01-08-2021 18:21

Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Βραζιλία τη νίκη και η Γαλλία την πρόκριση με απίθανο Νγκαμπέ

Η Βραζιλία ήταν η νικήτρια του ντέρμπι κορυφής του στην 5η και τελευταία αγωνιστική του Β΄ ομίλου του τουρνουά Ανδρών , καθώς αν και είχε προκριθεί στην οκτάδα επικράτησε 3-2 (25-22, 37-39, 25-17, 21-25, 20-18) της παθιασμένης Γαλλίας που ήθελε βαθμό η βαθμούς για να διασφαλίσει επίσης την πρόκριση της στην προημιτελική φάση.

Τελικά ο βαθμός που πήραν οι «τρικολόρ» αν και τους έδωσε την ιστορική πρόκριση για πρώτη φορά στους «8» των Ολυμπιακών Αγώνων η νίκη της Αργεντινής με 3-0 κόντρα στις ΗΠΑ στο φινάλε των ομίλων, η «Αλμπισελέστε» λογω καλύτερης ισοβαθμίας πήρε την τρίτη θέση του ομίλου, και έστειλε τους Γάλλους στην τέταρτη, όπου θα αναμετρηθούν με την Πολωνία, πρωτοπόρου του Α ομίλου.  To αλλο ζευγάρι θα είναι  Αργεντινή-Ιταλία.

Το παιχνίδι συνολικά ήταν συγκλονιστικό με τρομερές ανατροπές στο σκορ, χαρακτηριστικό είναι ότι στο δεύτερο σετ παίχτηκαν 76 πόντοι (39-37) και η διάρκεια του ήταν 51 λεπτά!

Από τους «σελεσάο» που είχε πλουραλισμό στην επίθεση και 4 διψήφιους, ξεχώρισαν ο Ντε Σόουζα με 23 πόντους, ο αρχηγός Λουκαρέλι με 21, ο Λεάλ με 20, και ο θηριώδης κεντρικός Λούκας με 19 πόντους και 7 μπλοκ. Από τους Γάλλους, φοβερός και τρομερός ο Νγκαμπέ με 29 και οι συνήθεις ύποπτοι Πατρί με 22 και Κλεβενό με 16.