-26, 30-28, 20-25, 17-25)
21/06, 15.30: Iράν - Σερβία 2-3 (24-26, 23-25, 25-17, 25-14, 16-18)
22/06, 15.00: Ρωσία - Ιταλία 3-2 (25-23, 25-23, 26-28, 23-25, 15-12)
22/06, 20.00: Γερμανία - Κούβα 3-0 (25-18, 25-19, 25-16)23/06, 15.30: Ιράν - Σερβία 3-2 (25-20, 24-26, 23-25, 25-22, 15-12)
23/06, 18.00: Γερμανία - Κούβα 3-1 (26-24, 25-22, 24-26, 25-23)
(2η εβδομάδα)
14/06, 18.00: Ρωσία - Σερβία 3-0 (29-27, 25-14, 25-20)
14/06, 21.00: Ιταλία - Κούβα 3-0 (25-20, 25-17, 25-23)
15/06, 18.00: Ρωσία - Σερβία 3-2 (25-23, 24-26, 22-25, 25-18, 15-08)
16/06, 21.00: Ιταλία - Κούβα 3-0 (25-23, 25-19, 25-19) (1η εβδομάδα)
07/06, 18.00: Ρωσία - Ιράν 3-0 (25-21, 25-22, 25-17)07/06, 21.30: Ιταλία - Γερμανία 3-0 (25-15, 25-23, 25-21)07/06, 03.40: Κούβα - Σερβία 1-3 (17-25, 21-25, 25-21, 20-25)
07/06, 18.00: Ρωσία - Ιράν 3-0 (25-21, 25-22, 25-17)07/06, 21.30: Ιταλία - Γερμανία 3-0 (25-15, 25-23, 25-21)07/06, 03.40: Κούβα - Σερβία 1-3 (17-25, 21-25, 25-21, 20-25)
08/06, 18.00: Ρωσία - Ιράν 3-1 (25-23, 25-22, 17-25, 25-18)
09/06, 03.40: Κούβα - Σερβία 1-3 (24-26, 22-25, 25-18, 21-25)
09/06, 19.00: Ιταλία - Γερμανία 3-2 (22-25, 19-25, 25-17, 26-24, 15-06)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | Ομάδες | Αγ. | Β. | Σετ |
1. | Ιταλία | 10 | 19 | (25-16) |
2. | Ρωσία | 10 | 19 | (25-16) |
3. | Γερμανία | 10 | 17 | (21-19) |
3. | Σερβία | 10 | 16 | (22-22) |
4. | Ιράν | 10 | 15 | (20-21) |
6. | Κούβα | 10 | 4 | (9-28) |
C ΟΜΙΛΟΣ
(6η εβδομάδα)
05/07, 18.30: Φινλανδία - Ολλανδία 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 23-25)
06/07, 08.00: Ιαπωνία - Καναδάς 1-3 (11-25, 21-25, 25-23, 20-25)
06/07, 18.30: Φινλανδία - Ολλανδία 3-1 (25-19, 26-24, 20-25, 25-20)
06/07, 21.00: Πορτογαλία - Κορέα 1-3 (18-25, 25-22, 23-25, 21-25)
07/07, 08.00: Ιαπωνία - Καναδάς 2-3 (23-25, 25-23, 27-25, 18-25, 07-15)
07/07, 21.00: Πορτογαλία - Κορέα 1-3 (32-34, 23-25, 25-21, 26-28)
(5η εβδομάδα)
28/06, 18.30: Φινλανδία - Kαναδάς 1-3 (13-25, 25-22, 21-25, 20-25)
29/06, 08.00: Κορέα - Ολλανδία 1-3 (23-25, 25-22, 20-25, 16-25)
29/06, 18.30: Φινλανδία - Καναδάς 0-3 (23-25, 22-25, 17-25)
29/06, 20.00: Πορτογαλία - Ιαπωνία 3-1 (25-23, 20-25, 26-24, 25-15)
30/06, 08.00: Κορέα - Ολλανδία 1-3 (20-25, 22-25, 25-21, 20-25)
29/06, 20.00: Πορτογαλία - Ιαπωνία 2-3 (25-22, 23-25, 30-28, 22-25, 10-15)
(4η εβδομάδα)
22/06, 17.30: Oλλανδία - Πορτογαλία 2-3 (21-25, 25-19, 25-23, 26-28, 13-15)
23/06, 14.30: Oλλανδία - Πορτογαλία 3-0 (36-34, 25-23, 25-22)(3η εβδομάδα)
15/06, 02.00: Καναδάς - Κορέα 3-0 (25-19, 25-10, 25-18)
15/07, 07.00: Ιαπωνία - Φινλανδία 3-1 (25-17, 25-18, 24-26, 25-18)
(2η εβδομάδα)
08/06, 02.00: Καναδάς - Πορτογαλία 3-0 (25-19, 25-19, 25-18)
08/06, 08.00: Κορέα - Φινλανδία 0-3 (23-25, 23-25, 20-25)
08/06, 17.30: Ολλανδία - Ιαπωνία 3-1 (18-25, 25-20, 25-22, 25-17)
09/06, 02.00: Καναδάς - Πορτογαλία 1-3 (25-19, 20-25, 18-25, 23-25)
09/06, 08.00: Κορέα - Φινλανδία 2-3 (25-23, 18-25, 24-26, 25-15, 14-16)
09/06, 14.30: Ολλανδία - Ιαπωνία 3-0 (25-20, 25-21, 25-18)
(1η εβδομάδα)
31/05: Φινλανδία - Πορτογαλία 3-0 (25-13, 29-27, 25-18)
31/05: Καναδάς - Ολλανδία 3-1 (25-22, 22-25, 27-25, 27-25)
01/06: Κορέα - Ιαπωνία 3-1 (25-22, 25-20, 21-25, 25-19)
01/06: Φινλανδία - Πορτογαλία 2-3 (25-23, 23-25, 23-25, 25-23, 12-15)
01/06: Καναδάς - Ολλανδία 1-3 (22-25, 17-25, 25-20, 23-25)
02/06: Κορέα - Ιαπωνία 3-1 (25-21, 25-23, 11-25, 25-22)
C OMΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | Ομάδες | Αγ. | Β. | Σετ |
1. | Καναδάς | 10 | 23 | (26-11) |
2. | Ολλανδία | 10 | 22 | (25-14) |
3. | Κορέα | 10 | 13 | (26-22) |
4. | Φινλανδία | 10 | 12 | (18-21) |
5. | Πορτογαλία | 10 | 11 | (16-24) |
6. | Ιαπωνία | 10 | 9 | (16-25) |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΛΙΓΚ |
||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Ελλάδα |
2013 (Μαρ ντε Πλάτα) | Ρωσία | Βραζιλία | Ιταλία | - |
2012 (Σόφια): | Πολωνία | ΗΠΑ | Κούβα | - |
2011 (Γκντανσκ): | Ρωσία | Βραζιλία | Πολωνία | - |
2010 (Κόρντομπα): | Βραζιλία | Ρωσία | Σερβία | - |
2009 (Βελιγράδι): | Βραζιλία | Σερβία | Ρωσία | - |
2008 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΗΠΑ | Σερβία | Ρωσία | - |
2007 (Κατοβίτσε): | Βραζιλία | Ρωσία | ΗΠΑ | - |
2006 (Μόσχα): | Βραζιλία | Γαλλία | Ρωσία | - |
2005 (Βελιγράδι): | Βραζιλία | Σερβία | Κούβα | 7η |
2004 (Ρώμη): | Βραζιλία | Ιταλία | Σερβία Μαυρ. | 5η |
2003 (Μαδρίτη): | Βραζιλία | Σερβία Μαυρ. | Ιταλία | 7η |
2002 (Μπέλο Οριζόντε): | Ρωσία | Βραζιλία | Γιουγκοσλαβία | 9η |
2001 (Κατοβίτσε): | Βραζιλία | Ιταλία | Ρωσία | 9η |
2000 (Ρότερνταμ): | Ιταλία | Ρωσία | Βραζιλία | - |
1999 (Μαρ ντε Πλάτα): | Ιταλία | Κούβα | Βραζιλία | - |
1998 (Μιλάνο): | Κούβα | Ρωσία | Ολλανδία | 12η |
1997 (Μόσχα): | Ιταλία | Κούβα | Ρωσία | - |
1996 (Ρότερνταμ): | Ολλανδία | Ιταλία | Ρωσία | 11η |
1995 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Βραζιλία | Κούβα | 9η |
1994 (Μιλάνο): | Ιταλία | Κούβα | Βραζιλία | 7η |
1993 (Σάο Πάολο): | Βραζιλία | Ρωσία | Ιταλία | 11η |
1992 (Γένοβα): | Ιταλία | Κούβα | ΗΠΑ | - |
1991 (Μιλάνο): | Ιταλία | Κούβα | Ρωσία | - |
1990 (Οσάκα): | Ιταλία | Ολλανδία | Βραζιλία | - |