17-02-2024 21:43

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη με σούπερ Μπάκα, 3-1 τη Θέτιδα

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες ο Άρης πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο κερδίζοντας για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν τη Θέτιδα.
Στο ντεμπούτο του Μανώλη Σκουλικάρη στον πάγκο της ομάδας της Βούλας στη Volley League (ήταν στον πάγκο και στον προημιτελικό του Κυπέλλου), η Θέτις γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, αλλά παρέμεινε στην 7η θέση (και στο -2 από την 5η όπου βρίσκονται τα Πεύκα).

Στα δύο πρώτα σετ οι φιλοξενούμενες ξεκινούσαν καλύτερα τον αγώνα (ήταν μπροστά με 6-8) αλλά μετά τον 10ο πόντο ο Άρης έχτιζε μεγάλες διαφορές (16-12 στο πρώτο, 16-10 στο δεύτερο) φτάνοντας εύκολα στο 2-0.

Στο γ' σετ πάλι ο Άρης έκανε την ανατροπή, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει με τη Θέτιδα στο 22-22 να φτάνει σε σετ μπολ με άσο της Οκάρο. Η Χέιντεν έχασε την πρώτη ευκαιρία, όχι όμως και τη δεύτερη διαμορφώνοντας το 23-25.

Η Θέτις ξεκίνησε καλύτερα και στο δ' σετ όπου προηγήθηκε 8-11, όμως τα σερβίς της Μπάκα έφεραν νέα ανατροπή (12-11) και στο 16-15 ο Άρης με μπλοκ και σερβίς ξέφυγε 19-15. Η Θέτις στο 20-17 είχε την ευκαιρία να μειώσει, ωστόσο η Οκάρο κάρφωσε άουτ και με σερί 5-0 οι κιτρινόμαυρες πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Ισκάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Ψύχου, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 6-8, 16-12, 21-14, 25-17
2ο σετ: 6-8, 16-10, 21-16, 25-21
3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-20, 23-25
4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-17

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-21, 23-25, 25-17) σε 105'

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 22 (14/29 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ.-36% άριστες), Σόουζα 21 (17/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 11 (4/9 επ., 7 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 10 (6/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιούρντζα 8 (5/24 επ., 28% υπ.-11% άριστες), Ξανθοπούλου 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Θεοδοσίου (λ, 43% υπ.-25% άριστες), Σαουλίδου (λ), Αποστολίδου, Παπαδοπούλου.

Α.Σ.Π. Θέτις (Μανώλης Σκουλικάρης): Όλσον 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Χέιντεν 16 (12/33 επ., 4 άσσοι, 56% υπ.-40% άριστες), Οκάρο 13 (10/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιρίνινα 3 (3/8 επ.), Μερτέκη 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-31% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (5/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 58% υπ.-37% άριστες), Κοντονή (λ), Διολη 1 (1/2 επ.), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου, Σπανάκη 1 (1/4 επ.).

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Θέλαμε να συνδυάσουμε την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου με μια νίκη σήμερα. Κι οι δυο ομάδες είχαμε μεσοβδόμαδα αγώνες στα πέντε σετ, αλλά τα κορίτσια άντεξαν και πήραμε μια πολύ μεγάλη νίκη».

Μανώλης Σκουλικάρης (προπονητής Θέτιδας): «Δυστυχώς σε κάποιο σημεία χάναμε τη συγκέντρωση μας, δεν μας έβγαιναν κάποια πράγματα... Ο Άρης έπαιξε καλά στα δύο πρώτα σετ, αλλά ενώ μειώσαμε κολλήσαμε στο 8-11 του δ' σετ και χάσαμε. Πλέον πρέπει να κερδίσουμε την άλλη εβδομάδα το Μαρκόπουλο».