22-06-2013 21:36

Νίκησε και ελπίζει σε τίτλο ο Ασκληπιός

Τη νίκη της χρονιάς σημείωσε ο Ασκληπιός που επικράτησε με 3-1 (25-13, 25-19, 24-26, 25-18) επί του Ηρακλή Κηφισιάς και μετάτρεψε σε τελικό την αναμέτρηση της Κυριακής απέναντι στην Ελπίδα Αμπελοκήπων. Οι ομάδα του Δημήτρη Ιόβτσεβ εμφανίστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, αποδεικνύοντας ότι δεν συμπληρώνει απλώς το Final 4.

Η καυτή ατμόσφαιρα ώθησε τα κορίτσια των γηπεδούχων που πολύ εύκολα έκαναν το 2-0. Ο Ηρακλής Κηφισιάς αντέδρασε και με ανατροπή έφτασε στο 24-26, όμως, στο τέταρτο σετ, ο Ασκληπιός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Τι ισχύει σε περίπτωση ισοβαθμιών

Σε περίπτωση που δύο ή περισσότερες ομάδες ισοβαθμήσουν για οποιαδήποτε θέση, τότε για τον υπολογισμό της θέσης θα λαμβάνονται υπόψη:

1) Οι βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε ομάδα στους μεταξύ τους αγώνες, 2) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τα νικηφόρα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ στους μεταξύ τους αγώνες, 3) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους βαθμούς (πόντους) και παρονομαστή τους χαμένους βαθμούς (πόντους) στους μεταξύ τους αγώνες, 4) Τις περισσότερες νίκες σε όλους τους αγώνες του Τουρνουά για την κάθε ομάδα που ισοβαθμεί, 5) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες του Τουρνουά για την κάθε ομάδα που ισοβαθμεί και 6) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους (βαθμούς) και παρονομαστή τους χαμένους βαθμούς (πόντους) σε όλους τους αγώνες του Τουρνουά για την κάθε ομάδα που ισοβαθμεί.

Τα σετ: 25-13, 25-19, 24-26, 25-18.

Ασκληπιός Τρικάλων (Ιόβτσεβ): Βουλγαράκη 8 (8/19 επ., 39% υπ. - 18% άριστες), Γεωργίου 3 (3 άσοι), Ντιρογιάννη 1 (1 άσος, 50% υπ. – 12% άριστες), Καπέλου 19 (10/19 επ., 3 άσοι, 6 μπλοκ), Τόλλιου 9 (6/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γιαννούλη 16 (14/29 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ)/ Κουκούτη Ι.–λ (39% υπ. - 18% άριστες), Λεπενιώτη, Γκουτσιούπα 8 (6/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 23% άριστες).

Ηρακλής Κηφισιάς (Πολύζος): Μολδοβανίδη 17 (17/38 επ., 28% υπ. – 22% άριστες), Σταθοπούλου 2 (1/3 επ., 1 άσος), Πρόκτερ, Κορναράκη 3 (2/7 επ., 1 άσος), Γκρέκα 22 (16/38 επ., 5 άσοι, 25% υπ. – 19% άριστες, 1 μπλοκ), Παπαδάτου 1 (1 άσος), / Γρηγοροπούλου –λ (33% υπ. - 11% άριστες), Οικονομοπούλου (12% υπ.), Ανδρονίδη 1 (1/2 επ.), Μαυράκου 2 (1 άσος, 1 μπλοκ).