05-02-2014 16:34

Μεγάλη νίκη στο Κιάτο για τον Κόροιβο, 3-1 τον Άρατο

Μεγάλη νίκη πέτυχε το αντρικό τμήμα βόλεϊ του Κοροίβου Αμαλιάδας το περασμένο Σάββατο στο Κιάτο κόντρα στον Άρατο.

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα κατακτώντας τα επόμενα τρία σετ. Οι παίκτες του Ανδρέα Γκρουμούσα μπήκαν μουδιασμένοι στο πρώτο σετ και το έχασαν με 25-21. Στο δεύτερο ανέβασαν στροφές και ήταν σε όλη τη διάρκεια μπροστά στο σκορ με 7-4, 13-5, 18-11 και τελικό σκορ 25-16.

Στο τρίτο σετ παρόλο που η ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά μέχρι το τέλος και βρέθηκε να χάνει με 24-22. Στο σημείο αυτό και με γνώμονα την εμπειρία οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν 24-24 και το κατέκτησαν με 26-24. Το τέταρτο και τελευταίο σετ και με την ψυχολογία να είναι στα ύψη ήταν πλέον εύκολη υπόθεση και το κέρδισαν με 25-21. Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Κωνσταντινόπουλος, Λιόνας Φ. και σημειωτής ο Λιόνας Ν.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 16-25, 24-26, 25-21)

ΆΡΑΤΟΣ (Λούτας): Γιαννακαίνας, Κοκκωνάκης, Ντούλα, Πρέζας, Τσιανάκας, Τηγάνης (λ), Μπεκιάρης, Νανόπουλος, Τσιάνος, Τσόρης, Μερμίγκης
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Γκρουμούσας): Παναγιωτάρας Φ., Κυπριδάκης, Στεργιώτης, Αποστολόπουλος, Σωτηρόπουλος, Μαρκουτσάς, Παπαθεοδώρου, Παναγιωτάρας Σ., Μπίκος, Τσαούσης, Παναγιωτόπουλος (λ)