20-06-2024 21:43

Πανελλήνιο αγοριών Κ18 (Τελική φάση): Ο Μίλωνας έκανε το 2 X 2 κόντρα στον Άθλο Πατρέων

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε με 3-0 του Άθλου στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής του Final-4 του Πανελλήνιο πρωταθλήματος Κ18 (Παίδων).

Οι Αχαιοί ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο και στο τρίτο σετ, αλλά στα κρίσιμα σημεία μίλησε η εμπειρία των πρωταθλητών.

Ο Άθλος ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ (7-4, 10-8) μέχρι να πάει ο Μαντελίδης στο σερβίς και συνεχόμενους άσους να διαμορφώσει το 10-13. Στο 11-15 οι γηπεδούχοι έτρεξαν το δικό του σερί για το 16-15 για να φτάσουμε στο 18-19 όπου συνεχόμενα λάθη των Πατρινών διαμόρφωσαν το 18-22.

Και παρόλο που πλησίασαν σε 21-23 ο Μίλων με νέο άσσο του Μαντελίδη διαμόρφωσε το τελικό 21-25.

Στο 2ο σετ υπήρχε ισορροοπία μέχρι το 7-7, για να ξεφύγει ο Μίλων με 7-13 και να φτάσει σχετικά άνετα στο16-25 και στο 0-2.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 3-7 και 7-11 στο γ' σετ, ωστόσο ο Άθλος ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε στο 17-17, όμως στο 18-18 ένα νέο σερί 0-5 από λάθη του Άθλου, έδωσαν προβάδισμα στο Μίλωνα 18-23 για να κλείσει το σετ στο 21-25.

Tα σετ: 0-3 (21-25, 16-25, 21-25)

Διαιτητές: Νικάκης - Πετούσης.

Γ.Σ. ΑΘΛΟΣ ΠΑΤΡΕΩΝ (Δημήτρης Σπυρόπουλος): Σπυρόπουλος Π., Γκλάβας, Κανελλόπουλος, Μπακουλόπουλος, Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου / Σπυρόπουλος Σ. (λ), Παντελής, Κούβελας, Λαμπρόπουλος, Μπάρλος.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Παναγιώτης Γεωργούντζος):
Παπαδόπουλος Β., Γεωργούντζος, Μαντελίδης, Κουβαράς, Βελλίνης, Παπαδόπουλος Λ. / Φραγκοζίδης (λ), Μαστροσταμάτης (λ), Ραγκούσης, Παΐζης, Μακρής, Σεδεριάδης, Καζαντζόγλου, Καλλιάδης.

Το πρόγραμμα:

Τετάρτη 19 Ιουνίου 2024

Α.Σ.Α. Έβρος - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 0-3 (22-25, 18-25, 18-25)
Π.Α.Ο.Κ. - Γ.Σ. Άθλος Πατρέων 3-1 (25-19, 25-19, 18-25, 25-18)

Πέμπτη 20 Ιουνίου 2024

Γ.Σ. Άθλος Πατρέων - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 0-3 (21-25, 16-25, 21-25)

4. Γ.Σ. Άθλος Πατρέων 0β. (1-6)

*Οι ορισμοί των αγώνων της Παρασκευής 21.6.2024 θα ανακοινωθούν την Πέμπτη 20/6.