19-02-2024 22:08

Β’ Εθνικής Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Στην Ένωση Γαλατσίου το ντέρμπι κορυφής κόντρα στον Ηλυσιακό

Ντέρμπι κορυφής περιελάμβανε η 7η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ με την Ένωση Γαλατσίου να κατακτά ένα πολύτιμο τρίποντο.

Με σκορ 1-3 επικράτησε η Ένωση Γαλατσίου του Ηλυσιακού στο παιχνίδι που τράβηξε τα φώτα σε αυτή την αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο και κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Η ανάκαμψη του Ηλυσιακού στο τρίτο σετ δεν είχε συνέχεια και έτσι η Ένωση Γαλατσίου πήρε νίκη με καθαρό σκορ και ξέφυγε από τον Ηλυσιακό στη βαθμολογία με 4 βαθμούς.

Νίκη αλλά χαμένος βαθμός για τον Οδυσσέα καθώς επικράτησε δύσκολα με 3-2 των Αμπελοκήπων. Σε ένα παιχνίδι με διακυμάνσεις και με το προβάδισμα να εναλλάσσεται ο Οδυσσέας ήταν τελικά η ομάδα που έφτασε στη νίκη αφήνοντας την ΑΕ Αμπελοκήπων δύο βαθμούς πίσω. Η ομάδα του Αμαρουσίου παραμένει τρίτη και μείωσε την απόσταση από τη δεύτερη προνομιούχο θέση στο ελάχιστο.Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα για τους Νέους Βύρωνος καθώς σε ένα θεαματικό παιχνίδι πήραν τη νίκη με 3-2 επί της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 33-31 του πρώτου σετ ενώ και τα επόμενα κρίθηκαν σε λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν καλύτερες επιλογές και καθαρό μυαλό στο τάι μπρέικ και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.Επιστροφή στις νίκες για τον ΕΑΟ Σπάτων που με 3-0 επικράτησε της ΟΠΕ Χαλκίδας. Η ομάδα των Σπάτων έκανε ένα από τα καλύτερά της παιχνίδια στη Β’ Φάση και κατάκτησε τρεις βαθμούς που την διατηρούν ισόβαθμη με τους Νέους Βύρωνος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

7η αγωνιστική

ΑΟ Οδυσσεύς - ΑΕ Αμπελοκήπων   3-2 (25-20,20-25,20-25,25-18,15-11)

ΑΟ Ηλυσιακός - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου  1-3 (17-25,20-25,25-17,16-25)

ΕΑΟ Σπάτων - ΟΠΕ Χαλκίδας   3-0 (25-22,25-19,25-14)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004  3-2  (31-33,21-25,25-22,25-19,15-11)