17-10-2023 12:05

ΕΣΠΕΔΑ Β εθνική ανδρών: Μεγάλη ανατροπή του Έσπερου στη Νίκαια, σημαντικά τρίποντα για Νέα Πέραμο και ΓΣ Ηλιούπολης

Το μεγάλο θρίλερ στη Νίκαια που βρήκε νικητή τον ‘Εσπερο, ήταν το παιχνίδι που συγκέντρωσε τα φώτα στην πρεμιέρα της Β’εθνικής ανδρών ΕΣΠΕΔΑ.

Αρχικά η ομάδα της Καλλιθέας πήρε το προβάδισμα στις λεπτομέρειες με 0-1 (26-28), ο Ιωνικός αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 2-1 (25-19, 25-16) αλλα η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Ισοφάρισαν εύκολα σε 2-2 με 11-25 και όλα κρίθηκαν σε δραματικό τάι μπρέικ, όπου ο ‘Εσπερος πήρε το δίποντο με 13-15. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη (1-3) και για τη Νέα Πέραμο που προηγήθηκε 0-2 (16-25, 23-25) του Κότινου στη Δραπετσώνα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 με γκραν γκινιολ σετ, το οποίο τελείωσε με 26-24.

Στο τέταρτο σετ ο Κότινος ξέμεινε από δυνάμεις, και η Νέα Πέραμος με ένα εύκολο 12-25, πήρε το ματς και το πολυπόθητο τρίποντο Τέλος σκληρή μονομαχία είχαμε στο κλειστό της Ηλιούπολης, όπου ο περυσινός νταμπλούχος της κατηγορίας ΓΣ λύγισε με 3-1 τα τρομερά ταλέντα (Κ21) του Μίλωνα.

Οι «πράσινοι» της Ν Σμύρνης πήραν το πρώτο σετ με 21-25, αλλα στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας ολοκλήρωσαν την ανατροπή με καθαρό τρίποντο (3-1).

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας:

ΑΣΚΔ Κότινος- ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος 1-3 (16 - 25 (1), 23 - 25 (2), 26 - 24 (3), 12 - 25 (4)

ΑΟ Ιωνικός Νίκαιας- ΠΟΚ Έσπερος 2-3 (26 - 28 (1), 25 - 19 (2), 25 - 16 (3), 11 - 25 (4), 13 - 15 (5)

ΓΣ Ηλιούπολης- ΑΟΝΣ Μίλων Κ21 3-1 (21 - 25 (1), 25 - 21 (2), 25 - 17 (3), 25 - 18 (4)