18-10-2022 14:23

ΕΣΠΑΑΑ Life Β' Εθνική: Δύσκολη νίκη του Φοίβου κόντρα στη μαχητική Μαγκουφάνα (Αποτελέσματα-βαθμολογία)

Δεύτερη σερί νίκη για τον Φοίβο Μελισσίων , ο οποίος επικράτησε με 3-0 (19-25,21-25,14-25) της Αθηνάς Μαγκουφάνας στο κλειστό της Πεύκης για την 2η αγωνιστική της Life B εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.

Η επικράτηση της ομάδας των Μελισσίων ήταν δύσκολή καθώς στα δύο πρώτα σετ, βρήκε αντίσταση από την μαχητική ομάδα της Μαγκουφάνας που πάλεψε όσο μπορούσε. Οι νικήτριες πήραν το δεύτερο τρίποντο εξαιτίας του πολύ ποιοτικού ρόστερ που διαθέτουν, και ειδικά η τριάδα Καραγκούνη, Παπανίκα, Κωτσιάκη ήταν καθοριστικές σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.Επίσης η ομάδα του Σπύρου Νικολάκη, έκανε λιγότερα λάθη πίεσε στο σερβίς και ήταν πολύ πιο αποτελεσματική σε μπλοκ και επίθεση όταν χρειάστηκε.

Από την άλλη η ομάδα του Δημήτρη Σούμπαση έπαιξε με ενθουσιασμό, είχε διάθεση, πάθος, κάλυψε διαφορές αλλά τα πολλά χαμένα σερβίς 17 έναντι 9, τα πολλά αβίαστα λάθη όταν ήταν κοντά στο σκορ, έδωσαν την ευκαιρία στον Φοίβο να πάρει το ματς.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο Φοίβος μπήκε δυνατά και ξέφυγε με 9-17. Η Μαγκουφάνα δεν παράτησε το σετ και κατάφερε να μειώσει σε 17-21 αλλά ο Φοίβος κατάφερε με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό να πάρει το σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ είχαμε ακόμη μεγαλύτερη μάχη. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Φοίβος πήρε προβάδισμα με 17-20, 19-22 αλλα η ομάδα της Πεύκης «ροκάνισε» την διαφορά και έφτασε στο 21-22. Εκει με τρεις καθοριστικούς πόντους από Καραγκούνη, Κωτσιάκη, Παπανίκα οι φιλοξενούμενες πήραν το σετ με 21-25 και έκαναν το 0-2.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικό με τον Φοίβο να κάνει περίπατο με 14-25 και 0-3. Από τις νικήτριες ξεχώρισε η εξαιρετική τριάδα Παπανίκα, Κωτσιάκη, Καραγκούνη ενώ από την ομάδα της Πεύκης Γρηγοράτου, Δημητροπούλου, Σαμουρίδη ήταν αυτές που έβγαλαν αρκετό πάθος και έκαναν τα λιγότερα λάθη.

Τα σετ 0-3 (19-25,21-25,14-25)

Διαιτητές: Κατερλή, Σταυρόπουλος, Τρίκα.

Πεύκη (Σούμπασης): Παναγοπούλου, Διασάκου, Γρηγοράτου, Δημητροπούλου, Τομαρά, Οικονομοπούλου, Βασιλοπούλου (λ), Σαμουρίδη, Ρώτα, Γιαννιτσοπούλου, Γκαντή

Φοίβος (Σπύρος Νικολάκης): Καραγκούνη, Κωτσιάκη, Παπανίκα, Κομίνη,Μέγγου, Θάνου, Μολδοβανίδη (λ) Δημητρακάκου, Γεωργακοπούλου

Νίκες θρίλερ για Ίωνες, Γκράβα, Απόλλωνα Αγ. Δημητρίου

Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση στην έδρα της Νίκης Αμαρουσίου. Οι παίκτριες της Έφης Μαρτσουκάκη εκμεταλλεύτηκαν τα σορβίς, το μπλοκ και την καλή άμυνα και έχτισαν διαφορά ασφαλείας από νωρίς και στα τρία σετ. Με 13-25, 13-25 και 12-25 έγινε το 0-3 και έτσι η Δεξαμενή μετά από δύο παιχνίδια βρίσκεται στους 6 βαθμούς.

Νίκη με ανατροπή για την ομάδα του Παπάγου που τη διατήρησε και αυτή στην κορυφή. Ο ΠΑΚ Χαλανδρίου προηγήθηκε στην έδρα του Παπάγου αφού με 21-25 πήρε το πρώτο σετ. Ωστόσο ο Αντώνης Πούμπουρας είδε τις παίκτριές του να βγάζουν αντίδραση, να γυρίζουν το παιχνίδι και μεταξύ άλλων να πραγματοποιούν ένα εξαιρετικό τρίτο σετ το οποίο τελείωσε 25-5. Με 3-1 ο Παπάγου πήρε τη νίκη και έγινε η τρίτη ομάδα που έφτασε τους 6 βαθμούς.

Τρία παιχνίδια κρίθηκαν στο τάι μπρέικ και πρόσφεραν πλούσιο θέαμα. Νίκη χαρακτήρα πέτυχαν οι Ίωνες στην έδρα της Ένωσης Βύρωνα με 2-3. Οι Ίωνες προηγήθηκαν δις και ισοφαρίστηκαν ισάριθμες φορές στα σετ. Οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και παρότι έχασαν το πρώτο και το τρίτο σετ βρήκαν τρόπο να στείλουν το παιχνίδι στο πέμπτο σετ. Εκεί η ομάδα των Ιώνων ήταν πιο ψύχραιμη και ελαχιστοποίησε τα λάθη και με 8-15 πήρε τη νίκη και τους δύο βαθμούς.Ανατροπή στην ανατροπή πραγματοποιήθηκε στο παιχνίδι της Γκράβας με τους Νέους Βύρωνος.

Η γηπεδούχος Γκράβα κατέκτησε το πρώτο σετ αλλά με αντεπίθεση διαρκείας οι Νέοι Βύρωνος γύρισαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 1-2 σετ. Το τέταρτο σετ θα μπορούσε να είναι καθοριστικό αλλά μετά από μεγάλες μάχες πάνω στο φιλέ έγινε το 27-25 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί με 15-13 η ομάδα της Γκράβας επικράτησε στις λεπτομέρειες, πήρε την πρώτη της νίκη και στέρησε από τους Νέους Βύρωνος την ευκαιρία να πιάσουν κορυφή

.Επίσης στο τάι μπρέικ κρίθηκε το παιχνίδι της Νέας Μάκρης με τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου. Η Νέα Μάκρη προηγήθηκε με 2-1 αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό αφού οι φιλοξενούμενες αρχικά έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία και εν συνεχεία με 6-15 στο τάι μπρέικ πήραν τη νίκη με 2-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ένωση Βύρωνα - Ίωνες ΑΣΠ   2-3 (17-25,25-17,15-25,25-19,8-15)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης 0-3 (13-25,13-25,12-25)

ΑΣ Παπάγου - ΠΑΚ Χαλανδρίου   3-1 (21-25,25-13,25-5,25-16)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 0-3 (19-25,21-25,14-25)

ΑΕ Γκράβας - ΑΟ Νέοι Βύρωνος  3-2 (25-19,12-25,14-25,27-25,15-13)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου    2-3 (20-25,25-14,25-19,21-25,6-15)