20-11-2023 16:42

ΕΣΠΑΑΑ: Μεγάλη νίκη για τους Νέους Βύρωνος και τον ΑΚ Ζωγράφου στη Β Εθνική Ανδρών

Ενδιαφέροντα αποτελέσματα είχε αυτή η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ όπου ο Α’ όμιλος φέρνει ισοβαθμία στην κορυφή ενώ ο Οδυσσέας διατηρεί απόσταση από τους διώκτες του.

Στον Α’ όμιλο η Αθηνά Μαγκουφάνας είχε ρεπό κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Ένωση Γαλατσίου να πιάσει τη Μαγκουφάνα στην κορυφή. Η νίκη της Ένωσης Γαλατσίου επί του Άτλαντα Δάφνης Υμηττού με 3-0 έδωσε τρεις ακόμα βαθμούς στους γηπεδούχους που χωρίς ήττα και χωρίς απώλεια βαθμών έφτασαν τους 12 και έπιασαν κορυφή.

Τριπλή ισοβαθμία επικρατεί στους 9 βαθμούς. Η ΑΕ Αμπελοκήπων συνέχισε με νίκη καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο του ΓΑΣ Χολαργού με σκορ 3-1. Δύσκολη νίκη σημείωσε ο ΕΑΟ Σπάτων στην έδρα των Ιώνων με 0-3 σε ένα παιχνίδι που τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και με την ελάχιστη δυνατή διαφορά. Στους 9 βαθμούς, επίσης, βρίσκεται και ο ΑΟ Νηρεύς καθώς με καλή εμφάνιση πήρε νίκη με 3-0 κόντρα στον ΟΦ Γέρακα.

Στον Β’ όμιλο συνεχίζει να προπορεύεται ο Οδυσσέας καθώς πέτυχε την τέταρτη νίκη του κόντρα στην ΑΕ Γκράβας με 0-3. Σε απόσταση τεσσάρων βαθμών βρίσκεται ο Ηλυσιακός. Οι Νέοι Βύρωνος έβαλαν φρένο στην ομάδα του Ηλυσιακού καθώς μετά από ένα ωραίο παιχνίδι οι Νέοι Βύρωνος πήραν τη νίκη με 2-3. Πολύτιμη νίκη και για τον ΑΚ Ζωγράφου επί της ΟΠΕ Χαλκίδας που ανέτρεψε το 2-0 και με 2-3 κατάφερε να πάρει δύο σημαντικούς βαθμούς. Με νίκη και τρίποντο συνέχισε η Αγία Παρασκευή καθώς επικράτησε με 3-1 του Εθνικού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

5η αγωνιστική Α’ Όμιλος

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - Ρεπό   ΑΟ Νηρεύς - ΟΦ Γέρακα  3-0 (25-14,25-20,25-21)

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΓΑΣ Χολαργού    3-1  (25-13,23-25,25-18,25-10)

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΣ Άτλας Δάφνης Υμηττού   3-0( 25-13,25-15,25-18)Ί

ωνες ΑΣΠ - ΕΑΟ Σπάτων   0-3 24-26,26-28,18-25)