29-11-2023 17:28

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Απόδραση Πανελληνίου απο το Ντερή και ισοβαθμία των δύο στην κορυφή

Ντέρμπι πρώτης θέση περιελάμβανε η 7η αγωνιστική με το αποτέλεσμα να οδηγεί σε ισοβαθμία Πανελλήνιου και Ντερή.Το Κολλέγιο υποδέχτηκε τον Πανελλήνιο στο κορυφαίο παιχνίδι της αγωνιστικής. Το Ντερή ξεκίνησε δυναμικά αλλά το 1-0 μετατράπηκε σε 1-2 υπέρ του Πανελληνίου.

Το Ντερή έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία εκ νέου και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Πανελλήνιος κατάφερε να πάρει μια δύσκολη νίκη και με δύο κερδισμένους βαθμούς έπιασε το Ντερή στην κορυφή με 18 βαθμούς.

Πολύτιμη νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας επί της Ένωση Βύρωνα και ταυτόχρονα πλησίασε ένα βαθμό μακριά από την τετράδα. Η Ένωση Βύρωνα έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή καθώς η νίκη του Απόλλωνα με 3-2, σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές, έδωσε δύο σημαντικούς βαθμούς στις γηπεδούχες και περιόρισε τις φιλοξενούμενες σε έναν κερδισμένο βαθμό.

Νίκη για τον ΓΣ Γλυκών Νερών σε ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο ανταγωνισμό. Το 3-1 για τα Γλυκά Νερά ήρθε με τρία σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες και τις γηπεδούχες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες και πιο προσεκτικές στα κρίσιμα σημεία.Ανατροπή και νίκη για την ΑΣ Σπάτων Γαία κόντρα στον Τυφώνα. Παρά το 25-23 του πρώτου σετ η Γαία κατάφερε να ανακάμψει και κέρδισε τα επόμενα τρία σετ φτάνοντας στη νίκη με 1-3.

Με αυτό το τρίποντο η Γαία διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση και μάλιστα είδε τη διαφορά από την Ένωση Βύρωνα να μειώνεται.Καλή εμφάνιση και τρίποντο για τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου.

Στην έδρα της ΟΠΕ Χαλκίδας ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη με 0-3 και παραμένει σε κοντινή απόσταση από τις θέσεις της πεντάδας.Πρώτη φετινή νίκη για τον ΠΑΚ Χαλανδρίου στη φετινή σεζόν που επικράτησε του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" με 3-0. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και πήραν αυτό που ήθελαν φτάνοντας έτσι τους 6 βαθμούς.