25-03-2021 21:46

Τσαμπιονς Λιγκ: Ραντεβού στον τελικό της Βερόνα έδωσε το «πειρατικό» της Ζάκσα με την Τρεντίνο

To Πολωνικό «πειρατικό» της Zακσα (φωτό) έκανε το θαύμα του και μετά από ένα θρίλερ 154΄ όπου ηττήθηκε με 2-3 (17-25, 25-16, 25-21, 28-30, 18-20) εντός έδρας από την Ζενιτ Καζάν, κατάφερε να επικρατήσει στο χρυσό σετ με 15-13 και να περάσει για πρώτη φορά στην ιστορία του στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λινκ την 1ης Μαϊου, κόντρα στην Τρεντίνο, στην πόλη της Βερόνα.

Στην εξέλιξη του αγώνα η Ζακσα που είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς στο Καζάν, προηγήθηκε με 2-1 σετ αλλα οι Ρώσοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στο ταϊ μπρέικ, όπου έφτασαν στο σκορ του πρώτου ματς. Από την παθιασμένη Ζάκσα, κορυφαίοι οι Κάζμαρεκ και Σέμενιουκ από 21 πόντους ενώ από την Ζενιτ Μιχαήλοφ με 27 και Ενγκαπέ 22.

Θρίλερ είχαμε και στον άλλο ημιτελικό όπου η Περούτζια που είχε χάσει 3-0 από την Τρεντίνο στον πρώτο ημιτελικό, προηγήθηκε με 2-0 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να εξασφαλίσουν την πρόκριση για τον τελικό της Βερόνα ενώ το τελικό 3-2 (25-22, 25-17, 23-25, 17-25, 15-6) δεν είχε καμία ουσιαστική σημασία για τον Αμπντελ Αζίζ και την παρέα του. Ο Ολλανδός ακραίος που θα παίξει τελικό Τσάμπιονς Λιγκ για πέμπτη φορά στην καριέρα του, ήταν κορυφαίος με 17, ενώ από την Περούτζια ο Λεόν είχε 21 και ο Τερ Χορστ με 15.