20-11-2023 13:52

Ολοκληρώθηκε η τετράδα του Κυπέλλου Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ

Έγιναν γνωστές οι ομάδες που θα συμπληρώσουν τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Πανελλήνιος, Νέοι Βύρωνος, ΠΑΟ Κουκάκι και Φοίβος Μελισσίων είναι οι τέσσερις φιναλίστ που θα διεκδικήσουν το φετινό Κύπελλο.

Ο πρώτος, χρονικά, προημιτελικός ήταν αυτό ανάμεσα σε Πανελλήνιο και ΑΟ Άνοιξης. Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και μετά από πέντε απόλυτα ανταγωνιστικά σετ ο Πανελλήνιος κατάφερε με 3-2 να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Οι Νέοι Βύρωνος κατάφεραν να περάσουν επιτυχώς από την έδρα του Παπάγου. Παρά την πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο και το τρίτο σετ οι Νέοι Βύρωνος κατάφεραν να φτάσουν στο 0-3 και να πάρουν την πρόκριση για την τετράδα.

Νίκη εκτός έδρας πέτυχε και ο ΠΑΟ Κουκάκι που κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νηαρ Ηστ. Οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα μετά το 25-20 του πρώτου σετ ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον ΠΑΟ Κουκάκι που με βελτιωμένη εικόνα κατάφερε να φτάσει στο νικηφόρο 1-3.Παρούσα στην τετράδα θα είναι και η ομάδα του Φοίβου Μελισσίων.

Με πολύ καλή εμφάνιση κατάφερε να επικρατήσει του ΑΟ Θρακομακεδόνων και με σκορ 3-0 ο Φοίβος πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.