16-10-2023 15:20

ΕΣΠΑΑΑ: Σχηματίστηκε η 16αδα του κυπέλλου γυναικών

Ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Γυναικών με επτά αναμετρήσεις να λαμβάνουν χώρα και εννέα ομάδες να προκρίνονται άνευ αγώνα στην επόμενη φάση. Η μοναδική αναμέτρηση που κρίθηκε με νικητή τη γηπεδούχο ομάδα ήταν αυτή ανάμεσα σε Νέους Βύρωνος και Γκράβα. Η ομάδα από το Βύρωνα κέρδισε και τα τρία σετ με το ίδιο σκορ, με 25-21, και παρά την αντίσταση των φιλοξενούμενων, έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη.

Στα υπόλοιπα, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Νηαρ Ηστ που με 0-3 πέρασε με επιτυχία από την έδρα του Ηρακλή Αγίου Δημητρίου. Και τα τρία σετ κρίθηκαν με διαφορά άνω των 10 πόντων και αυτό δείχνει την καλή κατάσταση της Νηαρ Ηστ στο ξεκίνημα της σεζόν.

Εμφατική νίκη πέτυχε και ο ΑΟ Θρακομακεδόνων κόντρα στον ΓΣ Κορωπίου που όχι απλά νίκησε με 0-3 αλλά κυριάρχησε απόλυτα απέναντι σε μια ομάδα που θα αγωνίζεται στην Τοπική Κατηγορία 2.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Φοίβος Μελισσίων που παρότι έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες από τον ΑΟ Διονύσου ανέκαμψε και έφτασε στη νίκη με 1-3.

Με 0-3 πήρε τη νίκη και την πρόκριση και ο ΑΣ Παπάγου που παρουσιάστηκε σοβαρός και συνεπής κόντρα στον ΟΦ Γέρακα και παρά το ανταγωνιστικό πρώτο σετ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της στο δεύτερο και το τρίτο σετ.Το ίδιο σκορ είδαμε και στο παιχνίδι της Ένωσης Γαλατσίου με τον ΑΣ Τυφών.

Το δεύτερο σετ ήταν κομβικό αφού με 24-26 ο ΑΣ Τυφών δεν επέτρεψε στις γηπεδούχες να ισοφαρίσουν στα σετ και αυτό άλλαξε την ψυχολογία και οδήγησε στο τελικό 0-3.

Τέλος, με 0-3 πήρε τη νίκη και ο ΑΟ Καρέα στην έδρα του ΑΚ Ζωγράφου σε ένα παιχνίδι που επίσης το δεύτερο σετ ήταν κομβικό και δεν επέτρεψε στις γηπεδούχες να ξαναμπουν στη διεκδίκηση της νίκης