09-04-2023 02:40

Pre League: «‘Επαιξε με την φωτιά» ο Απολλώνιος αλλα δεν «κάηκε» απο τον Βότση

«‘Επαιξε με την φωτιά» και δεν κάηκε ο πρωτοπόρος Απολλώνιος , καθώς για την 25η αγωνιστική της Πρι λιγκ γυναικών λύγισε 3-1 (25-08, 25-13, 23-25, 27-25) τον Βότση και κράτησε την κορυφή με 63 πόντους, όπως και τα Πεύκα που με καθαρό τρίποντο, 0-3, πέρασαν από τον Εύοσμο και τον Αίαντα και συνέχισαν να βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι στο Κερατσίνι είχε δύο όψεις. Στα δύο πρώτα σετ ο Απολλώνιος κυριάρχησε απόλυτα με 25-8 και 25-13 και έδωσε την εντύπωση ότι ήταν θέμα χρόνου να «κλειδώσει» το τρίποντο.

Στο τρίτο σετ η εικόνα του ματς άλλαξε. Η χαλάρωση του Απολλώνιου, τα εύκολα λάθη και η χαμένη αυτοσυγκέντρωση, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Κώστα Ιωαννίδη να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση της, και να μειώσει σε 2-1 με 23-25. Σε αυτό το σετ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 17-17.

Οι γηπεδούχες του Νίκου Μπουτσουρή προηγήθηκαν με 19-17, αλλα ο Βότσης έκανε την ανατροπή με 21-23, 23-24, και 23-25.

Το τέταρτο σετ ήταν δραματικό με τον μεταμορφωμένο Βότση να φτάνει πολύ κοντά στο 2-2 και τον Απολλώνιο την τελευταία στιγμή να επικρατεί. Οι φιλοξενούμενες με Κοκότη, Τριλυράκη, Αλτίνη, Αθανασιάδου πέρασαν μπροστά με 17-20.

Οι γηπεδούχες με την εκπληκτική Ράπτη, την Καναδέζα Κελλ, Λάβδα, Πίττα, έκαναν σερί 6-2 και πήραν προβάδισμα με 23-22. Ο Βότσης ισοφάρισε σε 23-23, 25-25, μια χαμένη επίθεση από την Τριλυράκη, και ένα καθοριστικό καρφί της Κελλ έφεραν το τελικό 27-25 και τη λύτρωση με 3-1 για τον Απολλώνιο που πήρε το καθαρό τρίποντο που ήθελε.

Στο φινάλε της κανονικής περιόδου, την Μ. Τετάρτη (12/4)ο Απολλώνιος παίζει στα Κύμινα με τους Μακεδονες και αν πάρει το τρίποντο (νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ)  θα πανηγυρίσει το πρωτάθλημα στην Pre League και την απευθείας  άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.

Αν νικήσει με 3-2 σετ ή ηττηθεί, τότε θα πρέπει και τα Πεύκα να πάρουν το ίδιο αποτέλεσμα κόντρα στην Κόρινθο. Η ομάδα του Γιάννη Χαριτωνίδη θα πάρει την απευθείας άνοδο αν νικήσει 3-0 ή 3-1 σετ την Κόρινθο και ο Απολλώνιος χάσει βαθμό ή ηττηθεί από τους Μακεδόνες.

Τα σετ 3-1 (25-08, 25-13, 23-25, 27-25)

Διαιτητές: Μαύρος, Γεωργιάδης Στ., Παρατηρητής: Παπαστάμος.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Λάβδα, Ράπτη, Πήττα, Κελς, Σιδεράτου, Καββαδία / Τουλγαρίδου (λ0, Μότσιανου (λ), Ευθυμιάδη, Διώτη, Πάτα, Σουφλέρη.