Η Ιταλία νίκησε την Ολλανδία 3-0 και διατήρησε το αήττητο μετά την 4η αγωνιστική, ενώ τη νίκη της ημέρας πέτυχε η Πολωνία που νίκησε την Λευκορωσία 3-0. Ετσι τη δεύτερη θέση διεκδικούν η Πολωνία και η Λευκορωσία με την Ολλανδία με την πρώτη να έχει τον πρώτο λόγο καθώς εάν πάρει δύο σετ από την Ολλανδία απόψε θα εξασφαλίσει την δεύτερη θέση.
Στον Β΄όμιλο στα Τίρανα η Τουρκία παρότι έχασε το 1ο σετ από την Σερβία νίκησε 3-1 στο σούπερ ντέρμπι και ξαναμπήκε στο παιχνίδι της δεύτερης θέσης. Αυτή θα κριθεί απόψε και η Γερμανία κρατάει την κατάσταση στα χέρια της. Εχοντας μία νίκη περισσότερη από την Τουρκία η Γερμανία εάν νικήσει την αήττητη Ρωσία θα προκριθεί ωστόσο αυτό δεν θα είναι εύκολο και τα πάντα είναι ανοικτά στην σημερινή ημέρα που είναι και η τελευταία της Α΄φάσης.
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Α΄ ΟΜΙΛΟΣ – Ντούρες
1η αγωνιστική – Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου
16.00: Αλβανία – Ολλανδία 0-3 (11-25, 13-25, 15-25)
18.30: Πολωνία – Βουλγαρία 3-0 (25-23, 25-18, 25-22)
21.00: Λευκορωσία – Ιταλία 1-3 (17-25, 20-25, 25-20, 18-25)
2η αγωνιστική – Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου
16.00: Ολλανδία - Βουλγαρία 3-1 (25-1;6, 25-22, 22-25, 25-23)
18.30: Αλβανία - Λευκορωσία 0-3 (15-25, 21-25, 13-25)
21.00: Ιταλία - Πολωνία 3-0 (25-21, 29-27, 25-12)
3η αγωνιστική – Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου
16.00: Λευκορωσία - Ολλανδία 3-0 (25-16, 25-22, 26-24)
18.30: Πολωνία - Αλβανία 3-0 (25-13, 25-06, 25-09)
21.00: Βουλγαρία - Ιταλία 1-3 (11-25, 25-19, 20-25, 20-25)
4η αγωνιστική – Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου
16.00: Λευκορωσία - Πολωνία 0-3 (23-25, 15-25, 19-25)
18.30: Αλβανία - Βουλγαρία 0-3 (19-25, 18-25, 21-25)
21.00: Ολλανδία - Ιταλία 0-3 (21-25, 19-25, 25-27)
5η αγωνιστική – Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου
16.00: Βουλγαρία - Λευκορωσία
18.30: Ιταλία - Αλβανία
21.00: Πολωνία - Ολλανδία
Α΄ΟΜΙΛΟΣ - Ντούρες | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | ΝΙΚ. | ΗΤ. | ΣΕΤ | Β. |
1. | Ιταλία | 4 | 4 | 0 | 12-2 | 12 |
2. | Πολωνία | 4 | 3 | 1 | 9-3 | 9 |
3. | Λευκορωσία | 4 | 2 | 2 | 7-6 | 6 |
4. | Ολλανδία | 4 | 2 | 2 | 6-7 | 6 |
5. | Βουλγαρία | 4 | 1 | 3 | 5-9 | 3 |
6. | Αλβανία | 4 | 0 | 4 | 0-12 | 0 |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ – Τίρανα
1η αγωνιστική – Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου
16.00: Τουρκία – Γερμανία 2-3 (22-25, 21-25, 25-22, 25-23, 10-15)
18.30: Ρωσία – Σερβία 3-0 (26-24, 25-21, 25-17)
21.00: Σλοβακία – Γαλλία 3-1 (25-12, 25-14, 12-25, 25-21)
2η αγωνιστική – Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου
16.00: Γερμανία - Σερβία 1-3 (16-25, 25-14, 19-25, 23-25)
18.30: Τουρκία - Σλοβακία 3-0 (25-11, 25-17, 28-26)
21.00: Γαλλία - Ρωσία 1-3 (25-23, 20-25, 21-25, 12-25)
3η αγωνιστική – Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου
16.00: Σλοβακία - Γερμανία 0-3 (14-25, 17-25, 14-25)
18.30: Ρωσία - Τουρκία 3-1 (25-23, 25-12, 16-25, 25-20)
21.00: Σερβία - Γαλλία 3-0 (25-20, 25-11, 25-20)
4η αγωνιστική – Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου
16.00: Σλοβακία - Ρωσία 0-3 (19-25, 12-25, 12-25)
18.30: Τουρκία - Σερβία 3-1 (22-25, 25-27, 25-21, 25-21)
21.00: Γερμανία - Γαλλία 3-2 (25-1, 20-25, 25-14, 19-25, 15-12)
5η αγωνιστική – Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου
16.00: Σερβία - Σλοβακία
18.30: Γαλλία - Τουρκία
21.00: Ρωσία - Γερμανία
Β΄ΟΜΙΛΟΣ - ΤΙΡΑΝΑ | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | ΝΙΚ | ΗΤ | ΣΕΤ | Β. |
1. | Ρωσία | 4 | 4 | 0 | 12-2 | 12 |
2. | Γερμανία | 4 | 3 | 1 | 10-7 | 7 |
3. | Τουρκία | 4 | 2 | 2 | 9-7 | 7 |
4. | Σερβία | 4 | 2 | 2 | 7-7 | 6 |
5. | Σλοβακία | 4 | 1 | 3 | 3-10 | 3 |
6. | Γαλλία | 4 | 0 | 4 | 4-12 | 1 |