Στον τελικό που ήταν ιταλικός εμφύλιος η Τρεντίνο με κορυφαίους τους Ράσελ και Κοβάσεβιτς νίκησε την Κουτσίνε Λούμπε Τσιβοτάνοβα με 3-1 (25-20, 22-25, 25-20, 25-18)
ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Λορεντζέτι): Ράσελ 20π., Βετόρι 12, Τζιανέλι 1, Καντελάρο 10, Κοβάσεβιτς 16, Λίσινατς 12 / Γκρεμπενίκοφ (λ), Βαν Γκάρντερεν, Νέλι.
ΛΟΥΜΠΕ ΤΣΙΒΙΤΑΝΟΒΑ (Μέντεϊ): Σοκόλοφ 17, Χουαντορένα 11, Στάνκοβιτς 7, Λεάλ 7, Σιμόν 14, Μπρούνο 1 / Μπαλασο (λ), Ντχούλστ, Μασάρι, Κανταγκάλι 1, Τσέστερ.
Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η ρωσική Φακέλ Ουρενγκόι που νίκησε την πολωνική Ρεζόβια με 3-1 (19-25, 2-20, 25-23, 25-23)
ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1.Τρεντίνο Ντιατέξ (Ιταλία)
2.Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία)
3.Φακέλ Ουρενγκόι (Ρωσία)
4.Ρεζόβια (Πολωνία)
5.Σάντα Κρουζέιρο (Βραζιλία)
-.Ζενίτ Καζάν (Ρωσία)
7.Κατάμ Αρντακάν (Ιράν)
-.Σκρα Μπελχάτοφ (Πολωνία)
ΤΕΛΙΚΟΣ (Τσεστοχόβα - Πολωνία)
Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2018
Τρεντίνο Ντιατέξ (Ιταλία) - Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) 3-1 (25-20, 22-25, 25-20, 25-18)
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (Τσεστοχόβα - Πολωνία)
Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2018
Φακέλ Ουρενγκόι (Ρωσία) - Ρεζόβια (Πολωνία) 3-1 (19-25, 2-20, 25-23, 25-23)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ (Τσεστοχόβα - Πολωνία)
Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2018
18.30: Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) - Ασέκο Ρεζόβια (Πολωνία)
21.30: Φακέλ Ουρενγκόι (Ρωσία) - Τρεντίνο Ντιατέξ (Ιταλία)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Πλοκ - Πολωνία)
26/11: Σκρα Μπελχάτοφ - Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτανόβα 1-3 (21-25, 25-22, 21-25, 25-27)
26/11: Ζενίτ Καζάν - Φακέλ Ουρενγκόι 2-3 (23-25, 28-26, 25-21, 22-25, 11-15)
27/11: Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτανόβα - Ζενίτ Καζάν 3-2 (20-25, 25-22, 24-26, 25-23, 19-17)
27/11: Φακέλ Ουρενγκόι - Σκρα Μπελχάτοφ 3-2 (23-25, 27-29, 30-29, 25-21, 21-19)
28/11: Φακέλ Ουρενγκόι - Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτανόβα 0-3 (17-25, 18-25, 19-25)
28/11: Σκρα Μπελχάτοφ - Ζενίτ Καζάν 1-3 (16-25, 25-17, 27-29, 21-25)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Ν | Η | Β | ΣΕΤ |
1. | Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) |
3 | 3 | 0 | 8 | 9-3 |
2. | Φακέλ Ουρενγκόι (Ρωσία) |
3 | 2 | 1 | 4 | 6-7 |
3. | Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) | 3 | 1 | 2 | 5 | 7-7 |
4. | Σκρα Μπελχάτοφ (Πολωνία) | 3 | 0 | 3 | 1 | 4-9 |
Πρώτο κριτήριο πρόκρισης είναι οι νίκες και μετά οι βαθμοί.
Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Ρεζόφ Πολωνία)
26/11: Τρεντίνο Ντιατέξ - Κατάμ Αρντακάν 3-0 (25-19, 25-15, 25-19)
26/11: Ασέκο Ρεζόβια - Σάντα Κρουζέιρο 3-2 (23-25, 25-18, 25-23, 24-26, 17-15)
27/11: Σάντα Κρουζέιρο - Τρεντίνο Ντιατέξ 1-3 (25-17, 26-28, 23-25, 25-27)
27/11: Κατάμ Αρντακάν - Ασέκο Ρεζόβια 0-3 (21-25, 21-25, 11-25)
28/11: Ασέκο Ρεζόβια - Τρεντίνο Ντιατέξ 0-3 (24-26, 23-25, 20-25)
28/11: Κατάμ Αρντακάν - Σάντα Κρουζέιρο 0-3 (16-25, 25-27, 16-25)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Β΄ΟΜΙΛΟΣ |
||||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Ν | Η | Β | ΣΕΤ |
1. | Τρεντίνο Ντιατέξ (Ιταλία) | 3 | 3 | 0 | 8 | 9-3 |
2. | Ασέκο Ρεζόβια (Πολωνία) |
3 | 2 | 1 | 4 | 6-7 |
3. | Σάντα Κρουζέιρο (Βραζιλία) | 3 | 1 | 2 | 5 | 7-7 |
4. | Κατάμ Αρντακάν (Ιράν) | 3 | 0 | 3 | 1 | 4-9 |
Πρώτο κριτήριο πρόκρισης είναι οι νίκες και μετά οι βαθμοί.
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
2018: Τρεντίνο Ντιατέξ (Ιταλία)
2017: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία)
2016: Σάντα Κρουζέιρο (Βραζιλία)
2015: Σάντα Κρουζέιρο (Βραζιλία)
2014: Μπελογκόρε Μπέλγκοροντ (Ρωσία)
2013: Σάντα Κρουζέιρο (Βραζιλία)
2012: Τρεντίνο Nτάιτσεκ Τρέντο (Ιταλία)
2011: Τρεντίνο Nτάιτσεκ Τρέντο (Ιταλία)
2010: Τρεντίνο Μπέτλικ Τρέντο (Ιταλία)
2009: Τρεντίνο Μπέτλικ Τρέντο (Ιταλία)
1992: Μιζούρα Μεντιολάνουμ Μιλάνο (Ιταλία)
1991: Μεσσατζέρο Ρεβένα (Ιταλία)
1990: Μιζούρα Μεντιολάνουμ Μιλάνο (Ιταλία)
1989: Μαξικόνο Πάρμα (Ιταλία)