03-11-2020 16:12

ΕΣΠΑΑΑ: Διπλό κορυφής για τον Απόλλωνα Σμύρνης, σημαντικές νίκες για Θρακομακεδόνες και Δάφνη Αγ. Δημητρίου

Για την 4η αγωνιστική της τοπικής κατηγορίας γυναικών ΕΣΠΑΑΑ,ο Απόλλωνας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 2-3 μεσα στα Γλυκα Νερά τα οποία πάλεψαν παρα πολύ για τη νίκη. Σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές, οι φιλοξενούμενες του Ανδρέα Γερονίκου, απέδρασαν τελικά με τους δύο πολύτιμους βαθμούς που τις ανέβασαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 10 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές.

Σε απόσταση ενός βαθμού βρίσκεται ο ΑΟ Θρακομακεδόνων. Μετά από ένα δύσκολο πρώτο σετ απέναντι στην Παλλήνη, οι φιλοξενούμενες βελτιώθηκαν και έφτασαν τελικά στο 0-3 και στην τρίτη φετινή νίκη της ομάδας.

Μεγάλες νίκες πέτυχαν επίσης και ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" και η Δάφνη Αγ. Δημητρίου και παρέμειναν στις πρώτες θέσεις. Ο " Αναγυρούς" επικράτησε με σχετική άνεση της ΕΣ Νέας Μάκρης με 3-0 ενώ η Δάφνη Αγ. Δημητρίου δυσκολεύτηκε αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο του Αγίου Στεφάνου χωρίς να χάσει σετ και πήρε τους 3 βαθμούς που τη διατήρησαν στην 3η θέση.

Ο ΑΟ Καρέα σημείωσε την πρώτη του νίκη με ανατροπή στο παιχνίδι απέναντι στη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, αν και έχασε το πρώτο σετ. Με την νίκη αυτή των φιλοξενούμνεων, οι δύο ομάδες ισοβάθμησαν πλέον στους 4 πόντους.

Ο ΓΣ Κερατέας, τέλος, επικράτησε με 3-1 ΟΠΕ Χαλκίδας σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της αγωνιστικής. Παρότι οι γηπεδούχες πήραν εύκολα το πρώτο σετ το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι.Η ΟΠΕ Χαλκίδας ισοφάρισε, κατακτώντας το δεύτερο σετ ωστόσο η ομάδα του ΓΣ Κερατέας πήρε τις πιο κρίσιμες φάσεις του αγώνα και μαζί και τους 3 βαθμούς.