06-04-2022 00:18

Τοπική ΕΣΠΑΑΑ: «Παλίρροια» ο ΟΠΕ Χαλκίδας παρέσυρε την Βάρη με 3-2 από 0-2!

Αμετάβλητη έμεινε στις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ, παρότι Γλυκά Νερά και Άγιος Στέφανος έχασαν βαθμό. Το παιχνίδι της αγωνιστικής, όμως, ήταν αυτό ανάμεσα σε ΟΠΕ Χαλκίδας και ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" καθώς οι δύο ομάδες είναι πλέον ισόβαθμες στην πέμπτη θέση.

Η ΟΠΕ Χαλκίδας ήθελε οπωσδήποτε νίκη κόντρα στον ΑΟ Βάρης ώστε να ισοβαθμήσει με την αντίπαλο της. Μπορεί οι φιλοξενούμενες να προηγήθηκαν με 0-2 σετ αλλά αυτό δεν πτόησε την ομάδα της Σοφίας Ιορδανίδου. Με αντεπίθεση διαρκείας και βελτιωμένη εικόνα έγινε αρχικά το 2-2 και στο τάι μπρέικ με 15-9 η «παλίρροια» του ΟΠΕ Χαλκίδας, πήρε τη νίκη και τους δύο βαθμούς. Πλέον αμφότερες οι ομάδες βρίσκονται στους 37 βαθμούς και την πέμπτη θέση με δύο αγωνιστικές να απομένουν.

Στην κορυφή η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της. Μία ακόμα νίκη πέτυχε η ομάδα της Έφης Μαρτσουκάκη δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον ΑΟ Θρακομακεδόνων. Με τρία νικηφόρα σετ και πολύ καλή παρουσία στο μπλοκ άμυνα έγινε το 3-0 και η Δεξαμενή παρέμεινε πρώτη φτάνοντας τους 56 βαθμούς.Συνεχίζει να βρίσκεται σε απόσταση ενός βαθμού η Νέα Μάκρη καθώς επικράτησε με 3-0 του Πανελληνίου.

Η Νέα Μάκρη κατάφερε και στα τρία σετ να χτίσει αξιοσημείωτη διαφορά από νωρίς. Αυτό αποδείχθηκε καθοριστικό και το 3-0 ήρθε σύμφωνα με τη ροή του αγώνα.Χαμένος βαθμός για τα Γλυκά Νερά στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Οι γηπεδούχες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια δύο φορές αλλά τελικά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο πέμπτο σετ.

Ο ΓΣ Γλυκών Νερών είχε ηρεμία στο τάι μπρέικ και όταν η μπάλα “έκαιγε” έγινε το 6-15 και έτσι ήρθε η νίκη με 2-3. με δύο αγωνιστικές να απομένουν ο ΓΣ Γλυκών Νερών είναι οριστικά στην τρίτη θέση ότι και αν ακολουθήσει.

Χαμένος βαθμός και για τον Άγιο Στέφανο στην έδρα της Δάφνης Αγ. Δημητρίου. Οι γηπεδούχες είχαν πολύ καλή απόδοση στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 σετ. Ωστόσο τότε σήμανε η αντεπίθεση και οι αθλήτριες του Σπύρου Χουντουμάδη έδειξαν το καλό τους πρόσωπο κάνοντας το 2-3 και φτάνοντας τους 40 βαθμούς.Καθαρό τρίποντο, τέλος, σημείωσε η Παλλήνη.

Στην έδρα της Κερατέας η Παλλήνη επικράτησε με 1-3 έχοντας σε γενικές γραμμές καλή απόδοση. Οι γηπεδούχες αφυπνίστηκαν στο τρίτο σετ και διεκδίκησαν και το τέταρτο μέχρι τέλος αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε η Παλλήνη να έχει απώλειες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

24η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

ΑΟ Καρέα - Ρεπό

ΓΣ Κερατέας - ΑΟ Παλλήνη   1-3 (16-25,14-25,26-24,22-25)

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς"  3-2 (23-25,20-25,25-17,25-22,15-9)

ΑΠΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου - ΑΟ Αγίου Στεφάνου   2-3 (25-18,26-24,14-25,17-25,6-15)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΟ Θρακομακεδόνων   3-0 (25-12,25-17,25-10)

ΕΣ Νέας Μάκρης - Πανελλήνιος ΓΣ   3-0 (25-14,25-14,25-18)

ΓΣ Απόλλων - ΓΣ Γλυκών Νερών       2-3 (15-25,25-22,20-25,25-14,6-15)