24-02-2024 23:52

Η Θέτιδα έβαλε τέλος στο σερί ηττών, 3-1 το Μαρκόπουλο

Τέλος στο αρνητικό σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων έβαλε η Θέτις που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη με τον Μανώλη Σκουλικάρη στον πάγκο της.

Η ομάδα της Βούλας σ' ένα ματς που είχε τον χαρακτήρα τελικού, κατάφερε να επιβιώσει, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τα λάθη που έκαναν οι φιλοξενούμενες (ο ΑΟΜ έδωσε 30 πόντους, ενώ η Θέτις 22).

Μετά το σχετικά εύκολο 1-0 (μετά το 15-13 ξέφυγε η Θέτις), ακολούθησε ένα συναρπαστικό β' σετ όπου το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 12-16 και 17-20, αλλά με επιμέρους σκορ 6-1 η Θέτις έκανε τυο 23-21. Η γηπεδούχος ομάδα έφτασε σε σετ μπολ (24-23), όμως χαμένο σερβίς της Χέιντεν, λάθος της Μερτέκη στην υποδοχή και κόντρα της Νικολογιάννη καθώς και μπλοκ του ΑΟΜ έφεραν το 24-26.

Στο τρίτο σετ το αμφίρροπο 8-6 έγινε 13-6, με το Μαρκόπουλο να κάνει την ανατροπή μειώνοντας σε 19-17 αλλά να την αφήνει στη μέση (22-17) για το 2-1...

Η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε καλύτερα στο δ' σετ (3-0, 6-3) και είχε σταθερά το προβάδισμα (8-6, 13-12, 18-15, 20-17) για να φτάσει σε τριπλό ματς μπολ (24-21 από 22-21). Ο ΑΟΜ μείωσε με την Ντε Τζίσους και μπλοκ των Λέιθαμ Τοντάι, για να ισοφαρίσει 24-24 με άσο της Κωτσαρά στην Μερτέκη. Ωστόσο η Χέιντεν τελείωσε την επόμενη επίθεση και το άουτ της Νικολογιάννη έδωσε τέλος στο θρίλερ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Σπίγγου, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Μισιάκα.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21
2ο σετ: 7-8, 12-16, 20-21, 24-26
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-17, 25-19
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 26-24

Τα σετ: 3-1 (25-21, 24-26, 25-19, 26-24) σε 112'
*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΜ προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.Π. Θέτις (Μανώλης Σκουλικάρης): Όλσον 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χέιντεν 17 (14/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-36% άριστες), Οκάρο 18 (14/32 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιρίνινα 8 (4/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μερτέκη 10 (9/30 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ.-18% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (10/21 επ.) / Μανιατογιάννη (λ, 41% υπ.-18% άριστες), Παυλοπούλου.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 11 (11/33 επ., 39% υπ.-33% άριστες), Νάγκελς 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 23 (21/43 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.-33% άριστες), Αλλαγιάννη 2 (2 μπλοκ), Λέιθαμ 13 (10/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοντάι 15 (11/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 61% υπ.-30% άριστες), Δικαιούλια, Κωτσαρά 1 (1 άσσος), Κασδοβασίλη 1 (1/4 επ.), Μπενέζη.

Η γνώμη του πάγκου

Μανώλης Σκουλικάρης (προπονητής Θέτιδας): «Κι οι δύο ομάδες θέλανε τους βαθμούς με αποτέλεσμα να υπάρχει άγχος και πολλά λάθη. Όταν είχαμε τη συγκέντρωση μας επικρατούσαμε εύκολα. Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη, αλλά δεν σταματάμε εδώ και συνεχίζουμε γιατί δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμη»

Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι (προπονητής ΑΟΜ): «Δεν είχαμε ακριβώς την εμφάνιση που περιμέναμε. Δεν είναι ότι παίξαμε άσχημα, αλλά κάναμε πολλά λάθη, αβίαστα λάθη... Κι όταν ένα σετ τελειώνει με τη μίνιμουμ διαφορά αυτά τα λάθη κοστίζουν. Ίσως έπρεπε να πάρουμε περισσότερα ρίσκα στην επίθεση γιατί εκεί νομίζω ότι ήταν η διαφορά των δύο ομάδων. Τώρα στρέφουμε την προσοχή μας στο επόμενο ματς γιατί το φετινό πρωτάθλημα είναι πραγματικά τρελό».