20-06-2024 23:04

Πανελλήνιο αγοριών Κ18 (Τελική φάση): Ο Έβρος λύγισε 3-1 τον ΠΑΟΚ και έστεψε το Μίλωνα πρωταθλητή

Την πρώτη του νίκη στο Final-4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 (Παίδων) πανηγύρισε ο Έβρος Σουφλίου που έκανε την ανατροπή με τον ΠΑΟΚ, χρίζοντας παράλληλα από σήμερα πρωταθλητή τον Μίλωνα..

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχει 2 νίκες και 6-0 σετ και ακόμη κι αν χάσει με 3-0 από τον ΠΑΟΚ το απόγευμα της Παρασκευής υπερτερεί σε όλες τις ισοβαθμίες.

Αντιθέτως οι άλλες τρεις θέσεις είναι ανοικτές και θα κριθούν από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής.

Το πρώτο σετ ήταν αυτό των ανατροπών. Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 13-10, που έγινε 13-14 και με συνολικό επιμέρους σκορ 2-8 ο Έβρος προηγήθηκε 15-18.

Οι Θρακιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με τρεις πόντους (από 18-18, σε 18-21) ωστόσο ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντου από μπλοκ προσπέρασε με 22-21 για να φτάσουμε στο 23-23-23 όπου νέο μπλοκ και λάθος στην επίθεση χάρισαν το σετ στον Δικέφαλο.

Η ομάδα του Έβρου απάντησε άμεσα όμως καθώς στο 2ο σετ μετέτρεψε το 3-4 σε 3-7 και το 8-10 σε 9-14, χωρίς ο ΠΑΟΚ να μπορέσει να απειλήσει με ανατροπή για το τελικό 17-25.

Στο τρίτο σετ επανήλθε η εικόνα του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο +2 (10-8), τον Έβρο να ισοφαρίζει γρήγορα (11-11) και να προσπερνά με 13-15 και 16-19. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε, ισοφάρισε 21-21 και 23-23, αλλά ένα λάθος στην υποδοχή έδωσε το σετ και το προβάδισμα στην ομάδα από το Σουφλί.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-8 στο δ' σετ όμως με επιμέρους σκορ 2-9 οι Θρακιώτες προσπέρασαν με 13-17. Δύο άσοι από τους ασπρόμαυρους έφεραν το σκορ στο 16-17 και το ματς κρίθηκε στο 18-20 με την υποδοχή του ΠΑΟΚ να μην λειτουργεί σωστά και το σκορ να γίνεται 18-23 για να κλείσει το σετ στο 19-25.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 17-25, 23-25, 19-25)

Διαιτητές: Καραγιαννόπουλος - Γκόλφης.

Π.Α.Ο.Κ. (Μπάμπης Μπαμπαλιούτας): Παντζήκης, Ευαγγελίδης, Τσουτάνης, Μαπετζίδης, Χειλαδάκης, Μαλετζίδης / Τέλιος (λ), Γράβαλης (λ), Μαρμαρίδης.

Α.Σ.Α. ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Νίκος Μούχλιας): Μπαρμπούδης, Ζιώγας, Τασίου, Κύρτσιος, Μούχλιας, Σαρδανίδης / Παπαδόπουλος.

Το πρόγραμμα:

Τετάρτη 19 Ιουνίου 2024

Α.Σ.Α. Έβρος - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 0-3 (22-25, 18-25, 18-25)
Π.Α.Ο.Κ. - Γ.Σ. Άθλος Πατρέων 3-1 (25-19, 25-19, 18-25, 25-18)

Πέμπτη 20 Ιουνίου 2024

Γ.Σ. Άθλος Πατρέων - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 0-3 (21-25, 16-25, 21-25)
Π.Α.Ο.Κ. - Α.Σ.Α. Έβρος 1-3 (25-23, 17-25, 23-25, 19-25)

Παρασκευή 21 Ιουνίου 2024

15.00: Α.Σ.Α. Έβρος - Γ.Σ. Άθλος Πατρέων, Διαιτητές: Νικάκης - Καραγιαννόπουλος.
17.00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Π.Α.Ο.Κ. , Διαιτητές: Γεράνιος - Πετούσης