Ο Ελληνας διεθνής ακραίος σημείωσε 24 πόντους με 22/37 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό επιτυχίας 59%. Επίσης πήρε δύο πόντους από μπλοκ, ενώ εντυπωσιακός ήταν και στην υποδοχή με 41 προσπάθειες και ποσοστό 46% και 17% τέλειες. Τον ακολούθησαν Μαλέσκα και Σοσενχάιμερ που σημείωσαν από 12 πόντους. Με την εκτός έδρας νίκη με 3-2 σετ η Φριντρισχάφεν έχει μικρό αλλά πολύτιμο πλεονέκτημα για την πρόκριση στα προημιτελικά. Η ρεβάνς θα γίνει στο Φριντρισχάφεν στις 22 Μαρτίου και η ομάδα του Πρωτοψάλτη θέλει άλλη μία νίκη για την πρόκριση.
Κόκκινη ο Κονσταντίνοφ
Μεγάλη έκπληξη από τη βελγική Νόλικο Μαασέικ που νίκησε 3-0 την ρωσική Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ του Πλάμεν Κονσταντίνοφ ο οποίος μάλιστα δέχτηκε κόκκινη κάρτα. Ηιταλική Τσιβιτάνοβα παρόλο που έχανε στην Πολωνία από την Σκρα Μπελχάτοφ με 2-0 σετ πήρε τη νίκη με 3-2 σετ έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τσβετάν Σοκόλοφ που σημείωσε 27 πόντους.
TΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΤΟΠ-12
1.Χάλκμπανκ Άγκυρας (Τουρκία) - Σικόμα Περούτζια (Ιταλία) 0-3 (18-25, 22-25, 29-31)
2.Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) - Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) 3-0 (25-23, 26-24, 30-28)
3.Σκρα Μπελχάτοφ (Πολωνία) - Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτάνοβα (Ιταλία) 2-3 (27-25, 28-26, 13-25, 22-25, 10-15)
4.Σαμόντ (Γαλλία) - Τρεντίνο (Ιταλία) 3-2 (17-25, 25-22, 25-20, 21-25, 15-10)
5.Γιαστρέμπσκι Βέγκιελ (Πολωνία) - Ζάκσα Κιέντζιερτζιν (Πολωνία) 1-3 (19-25, 19-25, 25-21, 33-35)
6.Μπερλίν (Γερμανία) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 2-3 (22-25, 25-23, 23-25, 25-18, 12-15)
*Οι ρεβάνς θα γίνουν 20-22 Μαρτίου. Οι νικήτριες ομάδες των ζευγαριών θα παίξουν: 1-2, 3-4, 5-6. Στο φάιναλ-4 έχει προκριθεί απ΄ευθείας η ρωική Καζάν.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ
Α όμιλος
1η αγωνιστική
6/12 Περούτζια (Ιταλία) – Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) 3-2 (18-30, 20-25, 25-23, 25-19, 15-9)
7/12 Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) – Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο) 1-3 (20-25, 19-25, 25-21, 16-25)
2η αγωνιστική
21/12 Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) – Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο) 3-0 (25-22, 26-24, 25-22)
20/12 Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) – Περούτζια (Ιταλία) 0-3 (20-25, 21-25, 23-25)
3η αγωνιστική
16/1 Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο) - Περούτζια (Ιταλία) 2-3 (25-21, 25-27,15-25, 25-21, 12-15)
17/1 Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 3-1 (25-22, 25-11, 21-25, 25-12)
4η αγωνιστική
31/1 Περούτζια (Ιταλία) – Κνάκ Ροζελάρε (Βέλγιο) 0-3 (20-25, 19-25, 18-25)
31/1 Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) – Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) 3-0 (25-16, 25-22, 25-17)
5η αγωνιστική
13/2 Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο) – Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) 0-3 (16-25, 23-25, 23-25)
15/2 Περούτζια (Ιταλία) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 3-1 (25-22, 25-12, 20-25, 25-18)
6η αγωνιστική
28/2 Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) – Περούτζια (Ιταλία) 0-3 (24-26, 23-25, 25-27)
28/2 Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 3-1 (25-19, 25-09, 23-25, 25-15)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Ν | Η | Β. | ΣΕΤ |
1. | Σιρ Κολούτσι Σικόμα Περούτζια (Ιταλία) | 6 | 6 | 0 | 16 | (18-5) |
2. | Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτάνοβα (Ιταλία) | 6 | 4 | 2 | 13 | (14-7) |
3. | Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο) | 6 | 2 | 4 | 7 | (8-14) |
4. | Φενερμπαχτσέ Κων/πολης (Τουρκία) | 6 | 0 | 6 | 0 | (4-18) |
Β όμιλος
1η αγωνιστική
7/12: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) – Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) 3-1 (25-14, 25-23, 21-25, 28-26)
5/12: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) – ΠΑΟΚ 3-2(25-19, 27-29, 33-35, 25-23, 15-11)
2η αγωνιστική
21/12: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - ΠΑΟΚ 3-1 (25-21, 24-26, 25-20, 25-22)
19/12: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)
3η αγωνιστική
18/1: ΠΑΟΚ - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 2-3 (25-17, 30-28, 14-25, 17-25, 9-15)
17/1: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) 3-0 (25-22, 25-21, 25-16)
4η αγωνιστική
31/1, 21.00: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - ΠΑΟΚ 3-0 (25-22, 25-17, 25-18)
1/2, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) - Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) 0-3 (21-25, 18-25, 21-25)
5η αγωνιστική
13/2: ΠΑΟΚ - Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) 3-1 (25-16, 16-25, 26-24, 25-20)
14/2: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) 3-0 (25-15, 25-13, 25-12)
6η αγωνιστική
28/2: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 1-3 (14-25, 21-25, 26-24, 19-25)
28/2: ΠΑΟΚ - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) 3-1 (22-25, 25-22, 25-20, 25-20)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Ν. | Η. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Φριντρισχάφεν (Γερμανία) | 6 | 6 | 0 | 17 | (18-4) |
2. | Χάλκμπανκ (Τουρκία) | 6 | 3 | 3 | 9 | (12-10) |
3. | ΠΑΟΚ (Ελλάδα) | 6 | 2 | 4 | 8 | (11-14) |
4. | Σασταμάλα (Φινλανδία) | 6 | 1 | 5 | 2 | (4-17) |
Γ όμιλος
1η αγωνιστική
6/12: Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) – Σομόν (Γαλλία) 1-3 (25-19, 18-25, 19-25, 27-29)
7/12: Λοκομοτιβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) – Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) 3-0 (25-23, 25-17, 25-22)
2η αγωνιστική
20/12 Σομόν (Γαλλία) – Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) 3-2 (22-25, 19-25, 25-22, 25-22, 15-11)
20/12 Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) – Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) 3-0 (25-18, 25-18, 25-19)
3η αγωνιστική
17/1 Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) – Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) 2-3(15-25, 25-23, 20-25, 25-23, 12-15)
16/1 Σομόν (Γαλλία) – Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) 2-3 (27-29, 25-22, 25-18, 19-25, 15-17)
4η αγωνιστική
31/1 Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) – Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) 3-1 (25-23, 22-25, 25-22, 25-13)
31/1 Λοκομοτιβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) – Σομόν (Γαλλία) 3-1 (23-25, 25-22, 25-19, 25-18)
5η αγωνιστική
14/2 Ντιναμο Μόσχας (Ρωσία) – Σομόν (Γαλλία) 3-1 (25-16, 19-25, 25-19, 25-18)
13/2 Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) – Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) 3-0 (25-19, 25-15, 25-19)
6η αγωνιστική
28/2 Σομόν (Γαλλία) – Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) 3-2 (25-22, 25-19, 20-25, 22-25, 16-14)
28/2 Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) – Λοκομοτιβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) 2-3 (25-16, 25-21, 21-25, 24-26, 19-21)
C΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Ν | Η | Β. | ΣΕΤ |
1. | Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) | 6 | 5 | 1 | 13 | (15-8) |
2. | PGE Σκρα Μπελχάτοφ (Πολωνία) | 6 | 3 | 3 | 9 | (12-12) |
3. | Σαμόντ VB 52 (Γαλλία) | 6 | 3 | 3 | 8 | (13-14) |
4. | Ντιναμό Μόσχας (Ρωσίας) | 6 | 1 | 5 | 6 | (10-16) |
Δ όμιλος
1η αγωνιστική
6/12 Τουλούζ (Γαλλία) – Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 1-3 (31-29, 20-25, 23-25, 19-25)
6/12 Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) – Μπερλίν (Γερμανία) 3-0 (25-21, 25-19, 26-24)
2η αγωνιστική
21/12 Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Μπερλίν (Γερμανία) 3-1 (25-20, 25-19, 25-27, 25-22)
19/12 Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) – Τουλούζ (Γαλλία) 3-0 (25-10,25-21, 25-20)
3η αγωνιστική
17/1 Μπερλίν (Γερμανία) – Τουλούζ (Γαλλία) 3-0 (25-15 28-26, 25-16)
16/1 Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 3-0 (25-13, 25-23, 25-12)
4η αγωνιστική
30/1 Τουλούζ (Γαλλία) – Μπερλίν (Γερμανία) 1-3 (20-25, 25-15, 23-25, 18-25)
31/1 Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) – Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 0-3 (24-26, 20-25, 18-25)
5η αγωνιστική
14/2 Μπερλίν (Γερμανία) – Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 1-3 (17-25, 20-25, 25-23, 23-25)
13/2 Τουλούζ (Γαλλία) – Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 2-3 (17-25, 22-25, 25-23, 25-23, 15-12)
6η αγωνιστική
28/2 Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Τουλούζ (Γαλλία) 3-0 (25-15, 25-10, 25-17)
28/2 Μπερλίν (Γερμανία) – Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 3-2 (23-25, 25-16, 18-25, 25-17, 15-09)
D΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Ν | Η | Β. | ΣΕΤ |
1. | Zενίτ Καζάν (Ρωσία) | 6 | 6 | 0 | 18 | (18-3) |
2. | Γιαστρέμπσκι Βιέγκελ (Πολωνία) | 6 | 3 | 3 | 9 | (11-11) |
3. | Μπερλίν Ρισάικλιν Βόλεϊ (Γερμανία) | 6 | 3 | 3 | 8 | (11-12) |
4. | Σπέισερς Τουλούζ VB (Γαλλία) | 6 | 0 | 6 | 1 | (4-18) |
Ε όμιλος
1η αγωνιστική
6/12 Αρκάς (Τουρκία) – Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 0-3 (23-25, 28-30, 23-25)
5/12 Νόλικο Μάσεϊκ (Βέλγιο) – Τρεντίνο (Ιταλία) 1-3 (17-25, 23-25, 25-23, 17-25)
2η αγωνιστική
20/12 Κεντζιέρζιν (Πολωνία) – Τρεντίνο (Ιταλία) 3-2 (18-25, 24-26, 25-23, 25-16, 15-12)
20/12 Νόλικο Μάσεϊκ (Βέλγιο) – Αρκάς (Τουρκία) 3-2 (25-23, 22-25, 23-25, 25-21, 15-10)
3η αγωνιστική
18/1 Τρεντίνο (Ιταλία) – Αρκάς (Τουρκία) 3-0 (25-22, 26-24, 25-17)
17/1 Κεντζιέρζιν (Πολωνία) – Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο) 3-0 (25-22, 25-20, 25-18)
4η αγωνιστική
1/2 Αρκάς (Τουρκία) – Τρεντίνο (Ιταλία) 1-3 (25-22, 9-25, 17-25, 17-25)
30/1 Νόλικο Μάσεϊκ (Βέλγιο) – Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 3-2 (26-24, 24-26, 25-20, 22-25, 17-15)
5η αγωνιστική
14/2 Τρεντίνο (Ιταλία) – Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 2-3 (25-23, 22-25, 25-27, 25-21, 15-17)
14/2 Αρκάς (Τουρκία) – Νολικο Μάσεϊκ (Βέλγιο) 0-3 (16-25, 21-25, 21-25)
6η αγωνιστική
28/2 Κεντζιέρζιν (Πολωνία) – Αρκάς (Τουρκία) 3-0 (25-19, 25-17, 25-23)
28/2 Τρεντίνο (Ιταλία) – Νόλικο Μάσεϊκ (Βέλγιο) 3-1 (25-16, 29-27, 23-26, 26-24)
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Ν | Η | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ζάκσα Κιέντζιερτζιν Κόζλε (Ιταλία) | 6 | 5 | 1 | 14 | (17-7) |
2. | Τρεντίνο Ντιατέκ (Ιταλία) | 6 | 4 | 2 | 14 | (16-9) |
3. | Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) | 6 | 3 | 3 | 7 | (11-13) |
4. | Αρκάς Σμύρνης (Τουρκία) | 6 | 0 | 6 | 1 | (3-18) |