07-04-2024 22:25

Α2 Γυναικών (πλέι οφ): Με «σουίπ» στον τελικό της Ά ζώνης ο Ηρακλής Κηφισιάς, «1-1» Πετρούπολη-Αργυρούπολη, Περσέας - ΕΑΛ φιναλίστ στη Β’ Ζώνη

Στον τελικό της ‘Α ζώνης της Α2 γυναικών πέρασε ο Ηρακλής Κηφισιάς, καθώς στον δεύτερο ημιτελικό κόντρα στην Αγ. Παρασκευή, έκανε το «2-0» με 1-3 (22-25, 12-25, 25-22, 19-25) και τελείωσε την σειρά με «σουίπ»

Όσο για τον αντίπαλο του θα πρέπει να περιμένει το νικητή Αργυρούπολης-Πετρούπολης, με τη συγκεκριμένη σειρά να είναι στο 1-1 και το τρίτο ματς να γίνεται την Τετάρτη 10/4. Στο δεύτερο ματς μετά απο μεγάλη μάχη, η Πετρούπολή λύγισε στο τάι μπρέικ την Αργυρούπολη με 3-2.

Όσον αφορά το διπλό του Ηρακλή στην Αγ. Παρασκευή , αυτό δεν ήρθε και εύκολα. Η Αγ. Παρασκευή αντιστάθηκε στα δύο από τα τέσσερα σετ της συνάντησης ενω ο Ηρακλής ήταν πιο ψύχραιμος και ουσιαστικός στα κρίσιμα σημεία.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 18-20, οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 21-20 αλλά στις λεπτομέρειες ο Ηρακλής με τις Αργυροπούλου, Παπαγιαννοπούλου πήρε το σετ με 22-25. Στο δεύτερο έκανε περίπατο με 12-25, ενώ στο τρίτο η Αγ. Παρασκευή ήταν καταιγιστική.

Οι παίκτριες της τρομερό πάθος και πείσμα πήραν εκπληκτικό προβάδισμα με 22-15 με άσσο της Βασιλειάδη. Ο Ηρακλής αντέδρασε και με σερί 7-2 μείωσε σε 24-22 αλλα η εξαιρετική Ιωαννίδου με καρφί λύτρωσε τις γηπεδούχες με 25-22 και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της να μειώσει σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο ο Ηρακλής σοβαρός και πολύ αποτελεσματικός σε μπλοκ και επίθεση και με πολλές πρωταγωνίστριες, όπως Αργυροπούλου, Κατσιμάνη, Κοντούδη, Σαρακατσάνη, Παπαγιαννοπούλου, πήρε το σετ με 19-25 και «κλείδωσε» τη νίκη- πρόκριση.Παράλληλα έμεινε αήττητος για 24 ματς.

Απο τη μαχητική Αγία Παρασκευή ξεχώρισαν Ιωαννίδου, Στάθη, Παυλοπούλου, Βασιλειάδη.

Τα σετ 1-3 (22-25, 12-25, 25-22, 19-25)

Διαιτητές: Αρβανίτη- Σπίγγου

Αγ. Παρασκευή (Μακρόπουλος): Παυλοπούλου, Ιωαννίδου, Νικολάου, Στάθη, Βασιλειάδη, Μέγγου, Καραντάνη (λ), Ιμπραχήμ, Λάϊου, Κωτούλα, Λεκατσά

Ηρακλής Κηφισιάς (Ταμπουρατζής): Κοντούδη, Αργυροπούλου, Κατσιμάνη, Γράβαρη, Παπαγιαννοπούλου, Σαρακατσάνη, Γκιαούρη (λ), Χελιώτη (λ), Ανγκούλο, Θάνου, Παρισάκη.

Στον τελικό Περσέας- ΕΑ Λάρισας

Στη Β’ Ζώνη, Περσέας Θεσσαλονίκης και ΕΑ Λάρισας διπλασίασαν τις νίκες τους, με Νέα Γενεά και Αργώ Βόλου αντίστοιχα και πέρασαν στον μεγάλο τελικό των πλέι οφ, όπου θα παλέψουν στις δύο νίκες για την άνοδο.