22-11-2023 14:57

Δύσκολη νίκη για τον Πανελλήνιο, πρωτιά για το Ντερή στην Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει το Κολλέγιο Ντερή με την ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής καθώς ο χαμένος βαθμός του Πανελληνίου δίνει προβάδισμα ενός βαθμού στο Ντερή.

Με καθαρό σκορ επικράτησε το Κολλέγιο Ντερή της ΑΣ Σπάτων Γαίας σε ένα παιχνίδι που μόνο το τρίτο σετ ήταν ανοιχτό μέχρι το τέλος. Το Ντερή είχε καλή απόδοση και με το νικηφόρο 0-3 διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς.

Νίκη αλλά χαμένος βαθμός για τον Πανελλήνιο επί των Γλυκών Νερών στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της αγωνιστικής. Τα Γλυκά Νερά πήραν προβάδισμα με 0-1 και 1-2 αλλά στο τέλος δεν κατάφεραν να χαμογελάσουν. Ο Πανελλήνιος αντέδρασε και ανέτρεψε το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη με 3-2 κερδίζοντας δύο βαθμούς και αφήνοντας έναν βαθμό στα Γλυκά Νερά που παρέμειναν στην τέταρτη θέση.Καλή εμφάνιση και νίκη για την Ένωση Βύρωνα απέναντι στον ΑΣ Τυφών.

Η ομάδα από το Βύρωνα κατέκτησε ένα ακόμα τρίποντο με σκορ 3-0 και διατηρήθηκε κοντά στις δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας.Η πεντάδα συμπληρώνεται με τον Απόλλωνα, που έπιασε στους 9 βαθμούς την ΑΣ Σπάτων Γαία μετά την ήττα της.

Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου υποδέχτηκε τον Απόλλωνα με τις γηπεδούχες να είναι ανώτερες και να φτάνουν στη νίκη με 0-3.Τη δεύτερη νίκη της πέτυχε για φέτος η ΟΠΕ Χαλκίδας στην έδρα του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Οι γηπεδούχες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο σετ αλλά η ΟΠΕ Χαλκίδας έκανε το 22-25 και από εκεί και έπειτα όλα έγιναν πιο απλά

. Το τελικό 0-3 έδωσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ΟΠΕ Χαλκίδας που πλέον βρίσκεται στους 6.Στους 6 βαθμούς μετά τη δεύτερη νίκη του έφτασε και ο ΑΟ Καρέα. Με σκορ 3-0 επί του ΠΑΚ Χαλανδρίου η ομάδα του Καρέα πήρε βαθμούς αλλά και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:6η αγωνιστική

ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" - ΟΠΕ Χαλκίδας 0-3 (22-25,9-25,16-25)

Ένωση Βύρωνα - ΑΣ Τυφών  3-0 (25-16,25-17,25-16)

ΑΟ Καρέα - ΠΑΚ Χαλανδρίου 3-0 (25-15,25-19,25-15)

Πανελλήνιος ΓΣ - ΓΣ Γλυκών Νερών    3-2 (19-25,25-21,21-25,25-19,15-11)

ΑΟ Αγίου Στεφάνου - ΓΣ Απόλλων    0-3 (17-25,14-25,21-25)

ΑΣ Σπάτων "Γαία" - ΑΣ Κολλεγίου Ντερή        0-3(14-25,11-25,22-25)