29-10-2017 21:24

Mε Μανιώτη και Γκόμεζ στον πάγκο και... φωτιές στην επίθεση ο ΠΑΟΚ

Με υπηρεσιακό προπονητή τον Στέφανο Μανιώτη και τη βοήθεια του Ερνάντο Γκόμεζ ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κηφισιά 3-0 και μπήκε με νίκη στο 50ο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ετσι άφησε πίσω του την κακή παρένθεση με τον αποκλεισμό από το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».
Ο δικέφαλος άγγιξε το 63% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έναντι μόλις 39% της Κηφισιάς η οποία δε μπόρεσε να απειλήσει.

Στο πρώτο σετ του αγώνα οι δυο ομάδες έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Δικέφαλο να προηγείται 8-7. Γκιόν, Σαφράνοβιτς, Σακόγλου και Πελεκούδας αύξησαν την διαφορά στους 4 πόντους (16-12) και μετέπειτα στους 6 (22-16). Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προσπάθησε να γυρίσει το σετ, μείωσε σε 22-19, όμως οι ασπρόμαυροι με καρφί των Σακόγλου, Πελεκούδα και μπλοκ του Βαλκίερς κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20 σε 26 λεπτά.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με 2 πόντους από τον Χάρη Σακόγλου. Η Κηφισιά αντέδρασε, παίρνοντας πόντους από τους Ντε Σόουζα και Χαντ, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτό που έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 8-6. Με πρώτο χρόνο από τον Πελεκούδα και άουτ σερβίς από τον Σαρνέκι, το σκορ έφτασε στο 15-11. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 15-14 με ένα σερί 3 πόντων, όμως και πάλι οι πρωταθλητές Ελλάδος κατάφεραν να προηγηθούν με 16-14. Η Κηφισιά δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να μειώσει σε 21-20, με μπλοκ του Σουλτανόπουλου, αναγκάζοντας τον Στέφανο Μανιώτη να πάρει τάιμ άουτ. Πελεκούδας και Γκιον έκαναν το 23-20 και παρόλο που οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας προσπάθησαν να γυρίσουν το σετ, έπειτα από το χαμένο σέρβις του Γκιον και την άουτ επίθεση του Σαφράνοβιτς, ο Δικέφαλος κέρδισε και το δεύτερο σετ με 25-22 κάνοντας το 2-0.

Το τρίτο σετ, βρήκε τις δυο ομάδες να φτάνουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 8-7, υπέρ του ΠΑΟΚ. Με δυο άσους από τους Τακουρίδη και Γκιον, καρφί από Σακόγλου και Πελεκούδα και το φιλέ του Εφραιμίδη διαμορφώθηκε το 14-10. Η Κηφισιά μείωσε με τον Σονάρι σε 15-13, όμως το κερδισμένο μπλοκ στο καρφί του Σαφράνοβιτς έφερε τις δυο ομάδες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Δικέφαλο να προηγείται με 16-13. Ο Ραμόν Μαρτίνεζ Γκιον με μπλοκ έκανε το 17-13, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να πάρει τάιμ άουτ, σε μια προσπάθεια να γυρίσει το σετ. Ο Ολλανδός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 2 συνεχόμενους πόντους του η διαφορά έφτασε στους 6 πόντους (22-16). Το 23-17 έγινε από τον πρώτο χρόνο του Πελεκούδα. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτό που κατέκτησε και το τρίτο σετ με 25-19, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη για φέτος στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης – Γεωργιάδης
1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-20
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-22
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-19

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-22, 25-19)

ΠΑΟΚ (Μανιώτης, Γκόμεζ): Σακόγλου 13 (12/21 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 10 (5/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/12 επ, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (9/20 επ, 64% υπ -50% άριστες), Γκιόν 15 (11/15 επ, 2 ασσοι, 2 μπλοκ, 42% υπ – 33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ – 35% άριστες), Τερζής, Παπαδόπουλος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Λιβαθηνός, Σαρνέτσκι 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 10 (8/17 επ, 2 άσσοι, 62% υπ - 23% άριστες), Χαντ 12 (12/27 επ, 69% υπ - 38% άριστες), Σουλτανόπουλος 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ)/ Κάπελλας (λ, 66% υπ - 34% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/6 επ, 33% υπ - 33% άριστες).