22-04-2024 15:54

Β εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: «Μπρέικ» πρόκρισης του Φοίβου στον τελικό των πλέι οφ 2-3 τον μαχητικό ΑΟ Άνοιξης

Ο Φοίβος Μελισσίων ήταν η ομάδα που πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Β’ Εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ καθώς με 2-3 ((25-20, 15-25, 23-25, 25-20, 15-17)  ξεπέρασε πολύ δύσκολα το εμπόδιο του ΑΟ Άνοιξης, και τελείωσε τη σειρά των ημιτελικών με «3-1» νίκες.

Η νίκη στον πρώτο αγώνα έδινε στο Φοίβο Μελισσίων προβάδισμα με 2-1 κάτι που αξιοποίησε η ομάδα του Στέλιου Ατσιδαύτη. Ο ΑΟ Άνοιξης ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας καλή εικόνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μετά το 25-20 του πρώτου σετ. Ωστόσο η εικόνα στη συνέχεια ήταν διαφορετική. Στο δεύτερο σετ ο Φοίβος πίεσε με κάθε τρόπο την απέναντι πλευρά. Αυτό οδήγησε στην ισοφάριση καθώς ο Φοίβος Μελισσίων με 15-25 κατέκτησε το σετ.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο ανταγωνιστικό. Μετά από ένα χορταστικό σετ ο Φοίβος με 23-25 πήρε προβάδισμα στα σετ και μαζί απέκτησε ψυχολογικό πλεονέκτημα. Οι γηπεδούχες, όμως, δεν παράτησαν το παιχνίδι. Με καλύτερες επιλογές στην επίθεση ο ΑΟ Άνοιξης κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-20 και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί μετά από μεγάλη μονομαχία ο Φοίβος επικράτησε σε φινάλε θρίλερ με 15-17 και απέδρασε με 2-3.

Από τον Φοίβο ξεχώρισε η έμπειρη τριάδα, Χρυσομάλλη, Κωτσιάκη, Διώτη, ενώ από την δυνατή Ανοιξη Κωστοπούλου, Κοκκαλάκη, Μαραγκού, Ντιγριντάκη.Πλέον ο Φοίβος Μελισσίων αναμένει το αποτέλεσμα της σειράς αγώνων μεταξύ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης και Παπάγου όπου η Δεξαμενή προηγείται με 2-1.

Διαιτητές: Οικονομου- Κουρτεσιώτης

ΑΟ  Άνοιξη  (Σπανός) Κοκκαλάκη, Κωστοπούλου, Μαραγκού, Πατρινού, Ντιγριντάκη, Χαριμαδοπούλου (λ) Μπέτκα, Μπαρούτη

Φοίβος Μελισσίων (Ατσιδαύτης): Χρυσομμάλλη, Διώτη, Κωτσιάκη, Κοτζεδάκη, Γιαννακάκη, Γεωργακοπούλου, Χαβιάρα (λ), Μάστορα (λ), Κομίνη, Χατζή

Τα αποτελέσματα

:01η αγωνιστική

Δευ-15/04/24    21:45    Λύκειο Μελισσίων   ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΟ Άνοιξης      3-0(25-19,25-13,27-25)

02η αγωνιστική

Παρ-19/04/24   ΑΟ Άνοιξης - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"  2-3 (25-20, 15-25, 23-25, 25-20, 15-17)

Μεταφορά αποτελεσμάτων Α΄ φάσης (1-1): ΣΦΑ Μελισσίων ΄΄Ο Φοίβος΄΄ - ΑΟ Άνοιξης (3-2, 2-3). Δεξαμενή Μεταμόρφωσης-Παπάγου 2-1 νίκες

01η αγωνιστική

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΣ Παπάγου     2-3(23-25,25-22,25-17,17-25,8-15)

Τετ-1/05/24       21:45    Παπάγου     ΑΣ Παπάγου - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης

03η αγωνιστική

Πεμ-9/05/24      21:45    Νέο Κλειστό Μεταμόρφωσης      ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΣ Παπάγου

Μεταφορά αποτελεσμάτων Α΄ φάσης (2-0): ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΣ Παπάγου (3-1, 3-0).