21-02-2023 15:23

ΕΣΠΑΑΑ Life Β Εθνική Γυναικών: Πολύ σκληροί για να χάσουν οι Νέοι Βύρωνος 3-2 τους ΄Ιωνες στο ντέρμπι τετράδας

Η 18η αγωνιστική στη LIFE Β’ Εθνική Γυναικών δεν έφερε ανακατατάξεις στην κορυφή. Ωστόσο  η νίκη των Νέων Βύρωνος με 3-2 κόντρα στους Ίωνες έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Βύρωνα για την τέταρτη θέση.

Η αήττητη πορεία της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης συνεχίστηκε καθώς με 3-0 η Δεξαμενή ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΠΑΚ Χαλανδρίου. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και κέρδισαν με περίπατο τον αδύναμο αντίπαλο τους.

Η Γκράβα αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος ωστόσο ο Φοίβος Μελισσίων πήρε τη νίκη με 0-3. Τόσο το δεύτερο όσο και το τρίτο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με το Φοίβο Μελισσίων να εμφανίζει την ποιότητα και την επιθετική πολυφωνία του κάτι που σε μεγάλο βαθμό έκρινε το παιχνίδι διατηρώντας την ομάδα από τα Μελίσσια στη δεύτερη θέση.

Τρεις ακόμα βαθμούς και για την Αθηνά Μαγκουφάνας καθώς επικράτησε του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου με 3-0. Οι γηπεδούχες συνέχισαν τις νίκες και έδειξαν βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική.

Με το καθαρό τρίποντο διατήρησαν απόσταση πέντε βαθμών από την τέταρτη θέση.Ένα μεγάλο παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Νέους Βύρωνος και Ίωνες.Το νικηφόρο σετ των Νέων Βύρωνος ακολουθήθηκε από ανατροπή αλλά το 1-2 για τους Ίωνες δεν ήταν αρκετό να φέρει τη νίκη. Οι γηπεδούχες ανέτρεψαν εκ νέου το σκορ και στο τάι μπρέικ πήραν τη νίκη που οδήγησε τους Νέους Βύρωνος στην τέταρτη θέση και έναν βαθμό πάνω από τους Ίωνες

.Η νίκη του ΑΣ Παπάγου διατηρεί ζωντανές τις μαθηματικές ελπίδες της ομάδας για το στόχο της τετράδας.Με 1-3 ο Παπάγου επικράτησε της Νέας Μάκρης σε ένα παιχνίδι όπου το τρίτο σετ το οποίο κρίθηκε στο 24-26 ήταν κομβικό και έδωσε μεγάλη ενέργεια και ψυχολογία που οδήγησε στη νίκη.

Με καθαρό σκορ επικράτησε και η Νίκη Αμαρουσίου της Ένωσης Βύρωνα. Με τα δύο πρώτα σετ να μοιράζονται στις δύο ομάδες η Νίκη Αμαρουσίου έδειξε καλύτερη εικόνα στη συνέχεια και έφτασε στο 3-1 κατακτώντας ακόμα τρεις βαθμούς και φτάνοντας συνολικά στους 22.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:18η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - Ένωση Βύρωνα  3-1(25-15,22-25,25-14,25-17)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου    3-0 (25-18,25-16,25-16)

ΑΕ Γκράβας - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"  0-3 (19-25,22-25,23-25)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - Ίωνες ΑΣΠ   3-2 (25-16,20-25,23-25,25-19,15-11)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΠΑΚ Χαλανδρίου  3-0 (25-9,25-11,25-16)

ΕΣ Νέας Μάκρης -  Παπάγου 1-3 (15-25,25-20,24-26,16-25)