02-05-2024 05:01

Pre League Γυναικών: Ιστορική άνοδο για τον σπουδαίο Μίλωνα στη Volley League με εκπληκτικό «μπρέικ» στη Ν. Ερυθραία

Ένας ψυχωμένος Μίλωνας οπου το μάτι των παικτριών του «γυάλιζε», κατάφερε να κάνει «μπρέικ» με 1-3 (22-25, 18-25, 25-22, 20-25) στον τρίτο τελικό ανόδου της Πρι Λιγκ (2-1 νίκες), στο κλειστό της Ν. Ερυθραίας, με αντίπαλο τις Αμαζονες, και ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στη Volley League Γυναικών. Επίσης για πρώτη φορά η Ν. Σμύρνη θα χει δύο ομάδες(πρωταθλητής Πανιώνιος) στη μεγάλη καηγορία

Από την άλλη οι Αμαζόνες για ένα τόσο καθοριστικό παιχνίδι στην έδρα τους, παρουσιάστηκαν μετριότατες, όπως και στο δεύτερο παιχνίδι στις 17/4 στη Ν. Σμύρνη όπου ηττήθηκαν με 3-1. Φάνηκαν για ενάμιση σετ αλλα και πάλι δεν είχαν διάρκεια και ενέργεια στο παιχνίδι τους, έκαναν πολλά και κρίσιμα λάθη, είχαν κάκιστη υποδοχή, και γενικά δεν άντεξαν στην πίεση του πιο αποφασιστικού και παθιασμένου Μίλωνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

«Φουριόζος» μπήκε ο Μίλωνας στο παιχνίδι και με την Γκρέκα να κατασκηνώνει στο σερβίς, οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με το εντυπωσιακό 0-7 ενώ λίγο αργότερα εκτόξευσαν την διαφορά στο +10 (2-12) από καρφί της Σάντος. Οι γηπεδούχες μετά το αρχικό «μπλακ άουτ» κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, μειώνοντας σε 7-13 με την Τόσι, η Δορμπαράκη όμως με μπλοκ άνοιξε και παλι την διαφορά στο 7-16.

Οι Αμαζόνες απάντησαν και πάλι και με εκπληκτικό σερί 13-4, έφεραν με τη Νομικού το ματς στα ίσα με 20-20. Οι «πράσινες» παρά το φοβερό ξέσπασμα των Αμαζόνων, βρήκαν λύσεις και με άσσο της Καλντερόν, πήραν προβάδισμα με 21-23. Η Χριστοδούλου μείωσε σε 22-23 αλλα ένα χαμένος σερβίς της Τόσι και άσσος (ο πέμπτος συνολικά στο σετ) της Γιαννέλου, ο Μίλωνας πήρε το σετ με 22-25 και έκανε το 0-1.

Με φόρα μπήκε και στο δεύτερο σετ ο Μίλωνας και με την τετράδα, Σαντος, Καλντερόν, Γκρέκα, Βυθούλκα να κάνει πάρτι, η ομάδα της Ν. Σμύρνης σόκαρε τις Αμαζόνες με 12-22. Στην συνέχεια, οι παίκτριες του Βασίλη Πανδή ανέβασαν την απόδοση τους, μάζεψαν την διαφορά με 17-23 από πόντο της Νίλον αλλα και πάλι ο Μίλωνας από δύο διαδοχικά λάθη των Αμαζόνων, μπόρεσε να πάρει το σετ και το σοβαρό προβάδισμα με 0-2.

Στο τρίτο οι Αμαζόνες με την αλλαγή της Κορρέ….επέστρεψαν. δριμύτερες. Πήραν κεφάλι στο σκορ με 7-2 από επίθεση της Χριστοδούλου, η Γκρέκα μείωσε σε 10-8, με σερί 7-2 οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 17-12. Εκεί χαλάρωσαν, ο Μίλωνας πλησίασε στο 18-16, η Χριστοδούλου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 23-19, οι φιλοξενούμενες με καρφί της Σάντος μείωσαν σε 23-22 και απείλησαν με ανατροπή. Ένας κρίσιμος πόντος της Τόσι και άουτ επίθεση της Σάντος, έκριναν το σετ με 25-22 για τις Αμαζόνες και την μείωση του σκορ σε 1-2.

Και ενώ όλοι περίμεναν ένα τέταρτο σετ πολύ πιο αμφίρροπο, είχαμε κυριαρχία του Μίλωνα. Το αρχικό 10-10 έγινε 13-18 με πόντο της εξαιρετικής κεντρικής Δορμπαράκη ενώ στην εξέλιξη του σετ, η κορυφαία Γκρέκα έφερε το σετ στο +8 (14-22). Οι Αμαζόνες μείωσαν προσωρινά σε 18-22 από λάθος της Καλντερόν.

Με την Βυθούλκα να επιλέγει τη Σάντος στις τελευταίες και κρίσιμες επιθέσεις και την Κουβανή να βάζει την υπογραφή της στο ένδοξο φινάλε, ο Μίλωνας πανηγύρισε έξαλα το τελικό 20-25 και το οριστικό 1-3 που τον έστειλε στην μεγάλα σαλόνια της Volley League

Από τον Μίλωνα που πήρε πολλά από πολλές η τριάδα των πρώην Αμαζόνων, Γκρέκα, Βυθούλκα, Σάντος βρέθηκε σε μεγάλο βράδυ ενώ πολύ κοντά τους Καλντερόν, Δορμπαράκη, Γιαννέλου και η λίμπερο Χάνα.

Από τις Αμαζόνες που έχασαν δεύτερο σερί τελικό ανόδου (πέρυσι από τα Πεύκα με μειονέκτημα έδρας), οι περισσότερες αθλήτριες βρέθηκαν σε μέτρια βραδιά ενω τα λιγότερα λαθη έκαναν Χριστοδούλου και Κορρέ.

Μετα τη λήξη του αγώνα, ο γενικός γραμματέας της ΕΟΠΕ, Νεκτάριος Χαλβατζής , απένειμε στις δυο ομάδες τα αντίστοιχα μετάλλια της δεύτερης και τρίτης θέσης.

Διαιτητές Μυλωνάκης, Βελώνης Τα σετ 1-3 (22-25, 18-25, 25-22, 20-25)

Αμαζόνες (Πανδής) Χριστοδούλου, Νίλον, Τόσι, Νικολαϊδη, Νομικού, Βαρουδάκη, Τζαφέρη (λ) Κορρέ, Ρεντούμη.

Μίλωνας (Δεναξάς): Γκρέκα, Σάντος, Καλντερόν, Βυθούλκα, Δορμπαράκη, Γιαννέλου, Χάνα (λ), Γούλα (λ), Θεοδωρακέα, Μανώλαινα,