31-03-2014 15:17

Νίκη με 3-1 του Κόροιβου επί της ΕΑ Πατρών

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Κόροιβος απέναντι στην ΕΑΠ στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Βʼ Εθνικής κατηγορίας. Οι παίχτες των Ανδρέα Γκρουμούσα και Γιώργου Σωτηρόπουλου πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση μπροστά σε 200 φιλάθλους που δημιούργησαν καυτή ατμόσφαιρα και συνέβαλαν στην πολύ σημαντική νίκη με 3-1.
Ο Κόροιβος αν και προηγήθηκε με 17-12 στο πρώτο σετ ηττήθηκε με 20-25. Στο δεύτερο σετ είχε πάντα το προβάδισμα (18-13, 21-18) και το κατέκτησε με 25-23. Στο τρίτο σετ με πολύ καλό σέρβις οι κυανόλευκοι ξέφυγαν με 18-11. Η ΕΑΠ αντιστάθηκε και ισοφάρισε το παιχνίδι σε 23-23. Ένα λάθος των Πατρινών σε συνδυασμό με ένα καλό μπλοκ των γηπεδούχων διαμόρφωσε το 25-23 και 2-1 σετ. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι παίκτες του Κοροίβου έδειξαν το πραγματικό τους πρόσωπο και επικράτησαν άνετα με 25-12.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα και ξεσήκωσαν τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Αμαλιάδας. Απομένουν δύο ακόμα αγώνες για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου και σειρά έχουν τα πλέι οφ που θα αναδείξουν των πρωταθλητή της Βʼ Εθνικής.

Τα σετ: 3-1 20-25, 25-23, 25-23, 25-12

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Γκρουμούσας): Τσερεγκούνης, Παναγιωτάρας Φ., Μαυροειδής, Παναγιωτάρας Σ., Σωτηρόπουλος, Μαρκουτσάς, Παναγιωτόπουλος (λ), Παπαθεοδώρου, Τσαούσης, Μπίκος, Αποστολόπουλος, Μιχόπουλος (λ)

Ε.Α.Π. (Γεράνιος): Σαρακίνης, Παπαδόπουλος, Χριστοφής, Σύρος, Τσαρκάτογλου, Πατρινός, Πετούσης (λ), Γεράνιος, Καραμπέρης, Κάββουρας, Κανελλόπουλος, Δρακόπουλος