31-03-2024 02:09

Πλέι άουτ Γυναικών: "Μπλόκαρε" την παραμονή του ο Άρης 1-3 τον Απολλώνιο που έπεσε στην Πρι Λιγκ

Ο Άρης κέρδισε για δεύτερη φορά τον Απολλώνιο στα πλέι άουτ και τέταρτη συνολικά στην φετινή περίοδο και πανηγύρισε την παραμονή του στη Volley League γυναικών ενω η ομάδα του Κερατσινίου ένα χρόνο μετά την άνοδο της στη μεγάλη κατηγορία να επιστρέφει στην Pre League, με απολογισμό 4 μόνο νίκες και 20 ήττες σε 24 συνολικά ματς μαζί με τα παιχνίδια των πλέι άουτ.

Οι κιτρινόμαυρες έχοντας κερδίσει με 3-0 στην Θεσσαλονίκη στον πρώτο αγώνα των play outs μπήκαν στον αγώνα με αποφασιστικότητα για να τελειώσουν τη σειρά των play outs και με εξαιρετικό μπλοκ και σερβίς προηγήθηκαν με 0-2 (14-25, 22-25).

Ο Απολλώνιος με φοβερή αντεπίθεση στο τρίτο σετ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 18-13, 20-15, 24-20, ο Άρης μείωσε σε 24-22 και η Ράπτη με καρφί τελείωσε το σετ με 25-22 και έδωσε προσωρινά οξυγόνο στην ομάδα του Κερατσινίου με 1-2.

Στο τέταρτο  σετ ο Αρης αντέδρασε, μπήκε πολύ δυνατα και πήρε σταθερές διαφορές στο σκορ. Καθοριστικό ήταν το σημείο όπου το 13-15 του δ' σετ όταν ο Άρης με την Μπάκα απο στο σερβίς ανέβασε το σκορ στο 13-19 και στη συνέχεια εκτόξευσε την διαφορά με τις Γιούρντζα και Σόουζα Ολιβέιρα στο 15-22. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης τελείωσε το σετ με 18-25 και με 1-3 σετ πανηγύρισε τη δίκαιη νίκη και παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Συγκινητικό 'ηταν το φινάλε, οταν ο κοσμος χειροκρότησε θερμά τις δακρυσμένες αθλήτριες, το  βουρκωμένο προπονητικό τιμ και  την φορτισμένη διοίκηση του Απολλώνιου που εκπροσώπησαν οι Γιάννης και Μιχάλης Μαθιουδάκης ενω στη συνέχεια ανταπέδωσε  το χειροκρότημα στους φίλους της ομάδας, όλη η αποστολή του συλλόγου του Κερατσινίου.

1ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 14-25

2ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 22-25

3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-22

4ο σετ: 7-8, 13-16,, 15-21, 18-25

Τα σετ: 1-3 (14-25, 22-25, 25-22, 18-25) σε 106'

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Καραντουμάν 6 (4/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ.-12% άριστες), Πήττα 11 (4/10 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ράπτη 13 (13/41 επ., 53% υπ.-34% άριστες), Λάβδα 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Καββαδία 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Ασόνια 12 (12/40 επ., 2 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 53% υπ.-38% άριστες), Μότσιανου, Σιδεράτου 1 (1/2 επ.), Μπαρθέλ.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 22 (18/47 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ.-19% άριστες), Σόουζα 14 (11/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 11 (5/11 επ., 6 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Γιούρντζα 16 (16/34 επ., 50% υπ.-00% άριστες), Ξανθοπούλου 4 (1/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Θεοδοσίου (λ, 37% υπ.-30% άριστες), Αποστολίδου.