13-12-2023 16:25

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Με νίκες προχώρησε η πρώτη πεντάδα

Χωρίς καμία αλλαγή στις πρώτες θέσεις συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών καθώς και οι πέντε πρώτες ομάδες της βαθμολογίας σημείωσαν νίκες.

Στην πρώτη θέση παραμένει ο Πανελλήνιος που με τη νίκη επί του ΑΟ Καρέα με 3-0 έκανε το 9/ 9 και έφτασε του 24 βαθμούς. Οι παίκτριες του Πανελληνίου έκαναν καλή εμφάνιση, πίεσαν αρκετά την απέναντι πλευρά και κατάφεραν να πετύχουν ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα στη φετινή σεζόν.

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε η Ένωση Βύρωνα που επικράτησε του ΠΑΚ Χαλανδρίου. Με σκορ 0-3 αλλά και τις γηπεδούχες να βάζουν δύσκολα στο δεύτερο και το τρίτο σετ η Ένωση Βύρωνα κατάφερε να πάρει αυτό που θέλει χωρίς να αφήσει χαμένο βαθμό και πλέον βρίσκεται στους 22, μόλις 2 μακριά από την κορυφή.

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του πραγματοποίησε το Κολλέγιο Ντερή κόντρα στον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Το νικηφόρο 3-0 συνοδεύτηκε με πολύ καλή εικόνα και τα δύο από τα τρία σετ να κρίνονται με διαφορά άνω των 15 πόντων.

Σπουδαία ανατροπή πέτυχε ο ΓΣ Γλυκών Νερών απέναντι στον ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Το 0-2 υπέρ των φιλοξενούμενων μετατράπηκε σε 3-2 με διαρκή αντεπίθεση και έδωσε στα Γλυκά Νερά δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς που κρατάνε την ομάδα στην τέταρτη θέση.

Εντός πεντάδας παραμένει ο Απόλλωνας που πήρε μια δύσκολη νίκη επί του ΑΣ Σπάτων Γαία. Και τα τρία σετ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικά αλλά χωρίς να καταφέρει η Γαία να κάνει την υπέρβαση σε κάποιο από αυτά.

Έτσι, με 3-0 ο Απόλλωνας έφτασε τους 15 και εξακολουθεί να βρίσκεται στην πέμπτη θέση.Ένα βαθμό πίσω παραμένει ο ΑΣ Τυφών μετά το 0-3 κόντρα στην ΟΠΕ Χαλκίδας. Το πρώτο σετ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και κρίθηκε στο 26-28.

Το δεύτερο κατέληξε και πάλι στον Τυφώνα μετά από πίεση των γηπεδούχων αλλά το τρίτο έμοιαζε με ξέσπασμα και παράλληλα με άδειασμα δυνάμεων για την ΟΠΕ Χαλκίδας.